Extrémne zimné aktivity, ktoré ti rozprúdia krv v žilách

  • S prituhovaním zimy sa do slovenských domácností čoraz viac zakráda lenivosť a gaučové povaľačstvo. Aj v decembrovom počasí je však kopec možností, ako vo svojom tele rozprúdiť adrenalín a navyše sa skvele zabaviť.
collage
  • S prituhovaním zimy sa do slovenských domácností čoraz viac zakráda lenivosť a gaučové povaľačstvo. Aj v decembrovom počasí je však kopec možností, ako vo svojom tele rozprúdiť adrenalín a navyše sa skvele zabaviť.

Slovensko nepatrí práve medzi severské krajiny a aj vplyvom globálneho otepľovania už v našom regióne v zime nenapadne toľko snehu ako kedysi. Vždy je však možnosť vybrať sa do severnejšie položených končín našej krásnej krajiny alebo dokonca pozdraviť Tatry. Oplatí sa tiež pozrieť si ponuky rôznych zľavových portálov, ktoré často netradičné zimné atrakcie ponúkajú. Aké extrémne aktivity ťa môžu v zime nakopnúť?

Otužovanie v ľadovej vode

Začnime tou najextrémnejšou. Možno je pre teba nepredstaviteľné už pustiť na seba vlažnú sprchu vo vani, no ver, že otužovanie má obrovské benefity pre tvoje zdravie. Na Slovensku sú zrejme najznámejšie Ľadové medvede, no existujú aj iné metódy otužovania. Jednou z nich je metóda Wim Hof, ktorú vynašiel rovnomenný Holanďan prezývaný aj ako „Ice man“. Otužovaním si zvýšiš imunitu, energiu, budeš silný, znížiš stres, budeš jasnejšie myslieť či lepšie spať. Stimuluje tiež aktivitu hnedého tuku, ktorý nás chráni a pozitívne ovplyvňuje funkciu metabolizmu.

wim-hof-method-iceman

Foto: superhumanhealth.org

Funtools

Lyžovanie a snowboarding sú super, no niekedy môžeš dostať chuť skúsiť niečo úplne nové. Alebo naopak týmto športom vôbec neholduješ a nemáš ani chuť sa ich učiť. Sú tu však pre teba skvelé atrakcie Funtools, ktoré nájdeš na Hrebienku a zabavíš sa s nimi ešte viac. Môžeš si vybrať skifox, ktorý je hybridom medzi lyžami a sánkami, snowbike, teda snežný bicykel s lyžami namiesto kolies, alebo snowscoot, ktorý je spojením BMX a snowboardu.

tommy-1

Foto: blackliner.net

Snowtubing

Nepochybujem o tom, že si sa ako dieťa rád spúšťal zo zasnežených kopcov na čomkoľvek, čo bolo po ruke. Či už to boli cool boby, tanier, igelit či pekáč. Ani v dospelom veku sa detských radovánok vzdať nemusíš, no môžeš ich skúsiť v sofistikovanejšej verzii. Snowtubing je vlastne spúšťanie sa na veľkom nafukovacom kolese po špeciálnom snežnom „tobogáne“. Garantujem ti, že poletíš ako blesk. Takéto koleso si môžeš pokojne aj kúpiť a spúšťať sa na vlastnú päsť, no nájdeš ho v mnohých lyžiarskych stredískách.

Family enjoying Adventure Ridge activities at Vail, Colorado.

Foto: vail.com

Psí záprah

Skutočne autentický zážitok zo snežného psieho záprahu, alebo angl. mushing-u, zažiješ asi len v v Kanade či polárnom Laponsku. Tento netradičný a nepochybne romantický zážitok si však môžeš vyskúšať aj na Slovensku. Treba naozaj dobre hľadať, no niektoré agentúry ako adrop.sk  a zľavovové portály túto atrakciu ponúkajú. Na Slovensku máme tiež viacero musherských klubov a pravidelne sa tu konajú preteky psích záprahov, preto je väčšia šanca, že si psí záprah pozrieš, ako že sa na ňom odvezieš. Viac info o tomto športe nájdeš na mushing.sk.

12314671_10153736529678664_8054373583517101880_o

Foto: facebook.com/MushingSlovakia

Skijöring

Tento pojem počuješ prvýkrát, však? Ide o zimný šport pochádzajúci zo Škandinávie a v minulosti bol tiež obľúbeným „dopravným prostriedkom“ Laponcov, ktorý sa nechávali ťahať na lyžiach sobmi. Dnes si ho môžeš vyskúšať v konskej variante. Áno, dobre počuješ, kôň ťa bude ťahať na lyžiach, no alterantívou je aj pes :). Túto naozaj jedinečnú atrakciu ponúkajú v niektorých jazdeckých kluboch na Slovensku, no musíš naozaj dobre hľadať. Jednou z možností je agentúra Adventoura.

41399011

Foto: badische-zeitung.de

Snežný skúter

Toto je už taká zimná klasika, ktorú si určite vždy chcel vyskúšať, keď si videl naháňačky na skútroch v zimných filmoch. Ešte sa ti nepošťastilo? Nie je to vôbec nedosažiteľné a zabaviť sa na tejto atrakcii môžeš v mnohých lokalitách Slovenska. Podmienkou je plnoletosť a cena za poldennú jazdu sa pohybuje už od asi 100 eur. Výhodné ponuky na takýto zážitok, ktorý je určite aj skvelým vianočným darčekom, hľadaj na zľavových portáloch.

1920x1080snowmobile

Foto: whistlerblackcomb.com

Snowkiting

Ak poznáš kiteboarding, asi si hneď domyslíš o čo ide. Áno, je to jazdenie na kite na snežnej alebo ľadovej ploche. Záleží len na tebe, ako vysoko vyskočíš a ako sa necháš niesť vetrom. Zvoli ťmôžeš rôzny terén – rovinku alebo kopce. Je to jeden zo zimných športov, ktorých popularita rastie, no u nás stále nie je veľmi rozšírený. Ak dobre hľadáš, aj u nás nájdeš kurzy snowkitingu. V susednom Česku sa mu však darí lepšie, pretože majú aj špeciálne Kite centrá.

snowwww

Foto: life.bodo.ua

Zdroj titulnej fotografie: facebook.com/mushingslvoakia/blackliner.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech