Facebook úspešne vyhráva v boji proti falošným správam na internete

  • Pojem fake news je pre dnešný internet jedným z najpálčivejších problémov.
  • Najväčší internetoví giganti vytvárajú rôzne spôsoby, ktorým chcú bojovať proti šíreniu falošných správ a konšpiračných teórií.
Facebook úspešne vyhráva v boji proti falošným správam na internete
  • Pojem fake news je pre dnešný internet jedným z najpálčivejších problémov.
  • Najväčší internetoví giganti vytvárajú rôzne spôsoby, ktorým chcú bojovať proti šíreniu falošných správ a konšpiračných teórií.

Internet, ako ho poznáme dnes, sa za posledné roky rapídne zmenil. S nárastom popularity a dostupnosti internetu už takmer v každej domácnosti sveta sa spôsob získavania informácií u ľudí presunul z tradičných médii akými boli printové média či televízia, na internet. Avšak internetové pravidlá sa v každom kraji sveta líšia a do sveta internetu sa pred pár rokmi začali masívne vtláčať rôzne alternatívne média, čo malo za následok, že tvorcovia hlavne konšpiračných webov šíriacich falošné správy známe tiež ako fake news, si postupne začali získavať čoraz viac čitateľov. V kombinácii so sociálnymi sieťami sa tak dokázala jedna vymyslená správa dostať rapídnou rýchlosťou na nástenky tisícok ľudí po celom svete.

Najznámejšie sociálne siete akými sú Facebook, Twitter, Google či YouTube sa rozhodli bojovať s falošnými správami na internete. Najlepší spôsob akým je možné bojovať proti šíreniu konšpiračných a neoverených informácii je ich včasné nahlasovanie a blokovanie ich zdrojov. Na to, ako úspešne sa darí sociálnym sieťam bojovať proti fake news sa zamerali dve americké univerzity, univerzity Stanford a New York. Štúdia, na ktorej spoločne pracovali od januára 2015 až do júla tohto roka, analyzovala rýchlosť a spôsoby boja proti fake news a výsledky sú naozaj prekvapivé.

Zo štúdie vyplýva, že dvojica najpopulárnejších sociálnych sietí súčasnosti, Twitter a Facebook, bola najviac pod útokom falošných správ koncom roka 2016. Avšak u Facebooku sa tieto čísla začali rapídne znižovať. Za to môže hlavne politika Facebooku, ktorý včasným nahlasovaním automaticky blokoval všetok nepovolený obsah na svojich serveroch. To sa nedá povedať o Twitteri, ten sa s fake news naďalej trápil, čo malo za následok prepad akcií až o 60%. 

Do štúdie bolo zahrnutých viac ako 500 rôznych webov a portálov z celého sveta, ktoré mali prepojenie na spomenutú dvojicu sietí. Facebooku sa dokonca podarilo bojovať aj proti čoraz vynaliezavejším spôsobom, ako bola napríklad neustála zmena názvu domén portálov, ktorým tak chceli obísť systém Facebooku.

Okrem iného sa Facebook začal zo svojej siete vymazávať tisíce falošných účtov, ktoré potom odkazy na nebezpečné weby šírili prostredníctvom zdielaní a označovaní skutočných používateľov. Jednou z rán istoty je určite aj politika Facebooku a demonetizácia tých partnerov, ktorí sa pridávajú na stranu falošných správ. Tí po novom nezarobia na Facebooku ani cent.

zdroj: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá