Falošná správa o smrti tvorcu druhej najpopulárnejšej kryptomeny spôsobila strmý pád jej ceny

  • Nedávna falošná správa o smrti Vitalika Buterina zamávala cenou Etherea.
collage
themerkle.com / twitter/@VitalikButerin
  • Nedávna falošná správa o smrti Vitalika Buterina zamávala cenou Etherea.

Cez víkend sa na (nie veľmi slávne) známom fóre 4chan objavila správa o tom, že Vitalik Buterin – ruský programátor, ktorý stojí za kryptomenou Ethereum, náhle zomrel počas autonehody. Táto správa vyvolala paniku medzi ľuďmi, ktorí v Ethereu mali peniaze. Vitalik je totiž vnímaný ako ústredná postava a líder Etherea.

Mŕtvy samozrejme nebol, a svetu to potvrdil pomocou selfie s papierom, na ktorý napísal začiatok hashu (v podstate unikátneho kódu) najnovšej transakcie a číslo najnovšieho bloku vyťaženého v blockchaine Etherea. Túto informáciu by nemal odkiaľ získať ak by nebol na žive, keďže nový blok sa na Ethereu vyťaží v priemere každých 17 sekúnd. Ide tak o modernú variantu klasickej polaroidovej fotky s dnešnými novinami. No cena Etherea už predtým klesala a kým Vitalik svoj „proof-of-life“ ukázal, Ethereum stratilo dokopy 4 miliardy trhovej hodnoty.

Ethereum je druhou najznámejšou kryptomenou po Bitcoine. Narozdiel od Bitcoinu, nie je ale navrhnuté špecificky na prenos a udržiavanie hodnoty. Vitalik Buterin ho pred dvoma rokmi ako 21-ročný navrhol ako decentralizovanú platformu, ktorej hlavnou funkciou je možnosť tvoriť tzv. smart kontrakty. Teda doslova programovateľné zmluvy, ktoré sa automaticky spustia iba po splnení určitých podmienok. Umožní sa tak obídenie tretích strán, potrebných na vynútenie kontraktov. S týmto konceptom prišiel už v roku 1994 Nick Szabo a Ethereum je prvou platformou, ktorá ho implementuje na relatívne širokej škále.

Najjednoduchším kontraktom je klasická transakcia, no táto platforma sa dá potenciálne využiť na množstvo iných zaujímavých vecí. Napríklad startup Slock.It pracuje na smart zámkoch, ktoré by sa automaticky otvorili iba človeku, ktorý zaplatil stanovenú sumu na konkrétny účet. Dokázali by tak plne automatizovať AirBnB prenájmy a podobné aktivity. Alebo tým, že smart kontrakty sú verejné, umožňujú vytvorenie napríklad dokázateľne férových kasín.

Ethereum je ešte iba v začiatkoch, no už si prešlo (a takmer určite ešte prejde) niekoľkými kontroverznými epizódami. Asi najznámejšou z nich je minuloročný pád DAO. DAO (Decentralised Autonomous Organisation) bol projekt, ktorého cieľom bolo vytvoriť akýsi decentralizovaný kapitálový fond fungujúci na blockchaine Etherea. Podarilo sa im vyzbierať 150 miliónov dolárov v najväčšom dovtedy zaznamenanom crowdfundingu. No 50 miliónov skončilo vďaka využitiu slabiny v kóde na účte anonymnej entity. 

Táto udalosť otriasla Ethereum v základoch a bola vyriešená kontroverzným vrátením peňazí investorom, ktorí o ne prišli. Tento krok viedol ku debatám o tom, či je Ethereum naozaj decentralizované, a či sa na podobné zásahy „vyššej moci“ budú môcť užívatelia spoliehať aj v budúcnosti. Debata viedla ku rozštiepeniu na Ethereum a Ethereum Classic, ktorého uživatelia pokračujú v používaní verzie blockchainu, v ktorom peniaze neboli vrátené. Všeobecne sa neočakávalo, že si verzia Classic dokáže dlhodobo udržať užívateľov, no po roku je ešte stále tu.

foto: motherboard.vice.com

Narozdiel od DAO, reakcia trhov na Vitalikovu smrť nevyvoláva pochybnosti o technologickej a systémovej stránke Etherea ako takého. Skôr ilustruje to, ako veľmi ceny kryptomien dnes závisia od špekulácií. Tento efekt je umocnený tým, že Vitalik sa štylizuje do pozície tváre a hnacieho motora celého projektu, narozdiel od tvorcu (či skupiny tvorcov) Bitcoinu Satoshiho Nakamota, ktorý sa rozhodol zostať v anonymite.

Jeho smrť by teda na Ethereum mala podobný dopad ako smrť Stevea Jobsa na akcie Apple. Zatiaľ čo smrť Satoshiho by mala asi taký efekt ako smrť človeka, čo vynašiel koleso, na používanie kolesa. Začína sa ukazovať, že pri naozaj veľkých kryptomenách ako Bitcoin, a medzi ktoré sa bezpochyby chce dlhodobo radiť aj Ethereum, je Satoshiho prístup asi lepším riešením.

foto: coinfox.info

Poučenie z celého príbehu znie: overuj si všetko, čo sa dá a nenasleduj iba slepo dav. Falošné správy sú a budú faktom internetových médií. Môžeme nad tým plakať, alebo sa v tom môžeme naučiť chodiť.

A ak netušíš, o čom tento článok hovorí, je najvyšší čas zistiť si aspoň základy o kryptomenách. Určite to neoľutuješ.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá