Fajčenie zhoršuje postup ochorenia koronavírusom

  • Fajčiari patria podľa najnovších vedeckých dôkazov k rizikovej skupine ohrozených infekciou Covid-19
  • Zistenia z Číny preukázali, že medzi pacientmi s Covid-19 bolo viac fajčiarov, ktorí potrebovali mechanickú pľúcnu ventiláciu
  • Riziká a následky sa netýkajú len fajčiarov cigariet, ale aj užívateľov elektronických cigariet
Fajcenie
Zdroj: Unsplash,
  • Fajčiari patria podľa najnovších vedeckých dôkazov k rizikovej skupine ohrozených infekciou Covid-19
  • Zistenia z Číny preukázali, že medzi pacientmi s Covid-19 bolo viac fajčiarov, ktorí potrebovali mechanickú pľúcnu ventiláciu
  • Riziká a následky sa netýkajú len fajčiarov cigariet, ale aj užívateľov elektronických cigariet

Fajčenie poškodzuje pľúca a v prípade nákazy Covidom-19 môže zhoršovať postup smrteľného ochorenia. Upozorňuje na to Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ). Všetkým fajčiarom preto ponúka program liečby. Agentúru SITA o tom informoval hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Centrá pre liečbu drogových závislostí ponúkajú expertízu na pomoc fajčiarom, ktorí patria podľa najnovších vedeckých dôkazov k rizikovej skupine ohrozených infekciou Covid-19 a po infikovaní sú u nich predpokladané ťažké zdravotné dopady.

 

Liečba

Liečbu teraz ponúkajú v modifikácii dištančnou formou – doma, bez potreby navštevovania ambulancie. „Liečba pozostáva z troch dôležitých častí: lieku predpísaného lekárom, nikotínovej náplasti/náhrady a podstatná je telefonická podpora terapeutického postupu psychológom. Abstinenciu sa väčšine, i v prípade ťažkých fajčiarov, podarí dosiahnuť za 10 až 30 dní od začiatku liečby. Ale už v prvých dňoch sa významne zníži množstvo vyfajčených cigariet a začína sa tak posilňovanie obranyschopnosti organizmu voči infekcii,“ vysvetli Okruhlica.

Záujemcovia o liečbu môžu kontaktovať CPLDZ v Bratislave na čísle 0917 606 188 v pracovné dni od 9:00 do 17:00, CPLDZ v Košiciach na 055 6222 848 a CPLDZ v Banskej Bystrici na čísle 0901 911 912.

 

WHO

Svetová zdravotnícka organizácia upozornila na skutočnosť, že fajčenie zvyšuje zdravotné riziká pri infekcii Covid-19. Vírus postihuje u človeka v prvom rade dýchací trakt. Fajčenie má výrazný dopad na zdravotný stav celého dýchacieho traktu. Je zvlášť rizikové pre jeho dolnú časť, teda pľúca. Podľa dostupných štúdií sa predpokladá, že fajčenie je spojené so zlou prognózou priebehu infekcie. „Zistenia z Číny preukázali, že medzi pacientmi s Covid-19 bolo viac fajčiarov, ktorí potrebovali mechanickú pľúcnu ventiláciu, alebo ktorí zomreli a vyššie bolo i percento fajčiarov medzi ťažkými prípadmi infekcie. Fajčiari mali približne 2,4-krát väčšiu pravdepodobnosť prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti a potrebu mechanickej ventilácie ako nefajčiari,“ približujú štúdie. Takisto sa v nich uvádza, že aj fajčenie môže zvyšovať riziko nákazy infekciou, jej prenos a zvýšenú úmrtnosť na Covid-19. Tieto riziká a následky sa netýkajú len fajčiarov cigariet, ale aj užívateľov elektronických cigariet.

 

Situácia na Slovensku

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca na 14 dní. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 204 prípadov koronavírusu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá