Experti vypočítali, kedy sa Rusom minú tanky. Nemusia byť schopní udržať ani svoje hranice

  • Rusi prichádzajú o tanky nevídaným tempom
  • Francúzski experti zistili, že ak toto tempo bude pokračovať, Rusi môžu mať čoskoro problém
opustené ruské tanky v Kupjansk
TASR/AP
  • Rusi prichádzajú o tanky nevídaným tempom
  • Francúzski experti zistili, že ak toto tempo bude pokračovať, Rusi môžu mať čoskoro problém

Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine je možné pozorovať nevídané straty Rusov hlavne v oblasti tankov a iných obrnených vozidiel pechoty. Pred vojnou sa pritom Rusi pýšili obrovským počtom tankov a aj ich rezerv.

V súčasnosti ich Rusi strácajú toľko, že ak bude toto tempo pokračovať, hrozí, že v roku 2025 nebude mať Rusko dostatok tankov. Nebude tak môcť vykonať žiadne väčšie operácie, ani ofenzívy.

Vyplýva to z dát, ktoré analyzovali francúzski výskumníci z Inštitútu akčnej odolnosti.

Experti tvrdili, že aj počet ruských tankov v rezerve pred vojnou bol často nadhodnotený. Napríklad Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (ISSS) tvrdil, že Rusi majú v zálohe 17 000 tankov.

Niektoré štatistiky pritom vychádzali z čísiel výroby tankov Sovietskeho zväzu, problémov ale, že nie každý tank, ktorý vyrobili v Sovietskom zväze, skončil v ruskom inventári. Množstvo tankov zostalo v armádach nástupnických štátov, ako je Ukrajina alebo Bielorusko.  

Okrem toho Rusko po rozpade Sovietskeho zväzu prišlo o veľkú časť rozpočtu, a tak bolo nútené zredukovať počet aktívnej techniky, ktorú vedelo udržiavať pri živote.

Ukrajinci zničili takmer všetko, čo mali Rusi v aktívnej službe v roku 2021

Experti na základe analýzy satelitných fotografií z obdobia apríla 2021 do septembra 2021, teda 10 až 5 mesiacov pred začiatkom invázie na Ukrajinu, dospeli k záveru, že Rusi skladovali 5 538 ruských tankov v rôznych funkčných stavoch. Tanky boli umiestnené v 22 rezervných základniach po celej krajine.

Do počtov analytici nezhrnuli tanky, ktorým chýbali veže a ostal po nich len podvozok. Na základe toho vypočítali, že Rusko môže mať v rezerve maximálne 7 000 tankov rôznych typov od T-54 až po T-80.

Ruský tank T-62, ktorý sa podarilo zajať Ukrajincom.
zdroj: Wikimedia/Mil.gov.ua. Ruský tank T-62, ktorý sa podarilo zajať Ukrajincom.
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Institut Action Resilience (IAR), Oryx, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá