Fajčiari majú novú nádej na zdravé pľúca, tieto zistenia prekvapili aj vedcov

  • Fajčiari sa môžu aj po 40 rokoch fajčenia dostať so svojimi pľúcami na úroveň nefajčiarov
  • Nová štúdia dokazuje, že mutácie DNA génov sa zastavujú ihneď po skončení s tabakom
BeFunky-collage (1)
Unsplash
  • Fajčiari sa môžu aj po 40 rokoch fajčenia dostať so svojimi pľúcami na úroveň nefajčiarov
  • Nová štúdia dokazuje, že mutácie DNA génov sa zastavujú ihneď po skončení s tabakom

Fajčiari majú novú nádej na zdravé pľúca aj po desiatkach rokoch fajčenia. Nové vedecké zistenia potvrdili, že ich pľúca sa dokážu obnoviť aj po 40 rokoch fajčenia. Informuje o tom BBC, ktoré sa odvoláva na vedecký portál Nature.

Výskum potvrdzuje, že ľudské pľúca majú schopnosť zastaviť mutácie génov na tie rakovinové, ale len v tom prípade, ak prestaneš fajčiť. Doteraz si vedecká obec myslela, že mutácie „ťažkých“ fajčiarov pokračujú aj po skončení fajčenia, nové zistenia to však popierajú.

Samoobnova pľúc

Naše pľúca teda majú schopnosť „opravy“, ktorá dokáže zabrániť vzniku rakoviny pľúc. Tento efekt bol zachytený aj u fajčiarov, ktorí užívali jednu krabičku cigariet po dobu 40 rokov.

Tisíce chemikálii, ktoré sa inhalujú v tabakovom dyme, poškodzujú DNA v pľúcnych bunkách a pomaly ich transformujú na rakovinotvorné. Štúdia súčasne odhalila, že premena buniek na rakovinové sa deje ešte predtým, ako reálne rakovinu získajú.

Podľa odhadov počas života fajčiara mutuje približne 10-tisíc génov. „Možno ich považovať za malé časované bomby, ktoré čakajú na ďalší úder, ktorý im spôsobí rakovinu,“ uviedla pre BBC doktorka Kate Gowersová.

Nová štúdia dokazuje, že ľudia, ktorí prestali fajčiť, mali vysokú šancu svoje mutácie DNA vyliečiť, resp. pľúca si s nimi poradili sami. Viac ako 40 percent buniek sa vrátilo do pôvodného stavu a boli v podobe ako u nefajčiara. Tieto zistenia môžu dať „ťažkým“ fajčiarom nádej na skončenie fajčenia a zlepšiť ich celkový zdravotný stav.

Slovensko účinné opatrenia stále nemá

Na Slovensku chýba preventívny program na karcinóm pľúc, informovala o tom aj Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) na stretnutí s novinármi. Píše o tom agentúra SITA.

Ako uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva (MZ SR) pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková, zatiaľ čo ministerstvo spustilo pred niekoľkými mesiacmi celoslovenský skríningový program na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, a len pred nedávnom v rámci roka prevencie aj skríning na záchyt karcinómu prsníka, Slovensko stále nemá stratégiu na preventívny program v oblasti včasného záchytu karcinómu pľúc.

„A to napriek tomu, že štatistiky dlhodobo ukazujú na nepriaznivú situáciu, čo sa týka výskytu úmrtnosti na toto závažné onkologické ochorenie,“ konštatovala Hájková. Slovensko má jednu z najvyšších mier výskytu a úmrtnosti na rakovinu pľúc z krajín Európskej únie.

zdroj: Unsplash

Muži trpia na rakovinu pľúc najviac

Ročne podľahne tejto diagnóze viac ako dvetisíc pacientov. „Alarmujúce je, že až trištvrte z nich prichádza k lekárovi neskoro,“ informoval chirurg a prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie SZU a UNB Ružinov Miroslav Janík.

Súvisí to podľa neho s výrazným podceňovaním príznakov, nedostatočnou adherenciou, zlou informovanosťou pacientov a chýbajúcim preventívnym programom na včasný záchyt ochorenia. „Z hľadiska liečby má práve včasný záchyt ochorenia významný vplyv na celkovú kvalitu a dĺžku života pacienta. Aj v tomto prípade platí, že skorý záchyt ochorenia môže pacientovi zachrániť život,“ dodal Janík.

Ako informovala asociácia, u mužov patrí rakovina pľúc medzi najčastejšie onkologické ochorenie u nás. U žien, čo sa výskytu týka, je karcinóm pľúc už niekoľko rokov na treťom mieste, hneď za rakovinou prsníka a hrubého čreva.

Správne nastavený preventívny program, edukácia pacienta a nepodceňovanie prvých príznakov ochorenia, môžu podľa SK+MED významne prispieť k lepšej kvalite života pacientov s karcinómom pľúc.

Moderné inovatívne spôsoby liečby a špičkové medicínske inovácie, ktoré využívajú odborníci aj v slovenských nemocniciach, môžu podľa asociácie zlepšiť nelichotivú štatistiku tohto agresívneho onkologického ochorenia.

Zdroje: bbc.com, nature.com, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá