Facebook najme armádu 10 000 ľudí a chystá zmeniť svet, chce vybudovať metaverzum

  • Chcú strieť hranice medzi fyzickým a digitálnym smerom
  • Zlákali ich šikovní ľudia a európske hodnoty
Facebook
TASR/AP Photo/Richard Drew
  • Chcú strieť hranice medzi fyzickým a digitálnym smerom
  • Zlákali ich šikovní ľudia a európske hodnoty

Sociálna sieť Facebook v pondelok oznámila plány na najatie 10-tisíc ľudí v Európskej únii s cieľom vybudovať metaverzum. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg je podľa AFP popredným zástancom myšlienky vytvorenia metavesmíru, ktorý by „stieral hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom“.

Takmer ako v realite

Množstvo ďalších spoločností sa v súčasností snaží vybudovať svoje metaverzum, informuje CNBC. Okrem iných aj firmy ako Microsoft či Rodblox.

Ide o koncept virtuálnej prítomnosti, teda o to, aby sa komunikácia online čo najviac podobala tej v realite: „Metaverzum má potenciál na odomknutie mnohých kreatívnych, sociálnych a ekonomických možností a Európania ho budú tvoriť od úplného začiatku.“

Sľubujú, že metaverzum nebude nikomu patriť a nikto ho nebude ovládať. Fungovať bude podobne ako internet, ktorého charakteristickým znakom je práve otvorenosť.

Logo

facebook instagram whattsapp
zdroj: TASR/Karl Josef Hildenbrand/dpa

Metaverzum chcú tvoriť s Európanmi

„Oznamujeme plán na vytvorenie 10 000 nových vysokokvalifikovaných pracovných miest v rámci Európskej únie počas nasledujúcich piatich rokov,“ uviedla spoločnosť, ktorá zároveň priblížila, prečo sa rozhodla dať prednosť európskym inžinierom.

„EÚ má množstvo výhod, ktoré z nej robia skvelé miesto pre investície od technologických spoločností. Únia má veľký spotrebiteľský trh, prvotriedne univerzity a predovšetkým talenty najvyššej kvality,“ tvrdí Facebook.

Pre Facebook je Európa veľmi dôležitá, priznávajú. Pochádzajú odtiaľto tisícky ich zamestnancov a milióny európskych spoločností denne využívajú ich služby: „Európa je obrovskou súčasťou nášho úspechu.“

Inšpirujú ich hodnoty Európskej únie

AFP pripomenula, že oznámenie o vytvorení pracovných miest prišlo v čase, keď najväčšia sociálna sieť čelí rastúcim výzvam na prísnejšiu reguláciu s cieľom obmedziť jej vplyv.

Okrem zaujímavého trhu a šikovných zamestnancov tu Facebook hľadá aj morálku: „Európska únia má dôležitú rolu v tom, ako budú vyzerať pravidlá internetu.“

Aj v priestore internetu sa totiž presadzujú európske hodnoty, píšu na blogu. Ide napríklad o slobodu prejavu, súkromie, transparentnosť a samostatné práva každého jedného človeka.

Facebook tvrdí, že tieto hodnoty s Európskou úniou zdieľa.

Nedávno čelili tvrdej kritike

Spoločnosť navyše minulý mesiac čelila kritike po tom, ako bývalá zamestnankyňa Frances Haugenová zverejnila interné štúdie, podľa ktorých Facebook vie, že jeho sociálna sieť môže byť škodlivá pre duševné zdravie mladých ľudí.

Podľa dokumentov Facebook pozná negatíva svojho algoritmu, no nielenže s tým nič nerobí, ale v mene vyšších ziskov to ešte podporuje. Podľa Haugenovej, ktorá vypovedala pred americkým Kongresom, sa to netýka iba samotného Facebooku, ale aj ďalších produktov spoločnosti, ako je Instagram či WhatsApp.

Zdroje: TASR, CNBC, Facebook Blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie