Extrémistické chúťky Slovákov: Gates a Soros postavia ľudí zo stoličiek, nie je to však všetko

  • Ministerstvo vnútra zverejnilo v rámci MPK monitoring stavu extrémizmu
  • Z toho vyplýva, že v roku 2021 sa zvýšil počet obvinených z extrémizmu
Extrémisti a Marian Kotleba
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jozef Ďurník
  • Ministerstvo vnútra zverejnilo v rámci MPK monitoring stavu extrémizmu
  • Z toho vyplýva, že v roku 2021 sa zvýšil počet obvinených z extrémizmu

Ministerstvo vnútra zverejnilo monitoring stavu extrémizmu za roky 2020 a 2021 na Slovensku. Správa v súčasnosti prechádza medzirezortným pripomienkovým konaním, teda môže byť ešte v detailoch doplnená či „prekopaná“.

Zatiaľ z dokumentu ale vyplýva, že extrémizmu sa „darilo“ najmä v čase covidového obdobia. Polícia upozornila, že práve počas koronakrízy začal stúpať počet obvinených, ktorých trestné činy súviseli práve s extrémizmom. 

Nárast trestných konaní v roku 2020

„Z globálneho hľadiska možno konštatovať, že pandémia vírusu COVID-19, ktorou boli tieto roky poznačené, do značnej miery prispela k vystupňovaniu napätia a prehĺbeniu spoločnejšej polarizácie, ktoré viedli k radikálnejšiemu diškurzu nielen verejnosti, ale aj štátnych predstaviteľov,“ píše sa v dokumente. Rezort vnútra minulý piatok spomínaný text zverejnil v databáze Slov-Lex. 

Autori textu upozorňujú, že práve eskalácia napätia v spoločnosti v súvislosti s pandémiou COVID-19 mala za výsledok aj nárast trestných činov súvisiacich extrémizmom.

„Výsledkom bol medziročný nárast nápadu trestnej činnosti extrémizmu v roku 2020 o 28,4 % zaznamenaný Národnou kriminálnou agentúrou Prezídia Policajného zboru,“ píše sa v monitorovacej správe.

Text konkretizuje, že zatiaľ čo v roku 2019 NAKA začala 109 trestných konaní pre trestný čin extrémizmu, o rok neskôr to už bolo 140. 

Obvinenia počas koronakrízy

V roku 2021 počet trestných konaní a trestných vecí súvisiacich s extrémizmom klesol, a to na 96. Z toho 93 bolo prípadov pravicového extrémizmu. Paradoxne sa minulý rok pomer obvinených osôb k počtu trestných stíhaní značne zvýšil“.

Čo znamená, že počet obvinených osôb konkrétne stúpol v roku 2019 z 57 na 87 v roku 2020 a v roku 2021 boli vznesené obvinenia voči 72 osobám.

Politickí extrémisti si dávajú pozor

Ako predkladatelia správy upozorňujú, pravicová extrémistická scéna je u nás zložená najmä z ultranacionalistických politických strán. Tie sa však kvôli svojim politickým ambíciám snažia príliš nevystrkovať rožky, čo znamená, „že sa vo svojej prezentácii snažia o minimálny výskyt otvorených prejavov extrémizmu“.

Napriek tomu vraj tieto strany prejavovali podprahové a skryté prejavy intolerancie, napríklad voči súčasnému vládnemu kabinetu. parlamentu, členstvu v Európskej únii či NATO.

„Markantnejšie prejavy intolerancie boli viditeľné predovšetkým na individuálnej báze u osôb s inklináciou k extrémistickým ideológiám vo forme popierania holokaustu, glorifikácie Slovenského vojnového štátu či poukazovania na problematické spolunažívanie s rómskou menšinou,“ píše sa v dokumente.

Na muške Gates aj Soros

V roku 2020 boli začaté trestné stíhania, ktoré súviseli s trestnými činmi hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Väčšinou boli namierené voči Židom, Rómom, migrantom, ale aj jednotlivcom ako George Soros a Bill Gates.

Zaujímavosťou je, že až polovica trestných činov extrémizmu bola v roku 2021 spáchaná prostredníctvom e-mailu či internetu. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania, ktoré je naplánované na koniec septembra, bude správa predložená na rokovanie vlády a následne do národnej rady.

Zdroj: Slov-Lex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá