Facebook dostal pokutu takmer 60 miliónov eur. Je to varovanie pre každú spoločnosť, ktorá si myslí, že je nad zákonom

  • Platformu s najväčším obsahom animovaných gifov Giphy akvizoval Facebook
  • Ten za ňu dostane mastnú pokutu, nesplnil totiž potrebné podmienky
mark zuckerberg
TASR/AP/Andrew Harnik
  • Platformu s najväčším obsahom animovaných gifov Giphy akvizoval Facebook
  • Ten za ňu dostane mastnú pokutu, nesplnil totiž potrebné podmienky

Podľa informácií portálu The Guardian dostal Facebook 50,5 milióna libier pokutu pre platformu Giphy, čo je v prepočte takmer 60 miliónov eur.

Pokuta bola udelená za porušenie objednávky uloženej britským regulátorom hospodárskej súťaže počas vyšetrovania nákupu webovej stránky.

Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA), ktorý začal vyšetrovanie akvizície spoločnosti Facebookom vo výške 400 miliónov dolárov, 343,16 miliónov eur, začiatkom tohto roka, uviedol, že spoločnosť „úmyselne“ odmietla poskytnúť informácie, ktoré by potvrdili, že dodržiava zákazy uložené IEO (initial exchange offering) od započatia vyšetrovania tejto akvizície. 

Ani po výzvach

Medzi zákazmi, ktoré Facebook dostal a mal dodržiavať, bolo aj to, že akvizovanej spoločnosti musí dovoliť fungovať ako predtým a neintegrovať sa do jej fungovania, kým CMA neukončí započaté vyšetrovanie. To sa zrejme Facebooku úplne nepáčilo a dohodu porušil, respektíve nepotvrdil jej dodržiavanie.

Joel Bamford, senior riaditeľ pre fúzie v CMA, vo vyhlásení uviedol, že počiatočné exekučné príkazy sú kľúčovou súčasťou britského režimu kontroly fúzií.

„Spoločnosti nemusia požadovať súhlas CMA pred dokončením akvizície, ale ak sa rozhodnú pokračovať vo fúzii, môžeme zabrániť spoločnostiam v ďalšej integrácii, ak si myslíme, že by to mohlo mať vplyv na spotrebiteľov a je potrebné vyšetrovanie,“ uvádza CNBC.

„Toto by malo slúžiť ako varovanie pre každú spoločnosť, ktorá si myslí, že je nad zákonom,“ povedal Joel Bamford. „Varovali sme Facebook, že odmietanie poskytnúť nám dôležité informácie, je porušením príkazu, ale napriek tomu naďalej ignoroval svoje zákonné povinnosti.“

CMA uviedla, že je to prvýkrát, čo spoločnosť „vedome odmietla“ poskytnúť informácie podľa IEO, a uviedla, že „sa domnieva, že nedodržanie pravidiel zo strany Facebooku bolo úmyselné“. Okrem toho Facebook dvakrát zmenil svojich vedúcich pracovníkov bez toho, aby požiadal o súhlas.

Facebook prisľúbil, že „bude konštruktívne spolupracovať,“ informuje Engadget. Pri zisku spoločnosti 29,4 miliardy dolárov, 25,23 miliardy eur, v roku 2020 je pokuta pomerne veľkou zmenou v jej rozpočte.

Zdroje: Engadget, The Guardian, CNBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie