Fantastické výsledky: Očkovanie chráni pred koronavírusom oveľa lepšie ako prekonané ochorenie

  • Ľudia, ktorí dostali druhú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech vykázali zvýšené množstvo protilátok
  • Priebežný výskum ukázal až o 6 -12 násobné zvýšenie protilátok
  • Zaočkovaní ľudia majú vyššie protilátky ako ľudia, ktorí prekonali ťažkú formu COVID-u
  • Prvé výsledky naznačujú aj to, že očkovaní ľudia pravdepodobne nebudú prenášačmi alebo infekční
Pfizer vakcína
TASR/AP/Jessica Hill
  • Ľudia, ktorí dostali druhú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech vykázali zvýšené množstvo protilátok
  • Priebežný výskum ukázal až o 6 -12 násobné zvýšenie protilátok
  • Zaočkovaní ľudia majú vyššie protilátky ako ľudia, ktorí prekonali ťažkú formu COVID-u
  • Prvé výsledky naznačujú aj to, že očkovaní ľudia pravdepodobne nebudú prenášačmi alebo infekční

Ľudia, ktorí dostali druhú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech vykázali zvýšené množstvo protilátok na obranu proti koronavírusu. Podľa lekárskeho strediska Šeba v Tel Hashomere išlo až o 6 -12 násobné zvýšenie protilátok, informuje Jerusalem Post.

Stredisko zverejnilo výsledky predbežného výskumu, do ktorého zaradili 102 dobrovoľníkov zo zdravotníckeho personálu v nemocnici, ktorí boli očkovaní. Ich hladiny protilátok porovnali s ľudmi, ktorí prekonali ťažký priebeh koronavírusu. Vedci dospeli k záveru, že zaočkovaní ľudia mali oveľa viac protilátok ako ľudia, ktorí prekonali ochorenie.

V úmrtnosti na COVID-19 je Slovensko už štvrté najhoršie na celom svete

„Výsledky prieskumu sú v súlade s experimentom spoločnosti Pfizer a sú dokonca lepšie, ako sa očakávalo,“ uviedol na pondelňajšom brífingu profesor Gili Regev-Yochay, riaditeľ oddelenia pre epidemiológiu infekčných chorôb spoločnosti Šeba, informuje Jerusalem Post. „Očakávam, že výsledky prieskumu medzi ostatnými zúčastnenými zamestnancami budú podobné. Určite existuje dôvod na optimizmus. “

Zaočkovaní ľudia pravdepodobne nebudú infekční 

Vedci zaznamenali aj dva prípady, kedy sa protilátky nevyvinuli v potrebnom množstve. U jedného jedinca išlo o oslabenú imunitu a druhý prípad prešetrujú.

Podľa Times of Israel riaditeľ Regev-Yochay uviedol, že prvé výsledky naznačujú, že očkovaní ľudia pravdepodobne nebudú prenášači alebo infekční, čo doteraz bolo záhadou a trápilo vedcov na celom svete, pretože hladiny protilátok boli dostatočne vysoké na to, aby dokázali potlačiť akékoľvek vírusové častice.

vakcína
zdroj: Cecilia Faboiano/LaPresse via AP

„To znamená, že vakcína funguje úžasne,“ uviedol Regev-Yochay.

Do pondelka bolo v Izraeli zaočkovaných 2 116 291 občanov, obe dávky dostalo 309 450 ľudí.

Počet novonakazených sa v Izraeli výrazne znížil 

Mesiac po začatí hromadného očkovania proti novému druhu koronavírusu v Izraeli sa vďaka vakcíne počet novonakazených výrazne znížil. Vyplýva to z výsledkov prvej štúdie najväčšej izraelskej poisťovne Klalit, informovala rakúska stanica ORF.

Už dva týždne po podaní prvej dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BionTech bol počet pozitívne testovaných osôb nad 60 rokov značne nižší. Tá porovnávala skupinu zhruba 200 000 ľudí starších ako 60 rokov, ktorí dostali vakcínu, s porovnateľnou skupinou nezaočkovaných osôb, priblížil Ran Balicer, ktorý pôsobí v oblasti verejného zdravia v poisťovni Klalit.

„Podiel pozitívne testovaných – či už príznakových alebo bezpríznakových – bol v zaočkovanej skupine o 33 percent nižší než v skupine, ktorú tvorili dosiaľ nezaočkovaní ľudia,“ uviedol Balicer.

Látka je účinná aj pre starších 

„Je to zaujímavá veková skupina, čo sa týka účinnosti očkovacej látky,“ povedal v rozhovore pre agentúru DPA. Epidemiológ, ktorý je členom tímu odborníkov poskytujúcich rady vláde, povedal, že ide o „povzbudivý výsledok. Ukazuje totiž, že očkovacia látka je účinná aj pre starších ľudí“. Z tohto dôvodu Balicer počíta s tým, že v krátkom čase počet ťažkých prípadov pacientov s koronavírusom klesne.

Dodal, že účastníkov štúdie nepodrobili testom, ale „pozorovali ich v skutočnom živote“. Zistené výsledky sa týkajú osôb z oboch skupín, ktoré sa museli z rôznych dôvodov podrobiť testom na prítomnosť koronavírusu – či už preto, že mali príznaky ochorenia COVID-19, alebo boli v kontakte s nakazeným človekom.

Podľa Balicerových údajov bolo zaočkovaných už 75 percent všetkých osôb nad 65 rokov.

Zdroje: Jerusalem Post, Times of Israel, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK