Exšéfa kontrarozviedky SIS uznali vinným z podplácania v kauze Babylon

  • Špecializovaný trestný súd rozhodol o osude bývalého riaditeľa kontrarozviedky tajnej služby
  • Ľubomír Arpáš je vinný z podplácania
Arpáš
Ľubomír Arpáš, TASR/Ján Krošlák
  • Špecializovaný trestný súd rozhodol o osude bývalého riaditeľa kontrarozviedky tajnej služby
  • Ľubomír Arpáš je vinný z podplácania

Ľubomíra Arpáša, bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) uznali v rámci kauzy Babylon za vinného z podplácania.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, mu vymeral trest odňatia slobody vo výške piatich rokov, informuje TASR.

Právnikovi Františkovi Pollákovi, obžalovanému v rovnakej kauze, za nepriamu korupciu udelil 30-mesačný nepodmienečný trest.

Súd súčasne obžalovaných oslobodil spod obžaloby v prípade obzvlášť závažného zločinu vydierania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa voči rozsudku odvolal.

„Je to riešenie, ktoré nie celkom vyhovuje prokuratúre ani obhajobe, myslím, že je na mieste podanie odvolania. V zásade nás teší, že bola uznaná korupčná trestná činnosť. Veľmi pozitívne ma prekvapilo, ako súd podrobne zhodnotil vierohodnosť svedka Makóa aj na základe nahrávky, ktorú predložil sám obžalovaný,“ skonštatoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý v záverečnej reči obžalovaným navrhoval úhrnné vyše 20-ročné tresty.

Kauza Babylon

Ľubomír Arpáš bol v kauze Babylon obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. S ďalšími dvoma obžalovanými mal podľa obžaloby vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti.

Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Podľa obžaloby mali fungovať ako organizovaná skupina.

Bývalého funkcionára SIS uznal súd za vinného z toho, že ponúkol niekdajšiemu riaditeľovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi peniaze s cieľom zakryť podnikateľove problémy.

Františka Polláka uznal súd za vinného za to, že od Konkoľa žiadal 600 000 eur pre finančnú správu a ďalšie zainteresované subjekty. Skutky, v rámci ktorých sa obžalovaným kládlo za vinu vydieranie a legalizácia príjmu z trestnej činnosti, sa podľa súdu nepodarilo preukázať, spod obžaloby ich preto oslobodil.

„Čo sa týka týchto skutkov, tam sme spokojní, tie obzvlášť závažné zločiny sa nepreukázali. Čo sa týka tretieho skutku, rozsudok rešpektujeme, určite voči nemu podáme odvolanie,“ uviedol právny zástupca Ľubomíra Arpáša.

Na súde riešili nahrávky

ŠTS sa v úvode štvrtkového hlavného pojednávania zaoberal dvojicou nahrávok, ktoré súdu predložil obžalovaný Ľubomír Arpáš ešte v druhej polovici roka 2022 ako dôkaz preukazujúci jeho nevinu. Senát ŠTS na jeseň 2023 po odznení záverečných rečí aj posledného slova ešte nariadil ich znalecké posúdenie.

Podľa posudku, ktorého závery odzneli v súdnej sieni vo štvrtok, neboli zistené znaky charakterizujúce manipuláciu s dvojicou nahrávok. Na nahrávkach sa nehovorí o detailoch úplatku, súd ich však uznal ako dôkaz potvrdzujúci Makóovú výpoveď o tom, že bývalý funkcionár SIS konkrétnu sumu napísal na kus papiera.

„Dôkaz o tom, že môj klient mal pri prítomnosti pána Makóa napísať 200- alebo 300-tisíc eur na papier, ktorý v trestnom spise nie je a na nahrávke nie je ani číslo ani mena, je za mňa nepodložený. V tejto časti preto určite podáme odvolanie,“ skonštatoval právny zástupca Ľubomíra Arpáša.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá