Facebook dostal v Austrálii príučku. Do nezávislých médií naleje miliardu dolárov a umožní im zarábať

  • Plarforma má za úlohu uľahčiť monetizáciu obsahu
  • Novinári budú môcť tak využívať nový marketingový nástroj
  • Sociálna sieť sa musí po celom svete vyrovnať s nevyhnutnou zmenou legislatívy
facebook
freepik/ natanaelginting, Facebook, getty images
  • Plarforma má za úlohu uľahčiť monetizáciu obsahu
  • Novinári budú môcť tak využívať nový marketingový nástroj
  • Sociálna sieť sa musí po celom svete vyrovnať s nevyhnutnou zmenou legislatívy

Facebook sa chystá rozšíriť mediálnu časť svojho podnikania. Sociálna sieť Marka Zuckenberga chce vytvoriť platformu pre nezávislých novinárov. Účelom je uľahčenie monetizácie obsahu. Portál Axios informuje, že sociálna sieť plánuje rozposielať newslettere a vytvárať samostatné webové stránky, a to mimo Facebooku. Takisto bude možné založiť skupinu s odoberateľmi, ktorá bude slúžiť pre jednoduchšiu interakciu.

Novinári, ale aj ostatní profesionálni pracovníci, ktorí sa zaoberajú obsahom, budú môcť tak využívať nový marketingový nástroj. Autorom, ale aj menším podnikateľom pomôže platforma generovať príjmy. Vďaka tomu si môžu vytvoriť vlastný jedinečný štýl obsahu, ktorým môžu obohacovať svojich zákazníkov. K dispozícii budú aj rôzne možnosti distribúcie a prezentácie.

zdroj: Pixabay/Gerd Altmann

Do médií investuje miliardu

Facebook sa musí po celom svete vyrovnať s nevyhnutnou zmenou legislatívy, ktorá ide proti jeho záujmom. Po sporoch s austrálskou vládou prisľúbil, že v priebehu nasledujúcich troch rokov investuje do médií po celom svete jednu miliardu dolárov. Informoval o tom bývalý editor technologického webu The Verge Casey Newton.

Facebook totiž vo februári zablokoval austrálskym používateľom možnosť zdieľania alebo prezerania spravodajského obsahu v reakcii na návrh zákona, podľa ktorého by technologické giganty mali platiť za spravodajský obsah.

Informovali sme, že blokáda Facebooku vyvolala verejné pobúrenie, keďže prerušila prístup k obsahu o pandémii, verejnom zdraví a pohotovostných službách. Nakoniec však došlo k odblokovaniu spravodajského obsahu v Austrálii po tom, čo sa Facebook dohodol s vládou na úprave nového zákona, ktorý požaduje od amerického koncernu, aby platil mediálnym spoločnostiam za obsah.

Hľadá nové cesty

Český portál E 15, ktorý sa zaoberá politickými a ekonomickými správami píše, že práve zmena legislatív po celom svete núti Marka Zuckerberga, aby hľadal nové cesty, ako náklady spôsobené novými zákonmi minimalizovať. Jednou z nich má byť práve nová platforma.

Doposiaľ sociálna sieť bola ochotná prispievať k polarizácii a radikalizácii spoločnosti za cenu rastúcich čísel, píše server MIT Technology Review.

Akékoľvek riešenie problémových príspevkov na sociálnej sieti, ktoré by znížili zapojenie užívateľov by spomalilo rast platformy a bolo okamžite vylúčené ako nevyhovujúce. Žurnalistika by podľa E 15 mala byť v budúcnosti viac fragmentizovaná a značne závislá na digitálnych gigantoch.

Čo umožní plarforma?

Podľa NewsFeed integrácia s Facebook stránkou umožní novinárom zakomponovať rôzne multimediálne formáty vrátane fotiek, live videí a stories, možnosť vytvárať Facebook skupiny a komunity čitateľov, funkcionality, ktoré užívateľom pomôžu ľahko objaviť nový obsah a autorov, funkcionality, ktoré autorom pomôžu budovať priamy kontakt s publikom, štatistiky, nástroje pre monetizáciu a možnosť tvoriť individuálne weby či vytvoriť predplatné.

Zdroje: Axios, Facebook, The Verge Casey Newton, MIT Technology Review, News Feed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá