Extrémne teplo na Slovensku čoskoro skončí. Juh Európy zasiahlo silné zemetrasenie (PREDPOVEĎ)

  • Počasie nás poteší aj cez víkend
  • Sobota bude horúca a slnečná
  • Čochvíľa však príde výrazné ochladenie
zemetrasenie teplo horúčavy
Ilustračné foto TASR/Dano Veselský, X/EMSC
  • Počasie nás poteší aj cez víkend
  • Sobota bude horúca a slnečná
  • Čochvíľa však príde výrazné ochladenie

Počasie tento týždeň Slovákov príjemne prekvapilo. V tomto duchu sa bude niesť aj víkend. Pred nami je slnečná a horúca sobota. Preto neváhaj a využi tento deň či už na turistiku, prechádzku, výlet, cyklotúru, alebo prácu okolo domu či chaty. Možností je neúrekom, stačí si len vybrať. 

Ako informuje portál iMeteo.sk, noc bola veľmi teplá. Na mnohých miestach teplota presiahla hodnotu +10 °C. Dôvodom je teplý vzduch, ktorý k nám prúdi od západu vplyvom tlakovej výše, ktorá má stred nad Alpami.

Pred nami je ale ďalší letný deň. Teploty na mnohých miestach prekonajú hodnotu +25 °C. Najteplejšie bude na juhu západného a stredného Slovenska. Na východe bude chladnejšie, ale veľký teplotný rozdiel to rozhodne nebude.

Západné Slovensko sa dnes bude tešiť z maximálnych denných teplôt v rozpätí od +22 °C do +26 °C, na strednom Slovensku to bude od +21 °C do +26 °C. Len na Orave a pod Tatrami bude lokálne o niečo chladnejšie. Na východe sa bude denná teplota pohybovať od +20 °C do +25 °C.

Vietor, ktorý nám po minulé dni robil problémy, postupne od včerajška slabne. Dnes bude fúkať severozápadný a na východe aj severný vietor s rýchlosťou maximálne 20 kilometrov za hodinu.

V poradí druhá aprílová sobota sa bude niesť v znamení predposledného celého teplého dňa. „Nebude úplne bez prehánok, no to k tomu patrí, a stále to bude nič oproti tomu, čo sa na nás chystá od nového týždňa,“ píše pocasieradar.sk. Na väčšine územia dnes ale očakávame málooblačnú oblohu, prechodne zväčšenú s ojedinelými prehánkami na severe, a to najmä dopoludnia.

V Grécku sa trasie zem

Dnes nadránom sa v tejto krajine objavilo zemetrasenie, ktoré dosiahlo magnitúdu 4,6. Portál iMeteo.sk uviedol, že v Grécku prebieha takzvaný seizmický roj. Zem sa tu trasie čoraz častejšie. Väčšina zemetrasení dosahuje magnitúdu do 3,0. Objavujú sa dokonca viackrát za deň.

Zemetrasenie zaznamenali 19 kilometrov východne od Istiaía na okraji stredného Grécka a 23 kilometrov južne od Skiátho. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 15 kilometrov. Otrasy pocítili dokonca aj v Aténach, ktoré sú od epicentra vzdialené vyše 100 kilometrov. V súčasnosti nehlásili žiadne správy o škodách na infraštruktúre či zraneniach.

Zem sa v Grécku začala intenzívnejšie triasť od konca marca. K najsilnejšiemu zemetraseniu s magnitúdou 5,9 došlo 29. marca neďaleko ostrova Zakynthos. Seizmológovia sa už sériou zemetrasení v Grécku intenzívne zaoberajú. 

Silnejšie sa zem v tejto krajine zatriasla aj pred štyrmi dňami. Epicentrum vtedy nastalo pri gréckom meste Amfilochia v západnej časti krajiny. Vtedajšie nočné zemetrasenie dosiahlo silu 4,5 magnitúdy.

Zdroje: iMeteo.sk, pocasieradar.sk, iMeteo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá