Fajčenie neústi iba do rakoviny pľúc: Veľká štúdia ukazuje, čo všetko ti hrozí, ak ihneď neprestaneš

  • Fajčenie je považované za jeden z najhorších zlozvykov
  • Spája sa s rôznymi ochoreniami, ktoré ročne zabijú milióny ľudí po celom svete
fajčenie, cigarety
Ilustračný obrázok, Unsplash/Christoph Muller, Daniel Monteiro
  • Fajčenie je považované za jeden z najhorších zlozvykov
  • Spája sa s rôznymi ochoreniami, ktoré ročne zabijú milióny ľudí po celom svete

O rizikách spojených s fajčením sa vie už veľmi dlho a vie sa aj to, že spôsobuje hrozbu pre verejné zdravie. Tá sa však týka najmä krajín so strednými alebo nízkymi príjmami. Ako uvádza portál IFL Science, v Číne sa fajčenie spája s viac ako miliónom ročných úmrtí. Aj napriek týmto vysokým číslam však fajčiarov pribúda.

V dôsledku toho vznikla štúdia, za ktorou stojí nie len Oxfordská univerzita, ale aj niekoľké čínske inštitúcie. Štúdia sa zamerala na porovnávanie ľudí, ktorí nikdy nefajčili, a ľudí, ktorí fajčia. Vedci skúmali riziko úmrtia a riziko vývoja viacerých chorôb počas života.

Vzhľadom na to, že štúdia skúmala až 85 rôznych príčin smrti a 480 rôznych chorôb, dá sa označiť za rozsiahlu. V rokoch 2004 až 2008 sa do výskumu zapojilo až 512-tisíc dospelých osôb, ktoré vedci sledovali počas najbližších 11 rokov. Išlo o prvú štúdiu, kedy boli komplexne študované dlhodobé účinky fajčenia.

Už v úvode sa ukázalo, že pomer žien a mužov, ktorí niekedy fajčili, je rozdielny. Až 74,3 % zapojených mužov sa označilo za pravidelných fajčiarov, pričom zo žien tak urobilo iba o niečo viac ako 3 %. 

Na tieto čísla reagoval jeden z autorov štúdie a profesor Liminga Li. Uviedol, že približne dve tretiny mladých čínskych mužov sa stanú fajčiarmi, pričom väčšina z nich tak urobí ešte pred dovŕšením 20. roku života. Odborník tiež varuje, že v prípade, že títo muži s fajčením neseknú, približne polovicu z nich tento zlozvyk zabije. Li poukázal aj na to, že fajčiarmi sa skôr stávajú muži žijúci v meste, nie na vidieku.

cigarety fajčenie vajgle špaky popolník
zdroj: Pixabay/mostafa meraji

Výsledky, ktoré neprekvapili

Výskum ukázal, že ľudia, ktorí nikdy nefajčili, majú fajčiari približne o 10 % vyššie riziko vzniku akejkoľvek choroby. Ochorením s najvyšším rizikom vzniku nebola, prekvapivo, rakovina pľúc, ale rakovina hrtana. Toto riziko bolo v prípade fajčiarov vyčíslené až na 216 %. 

Dobrou správou však je, že ľuďom, ktorí prestali fajčiť, skôr než sa u nich prejavilo nejaké ochorenie, sa riziko znížilo na rovnakú úroveň ako majú fajčiari. To však trvalo približne 10 rokov. 

Medzi 56 ochoreniami, o ktorých sa zistilo, že sa vyskytujú častejšie u fajčiarov oboch pohlaví, bola tiež rakovina pľúc, žalúdka a močového mechúra. Okrem iného sa medzi týmito ochoreniami ukázala aj cukrovka, infarkt, aneuryzma aorty, zápal pľúc, žalúdočný vred a šedý zákal.

Ďalší z autorov štúdie uviedol, že výsledky možno vnímať ako jasnú pripomienku toho, že s fajčením by mali ľudia čo najskôr prestať. Problém totiž nastane vo chvíli, keď v dôsledku fajčenia vznikne závažné ochorenie.  

Štúdia vyvoláva obavy z budúcich rizík pre zdravie, ak bude fajčenie v Číne naďalej bežnejšie. Vedúci autor profesor Zhengming Chen navrhol, ako by sa toto riziko dalo obmedziť: „Číne by výrazné zvýšenie cien cigariet a účinné varovania na krabičkách zachrániť desiatky miliónov životov.“

Prestať fajčiť by si mal do tohto veku

Ďalšia štúdia skúmala, v ktorej fáze života je najlepšie prestať fajčiť. Síce na toto nie je nikdy neskoro, existuje vek, kedy sa ešte dá vyhnúť riziku smrti.

Vedci pracovali s fajčiarmi, nefajčiarmi, ale aj tými, ktorí sa vzdali cigariet v minulosti. Do konca roka 2019 zomrelo takmer 75 000 ľudí, ktorí boli súčasťou štúdie.

Dôležité je, že v porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili, fajčiari vykazovali nielen výrazne vyššiu úmrtnosť, ale aj vyššiu mieru úmrtnosti na rakovinu a ochorenia srdca či pľúc. 

cigarety a cigaretový ohorokl
zdroj: Pexels/Basil MK

Vedci sa však pozreli aj na vek, v ktorom je najvyšší čas prestať fajčiť. Štúdia ukázala, že bývalí fajčiari, ktorí sa cigariet vzdali pred dosiahnutím 35 roku, mali podobnú úmrtnosť ako tí, ktorí nikdy nefajčili.

Naopak, horšie obstáli tí, ktorí prestali fajčiť v neskoršom veku. Výskum totiž zistil, fajčiari, ktorí prestali fajčiť medzi 35. a 44. rokom života, vykazovali o 21 percent vyššiu mieru úmrtnosti.

Tí, ktorí presedlali na zdravší životný štýl vo veku 45 až 54 rokov, mali o 47 percent vyššiu mieru úmrtnosti, uvádza Live Science. Zaujímavé je, že toto je už tretia veľká štúdia, ktorá prišla s podobným záverom.

Všetky tri analýzy naznačujú, že vek 35 rokov by mohol byť optimálnym časom, kedy prestať fajčiť – hlavne pre tých, ktorí si svoju prvú cigaretu zapálili ako tínedžeri.

Zdroje: Jama Network, Live Science, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá