Facebook ponúka 10 000$ zamestnancom, ktorí sa presťahujú do 10 míľ od jeho centrály

  • Facebook ponúka zamestnancom pracujúcim v centrále v Silicon Valley príspevok minimálne 10 000 dolárov aby sa presťahovali bližšie k práci. Je to reakcia na problém, ktorému čelí mnoho technologických firiem – oblasť San Francisco Bay je čoraz viac preťažená a ceny bývania rastú.
1014_mark-zuckerberg-e1413303739290-1940x1091
  • Facebook ponúka zamestnancom pracujúcim v centrále v Silicon Valley príspevok minimálne 10 000 dolárov aby sa presťahovali bližšie k práci. Je to reakcia na problém, ktorému čelí mnoho technologických firiem – oblasť San Francisco Bay je čoraz viac preťažená a ceny bývania rastú.

Pre nárok na platbu, ktorú firma začala ponúkať v posledných 12 mesiacoch si, podľa súčasných i bývalých zamestnancov Facebooku, zamestnanci musia kúpiť alebo prenajať dom do 10 míľ (16 km) od One Hacker Way, vzdialeného asi 30 míľ (48 km) južne od San Francisca. Niektorí zamestnanci Facebooku s rodinami by mohli získať jednorazovú platbu až 15 000 dolárov na náklady na bývanie.

facebook-one-hacker-way-664x495

Úsilie Facebooku, spolu s podobnými programami niektorých ďalších technologických spoločností, vrátane technologickej investičnej správcovskej spoločnosť Addepar, dátovej firmy Palantir a softvérovej firmy SalesforceIQ by mohlo pomôcť zmierniť hlavný zdroj napätia v San Franciscu: príliv mladých, bohatých tech pracovníkov, ktorí dochádzajú do Silicon Valley na súkromných autobusoch a často tak vytláčajú z mesta obyvateľov s nižšími príjmami.

Ale Silicon Valley má vlastnú krízu čo sa týka finančnej dostupnosti bývania a ak program Facebooku naberie na obrátkach môže ďalej urýchliť džentrifikáciu okolitých komunít najmä s nízkymi príjmami ako mesto East Palo Alto. „Dotkne sa to veľa miestnych rodín,“ povedal John Liotti, generálny riaditeľ komunitnej advokátskej skupiny pre East Palo Alto – Able Works.

gensler_facebook_1259

Facebook hovorí, že program nie je o sociálnom inžinierstve. „Naše výhody vo Facebooku sú určené na podporu našich zamestnancov a ľudí, na ktorých im najviac záleží vo všetkých fázach života,“ povedal hovorca Facebooku.

Markovi Shimovi, inžinierovi, ktorý pracoval v Addepar bývanie cez ulicu od firmy so sídlom Mountain View prinieslo 300 dolárový mesačný bonus. Ale tento zdanený prínos, nebol dôvodom jeho rozhodnutia o bývaní. „Pre mňa to nebolo finančne motivované pretože odkedy som sa presťahoval do Mountain View sa môj nájom zvýšil o viac ako 60 percent,“ povedal Shim, ktorý odvtedy prešiel k inej spoločnosti. „Ak žijete bližšie k práci máte menej obáv ohľadom odchodu v presný čas, a ak ste v polovici riešení nejakého problému, strávite čas naviac na jeho dokončenie.“

Traffic-jam

Pracovníci hovoria, že situácia okolo dochádzania sa stále zhoršuje. Cesta, ktorý by pred troma rokmi trvala maximálne hodinu sa dnes natiahla na 90 minút alebo viac, pretože tech ekonomika zaznamenáva strmý rast a na cestách je čoraz viac automobilov.

Šoféri v oblasti San Francisca strávia podľa spoločnosti INRIX poskytujúcej dáta o premávke v zápchach viac času ako na ktoromkoľvek inom meste, než vo Washingtone DC, a Los Angeles.

WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 18: Facebook CEO Mark Zuckerberg speaks at the Newseum September 18, 2013 in Washington, DC. Zuckerberg participated in an interview with James Bennet, editor in chief of the Atlantic, on "the knowledge economy", including Zuckerberg's involvement in the immigration debate. (Photo by Win McNamee/Getty Images)

Na druhú stranu tým, ktorí zvažovajú viac predmestský životný štýl, nemusí príspevok 10 000  veľmi pomôcť, pretože v meste ako je Menlo Park, sa podľa údajov z on-line realitnej spoločnosti Trulia priemerné nájomné pohybuje okolo 3600 dolárov mesačne.

Niektorí spomínajú na dobu, keď Facebook ponúkol niekoľko sto dolárov pre zamestnancov, ktorí žili v okruhu niekoľkých blokov svojich starých kancelárií v Palo Alto. Prenajímatelia využili situáciu a rýchlo zdvihli nájomné.

IMG_3390c

zdroj: venturebeat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech