Fajčenie zabíja. Čo ti však uškodí menej – IQOS, cigareta alebo vaporizér?

  • Cigarety, IQOS či vaporizér - ani jedno lekári neodporúčajú
  • Keď si chceš spomedzi týchto troch možností vybrať, existuje tá zdraviu najmenej škodlivá
iqos (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/IQOS
  • Cigarety, IQOS či vaporizér - ani jedno lekári neodporúčajú
  • Keď si chceš spomedzi týchto troch možností vybrať, existuje tá zdraviu najmenej škodlivá

Vaporizácia nie je nový pojem. Používal sa už dávno v súvislosti s vyparovaním vodnej pary. Dnes je jeho princíp rovnaký, no na určitú teplotu sa zahrievajú byliny a z nich sa odparujú aktívne látky. Uvoľňuje sa para a tá sa potom vdychuje. Dôležité je, že nevzniká dym. A tak sa inhalácia stáva oproti fajčeniu automaticky „zdravšou“ alternatívou. Je stále rozšírenejšia a populárnejšia. Na Slovensku sa pre tento termín používa pojem iný – elektronická cigareta.

Fajčenie vs. IQOS

O fajčení sa baviť ani netreba. Je škodlivé a bodka. Na škatuľkách od cigariet sa podľa stanov Európskej únie píšu varovania, čo všetko tento nepríjemný návyk dokáže spôsobiť a od roku 2016 sú k nim pridané aj odpudivé obrázky.

Spoločnosť Philip Morris, ktorá za IQOS-om stojí tvrdí, že najhoršie na klasickom fajčení je práve spaľovanie. V tomto prípade ide len o zahrievanie, čo by malo škodiť menej. Štatistiky však hovoria iné. Prieskum, ktorý v decembri roku 2017 zverejnila tlačová agentúra Reuters sa uvádza, že IQOS zahrievaním tabaku predchádza vylučovaniu rovnakých karcinogénnych a toxických látok ako bežná cigareta. K tomuto tvrdeniu sa pripojil aj Holandský národný inštitút pre verejné zdravie,ktorý deklaroval, že IQOS bez rizika teda nie je.

zdroj: IQOS

 

K zariadeniu na zahrievanie tabaku IQOS sa však pristupuje inak, ako ku bežným tabakovým výrobkom. Oveľa benevolentnejšie. Čoraz častejšie sa v nákupných centrách objavujú luxusné, presvetlené predajne s dizajnovo nastajlovanými produktmi vo farebných poličkách. Hoci na obaloch s HEETS, čo sú tabakové náplne do IQOS zariadenia, svieti nápis „Tento tabakový výrobok poškodzuje vaše zdravie a je návykový“, spotrebitelia ho pred cigaretami uprednostňujú. Dôvod je ten, že obsahuje menej toxínov než klasická cigareta.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Túto alternatívu k fajčeniu si začínajú zaobstarávať podľa štatistík mladí Slováci približne vo veku 25 rokov.

„I Quit Ordinary Smoking“

Spoločnosť Philip Morris investovala do technologického výskumu svojej novinky 6 miliárd dolárov. IQOS sa podľa slov spoločnosti Philip Morris líši od vaporizérov aj od elektronických cigariet, ktorých základom je okrem iného aj tekutý nikotín, uviedli pre denník The Guardian.

Princíp spočíva v tom, že do elektronického zariadenia vkladáš tabakovú náplň, ktorá sa správa podobne ako cigareta. Tabak je však upravený. Tým, že sa v zariadení zahrieva na 300 °C, nedochádza k spaľovaniu tabaku a tabakového papiera a nevzniká dym, ale len para. Tú potom vdychuješ.

Spoločnosť Philip Morris tvrdí, že práve vďaka tomu dokáže používateľ precítiť skutočnú chuť tabaku. Inhalácia však prebieha na klasickom nikotínovom princípe. Z HEETS tabakovej náplne sa teda zahrievaním uvoľňuje para, ktorá obsahuje nikotín. Je štatisticky dokázané a výskumom podložené, že takéto „fajčenie“ je zdraviu menej škodlivé, než to klasické, pretože karcinogény sa ti do tela nedostanú. Oproti klasickému fajčeniu sa zdravotné riziko pohybuje niekde medzi 10-30 %.

Vaporizér je založený na princípe inhalácie pary z tekutiny. Tekutá náplň s prímesou bylín či esencie funguje rovnako ako IQOS na princípe zahrievania. Tentokrát však nie tabaku, ale tekutiny. Vaporizér sa odporúča tým, ktorí chcú prestať fajčiť. Nahradia si tak návyk spojený s fajčením.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Najzdravšia alternatíva. Existuje vôbec?

Treba dodať, že fajčenie, IQOS ani vaping nie sú zdravé. Prelomovým momentom v histórii fajčenia bolo zavedenie filtra do cigarety. Stalo sa to v roku 1952 a prišla s tým spoločnosť Kent. Filtre však boli škodlivejšie ako samotný tabak, pretože obsahovali azbestové vlákna. A tak sa do hry zapojila spoločnosť Philip Morris, ktorá technológiu prepracovala a filtre tak blokovali škodliviny z tabakovej rolky.

Je jasné, že Philip Morris je v mnohom prelomový. Tak v prvotnej ochrane spotrebiteľa/fajčiara od dechtu, ako aj teraz, keď priniesli elektronické zariadenie na princípe zahrievania tabakovej náplne.

Štatistiky potvrdzujú, že kým klasické fajčenie sa svojou škodlivosťou vyšplhá až na 100 %, ostatné alternatívy sú na tom lepšie.

zdroj: Joseph R Nemeth DDS & Associates

IQOS sa stal extrémne populárnym. Je tolerovaný po celom svete. Nie je tajomstvom, že mnohých krajinách je fajčenie cigariet v reštaurácii zakázané, ak nie zakázané, sú pre fajčiarov vyhradené aspoň špeciálne zóny, kde si svoju cigaretu môžu v pokoji vychutnať.

Elektronické zariadenia od spoločnosti Philip Morris môžeš užívať takmer kdekoľvek. Je povolené v reštauráciách práve kvôli nulovému dymu či zápachu, ktorým by teoreticky mohol obmedzovať nefajčiarov. To, či užívanie IQOS-u je alebo nie je škodlivé, zatiaľ vedci nepotvrdili.

Zo všetkých ponúknutých alternatív oproti klasickému fajčeniu, dopadol najlepšie vaporizér a teda inhalácia pary. Samozrejme, bez pridaného nikotínu.

Dôležité je však dodať, že elektronické cigarety – vaporizéry, sú skvelou alternatívou pre ľudí, ktorí sa chcú zbaviť svojej závislosti na nikotíne. Najlepšou prevenciou je však nefajčiť.

Zdroje: fda.gov, theguardian.com, reuters.com, euromonitor.com, nytimes.com, ec.europa.eu, pmi.com, rivm.nl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá