Exriaditeľ NAKA je opätovne obvinený: Branislav Zurian mal vynášať citlivé informácie

  • Policajná inšpekcia po druhýkrát obvinila bývalého šéfa NAKA
  • Branislav Zurian je zo stíhania prekvapený
Branislav Zurian
Na fotografii je bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian, TASR - Pavol Zachar
  • Policajná inšpekcia po druhýkrát obvinila bývalého šéfa NAKA
  • Branislav Zurian je zo stíhania prekvapený

Úrad inšpekčnej služby po druhý raz obvinil vysokopostaveného exfunkcionára NAKA. Branislav Zurian mal vynášať informácie z polície. O jeho opätovnom obvinení informoval portál Aktuality.

Podľa zistení Aktualít má toto obvinenie znovu súvisieť s podozrením z vynášania z polície. Exšéf NAKA bol pri konfrontácii prekvapený.

„Nemám nič doručené, neviem na to reagovať,“ zreprodukoval svoje stanovisko večer pre Startitup. Bol zaskočený, keďže nedávno sa rozprával s vyšetrovateľom jeho pôvodného prípadu a ten sa o ničom nezmienil.

„S vyšetrovateľom Kráľovičom som sa naposledy bavil zhruba pred mesiacom, keď mi odovzdával veci z domovej prehliadky, ktorá bola nezákonná. Vrátil mi ich, lebo nepochádzali z trestnej činnosti. Vyšetrovateľa som sa pýtal, či plánuje so mnou nejaký úkon, lebo som chcel ísť do zahraničia. Povedal mi, že dlhodobo so mnou nič neplánuje,“ doplnil Zurian.

Zatiaľ nie je jasné, či bývalého funkcionára NAKA obvinili za rovnaké skutky ako pred necelými dvoma rokmi alebo ide o odlišný prípad.

Dnes sa k obvineniu oficiálne vyjadril aj Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. „Poskytnutie akýchkoľvek informácií – potvrdenie či vyvrátenie skutočností – by mohlo výrazne narušiť, zmariť či sťažiť priebeh trestného konania, ktoré je neverejné,“ odpovedala na otázky o obvinení Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva vnútra SR, pod ktoré inšpekcia spadá.

Generálna prokuratúra mu prvé obvinenie zrušila

Policajného exfunkcionára v roku 2021 obvinili zo zneužitia právomoci a ohrozenia dôvernej skutočnosti. Stalo sa tak na základe výpovede bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu.

Ten policajtom porozprával, že Zurian mu kedysi na schôdzke povedal, že NAKA odpočúva bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Beňa to však potom ohlásil Makóovi.

Zurian v rozhovore pre Denník N vysvetľoval, že sa s Beňom rozprával ako s funkcionárom SIS a nemohol tušiť, že on to potom pôjde hlásiť podozrivej osobe.

Okrem Zuriana zadržali pre kontakty s Beňom aj ďalšieho policajta. Išlo o šéfa operatívcov NAKA v Bratislave Jána Kaľavského. Generálna prokuratúra nakoniec Zurianovo obvinenie zrušila ako nezákonné, neopodstatnené a predčasné.

Branislav Zurian zakrátko odišiel z funkcie aj z Policajného zboru. V súvislosti s jeho skorším obvinením uňho v máji 2021 inšpekcia vykonala domovú prehliadku, pri ktorej mu zaistili veci.

Zdroje: Aktuality, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá