Fajčenie marihuany ovplyvňuje inteligenciu. Vedci prišli s prevratným záverom, ktorý mnohých nepoteší

  • Írska štúdia preukázala, že pravidelní užívatelia marihuany majú znížené hodnoty IQ
  • Marihuana však ovplyvňuje aj príležitostných užívateľov
marihuana
Unsplash/Ahmed Zayan | Unsplash/Christina Winter
  • Írska štúdia preukázala, že pravidelní užívatelia marihuany majú znížené hodnoty IQ
  • Marihuana však ovplyvňuje aj príležitostných užívateľov

Vedci skúmali vplyv marihuany na inteligenciu človeka. Porovnávali IQ hodnotu užívateľov marihuany s IQ hodnotou u ľudí, ktorí marihuanu neužívali. Záver znel jasne, ľudia, ktorí marihuanu užívajú na pravidelnej báze, hlúpnu. 

Podľa tímu, ktorý daný výskum uskutočňoval, je marihuana najčastejšie užívanou nezákonnou látkou na svete. Tento výskum sa dotýka najmä mladých ľudí, keďže patria medzi najpočetnejšiu skupinu medzi užívateľmi. 

Konzumenti marihuany hlúpnu

Ako informuje Medical Xpress, výskum uskutočnila Royal College of Surgeons v Írsku. Po dobu 6 mesiacov skúmala následky užívania marihuany u dospievajúcich. Výskum bol uskutočnený na vzorke 808 konzumentov cannabisu a 5308 teenagerov, ktorí marihuanu neužívali. Treba podotknúť, že daní konzumenti užívali cannabis na týždennej báze. 

PRELOMOVÝ OBJAV: Marihuana dokáže zničiť rezistentné baktérie, ktoré spôsobovali stovky úmrtí

Vedci zistili, že u pravidelných užívateľov tejto návykovej látky bol zaznamenaný pokles IQ o 2 body. Analýza taktiež preukázala, že IQ súvisiace s abstraktným uvažovaním a pamäťou kleslo až o 3 body. 

Alarmujúcim zistením však je, že marihuana nespôsobuje následky len u pravidelných konzumentov. Skenovanie MRI, ktoré bolo tiež súčasťou štúdie, preukázalo, že aj ľudia, ktorí užívajú marihuanu sporadicky, respektíve s marihuanou len experimentovali, mali zníženú hodnotu šedej hmoty v mozgu. 

Ľudia začínajú dávať marihuane prednosť pred alkoholom. Z kanabisu sa stáva multimiliónový biznis

Autor štúdie, Emmet Power, na tomto výskume dokázal, že existuje preukázateľná súvislosť medzi inteligenčným kvocientom a pravidelným užívaním cannabisu. „Zodpovedá to poklesu IQ o 1,98 bodu,“ zhrnul Emmet Power. 

Nejde len o IQ, marihuana spôsobuje aj duševné choroby

Mary Canon, profesorka psychiatrickej epidemiológie a duševného zdravia mládeže, vysvetľuje, že požívatelia marihuany vykazujú vo všeobecnosti horší výkon ako ich rovesníci. Užívanie marihuany sa odzrkadľuje na ich výkone v škole a výbere zamestnania. Taktiež upozorňuje, že je u nich zvýšené riziko výskytu vážnych duševných chorôb, predovšetkým schizofrénie. 

Tieto dáta nám však nedávajú dostatočnú odpoveď, prečo konzumenti marihuany častejšie trpia psychickými problémami. Podľa doktora Powela dvojbodový pokles IQ nie je klinicky významný a nevysvetľuje psychosociálne problémy spojené s užívaním marihuany. 

Celú štúdiu o vplyve marihuany na IQ človeka si môžeš prečítať v Cambridgskom žurnále Psychological Medicine

Zdroje: Medical Xpress, Psychological Medicine

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK