Facebookova stránka sa snaží uvádzať premiérove statusy na pravú mieru. Ten prvýkrát čelí odvolávaniu aj kvôli nevhodnej komunikácii

  • S odvolávaním premiérov a premiérky máme na Slovensku bohaté skúsenosti
  • Iba krátko po zvolení do úradu mu čelí aj deviaty predseda vlády SR Igor Matovič
  • Všetko začalo kvôli plagiátu diplomovej práce
Facebook/ Michal Kravcik , Výbor pre uvádzanie výrokov Igora Matoviča na pravú mieru
  • S odvolávaním premiérov a premiérky máme na Slovensku bohaté skúsenosti
  • Iba krátko po zvolení do úradu mu čelí aj deviaty predseda vlády SR Igor Matovič
  • Všetko začalo kvôli plagiátu diplomovej práce

Igor Matovič iba 21. marca nastúpil do svojho úradu. Krátko po tom už čelí prvému odvolávaniu. Počas cesty na rokovanie v Bruseli sa prevalila kauza jeho diplomovej práce.

Premiér sa zo summitu vrátil po štyroch dňoch. Očakávalo sa, že okamžite vystúpi so stanoviskom ku nezrovnalostiam v jeho záverečnej práci. Matovič tak nakoniec urobil až včera. Tlačovú konferenciu oznámil cez svoj Facebook.  

Okrem toho, že prišiel neskoro, okamžite zaútočil na Denník N, ktorý o diplomovej práci informoval. Tlačovka mala nakoniec viac ako hodinu a pol a sprevádzalo ju niekoľko výrokov, za ktoré bol premiér ostro kritizovaný. 

Oznámil, že pokiaľ dôjde k otvoreniu mimoriadnej parlamentnej schôdze, na ktorej by bol odvolaný kvôli diplomovej práci, odíde z politiky. 

Vláda padala niekoľkokrát

Parlament odvolával z funkcie premiérov a premiérku niekoľkokrát. Od roku 1991 pritom trikrát došlo aj k povaleniu vlády. Dvakrát bol z postu predsedu vlády odvolaný Vladimír Mečiar spolu s ktorým bola odvolaná aj vláda. Tretí raz a aj posledný bola vyslovená nedôvera vláde Ivety Radičovej v roku 2011. 

Od roku 2000 bol najčastejšie zo svojho postu odvolávaný Róbert Fico. Parlament mu však nikdy nevyslovil nedôveru. Naposledy bola opozícia za odvolanie premiéra v septembri 2019, keď jej poslanci vyčítali Petrovi Pellegrinimu, že nekonal vo veci spojenej s Monikou Jankovskou. 

Po prevalení kauzy s Matovičovou diplomovou prácou opäť došlo k predloženiu návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Samotný premiér sa vyjadril, že ak dôjde k jeho odvolaniu, odíde z politiky. Neželá si ale, aby zároveň s ním padla celá vláda. 

 

Nevhodné vyhlásenia

Aj keď Igor Matovič na svojom krku nemá žiadnu väčšiu kauzu, opozícia sa chytila zistení o možnom plagiátorstve. Zdá sa, že najväčší problém krajiny stojí práve na kauze, ktorá sa stala pred 22 rokmi.

Väčším problémom ako samotný plagiát pritom môžu byť premiérove vyjadrenia na adresu novinárov, jeho odporcov a aj samotný fakt, že odmieta svoju diplomovú prácu zverejniť. 

Problémom je aj jeho komunikácia so svetom cez statusy, ktoré často nie sú hodné premiéra krajiny. Na margo jeho vyjadrení vznikla satirická facebookova stránka Výbor pre uvádzanie výrokov Igora Matoviča na pravú mieru. 

Tá od začiatku premiérovho pôsobenia vo funkcii sleduje jeho príspevky. Analyzuje a snaží sa ich štylisticky upraviť tak, ako by mali vyzerať. Niekedy je to však, pochopiteľne, nad ich sily.

Igor Matovič si zrejme neuvedomuje, že jeho postoje a vyjadrenia sú sledované a preto by mal zvážiť voľbu slov nie len na sociálnej sieti, ale aj na tlačových konferenciách, pre média alebo v pléne NRSR. 

To sa však zatiaľ nedeje. Jeho posledná tlačovka z 22.07.2020, sa niesla skôr v duchu obviňovania novinárov a bývalých štátnych predstaviteľov.

Miesto toho, aby premiér vysvetlil, ako to s jeho diplomovou prácou naozaj bolo, argumentačne obhájil svoj titul alebo sa aspoň verejne ospravedlnil, prešiel do ofenzívy a zvolil vyhýbavé odpovede.

K zverejnenému článku denníka N sa priamo vyjadril vo svojom statuse, čo zrejme považuje za dostatočné. Označil sa za zlodeja a svoje konanie za nesprávne. 

Úpadok politickej kultúry

Nadávky, výkriky,  hádky ale dokonca aj bitky sú v parlamente bežné. Predstavitelia typickej slovenskej politickej kultúry sa postupne menia. Mečiar, Slota, Jarjabek, Hlina, Fico alebo Matovič. Ak neútočili jeden na druhého, útočili na každého, kto s nimi nesúhlasil. 

Najlepšie je brániť sa útokom. Igor Matovič od vstupu do politiky bojuje proti korupcii a mafii. Často spôsobom, ktorý sa na vysoko postaveného predstaviteľa štátu nehodí. Jeho vyjadrenia často polarizujú už aj tak rozdelenú spoločnosť.

Odkedy sa stal predsedom vlády, kritiku voči svojej osobe berie ako snahu o prevrat. Jeho nepriateľmi sú novinári a akýkoľvek názoroví oponenti. Kto nesúhlasí s ním, súhlasí s Ficom, mafiou a zlodejmi.

Nedôvera voči predsedovi vlády

Jeho rétorika sa postupne vyostruje.  Dnes, 23.07.2020 sa mala o 10:00 začať mimoriadna schôdza s návrhom na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Návrh predložili opoziční poslanci Juraj Blanár a Richard Raši. 

Rozhodli sa tak po prevalení kauzy s Matovičovou diplomovou prácou. Dôvodov je však podľa opozície viacero. 

 „Celá jeho politická kariéra je založená len na podvode, krivých obvineniach politických oponentov a klamstvách,“ povedal Blanár. Vyčíta mu protesty aj správanie z minulosti voči Andrejovi Dankovi, ktorého Matovič vyzýval kvôli plagiátorstvu na odstúpenie z funkcie. 

Na svoju obhajobu dostal priestor aj premiér. Rečnil viac ako hodinu a pol a všetkých poslancov vyzval, aby hlasovali podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia. Zopakoval, že kým Denník N nezverejnil článok, nad svojou diplomovou prácou nerozmýšľal a o chybách nevedel. 

Je to čisto vo vašich rukách. A vôbec vás nechcem žiadnym spôsobom tlačiť do kúta. Som vyrovnaný s jedným aj s druhým,“ povedal na záver svojho prejavu. 

Zdroje: teraz.sk, aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá