Fajčiari si možno za cigarety opäť priplatia. Europarlament chce zvýšiť dane aj z tých elektronických

  • S posledným zdražovaním cigariet sme sa na Slovensku stretli na začiatku roka 2021
  • Je však možné, že počas tohto roka nás čaká ďalšie zdražovanie tabakových výrobkov
pjimage - 2021-07-27T101300.789
Unsplash/Vlah Dumitru Unsplash/Jonathan Kemper
  • S posledným zdražovaním cigariet sme sa na Slovensku stretli na začiatku roka 2021
  • Je však možné, že počas tohto roka nás čaká ďalšie zdražovanie tabakových výrobkov

Podľa portálu Euractiv je veľmi pravdepodobné, že nás čaká ďalšie zdražovanie cigariet. Zaujímavosťou však je, že v tomto prípade sa nebude rozlišovať medzi klasickými cigaretami a tými elektronickými.

Europarlamentný výbor pre boj proti rakovine už má na stole prvý návrh správy. 

Keďže fajčenie je najčastejším dôvodom vzniku rakoviny pľúc, európske inštitúcie chcú sprísniť aj reguláciu tabaku. Ukázalo sa, že fajčenie v Európske únii spôsobuje až 700-tisíc úmrtí ročne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Europarlament snaží presadiť zvýšenie spotrebných daní na všetky tabakové výrobky. 

Fajčenie
zdroj: pixavay/Gabovideo

„Táto formulácia sa podľa mňa vzťahuje aj na bezdymové tabakové výrobky,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko členka výboru BECA, nemecká europoslankyňa Manuela Ripa. Smernica o tabakových výrobkoch hovorí aj o povinných zdravotníckych varovaniach a určuje pravidlá aj pre elektronické cigarety.

Cieľom zvyšovania spotrebnej dane na cigarety je urobiť tieto produkty menej dostupné – fajčilo by tak menej ľudí aj Slovákov.

Myslíš si, že je cena cigariet v súčasnosti vysoká?

Nebezpečný tabak, bezpečnejšie e-cigarety?

Vykonané štúdie potvrdzujú, že najväčším nebezpečenstvom na fajčení cigariet je nedokonalé spaľovanie, nakoľko sa do tela užívateľa dostáva okrem nikotínu aj viacero karcinogénnych látok či decht.  Ak sa však nikotín alebo tabak len zahrievajú, zdravie je ohrozované o niečo menej.

„Som plne proti tomu, aby sa alternatívy dávali do jedného vreca s tradičným fajčením,“ oponuje pre EURACTIV Slovensko taliansky europoslanec a člen výboru BECA Pietro Fiocchi. O správe sa bude hlasovať až 6. decembra. Pred tým ju však čakajú ďalšie zmeny.

„Verím, že alternatívy predstavujú menšie riziko a malo by sa k nim tak aj pristupovať, v rámci princípu znižovania škodlivosti,“ hovorí Fiocchi.

Pripája sa k nemu aj europoslankyňa Ripa, podľa ktorej existuje niekoľko výskumov dokazujúcich, že že e-cigarety môžu spôsobovať menej škôd na ľudskom zdraví než klasické cigarety. Ihneď však dodáva, že všetci zákazníci by mali byť odradzovaní od nákupu akýchkoľvek z týchto produktov.

Zdroj: Euractiv.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK