Farmári na Novom Zélande idú s dobou. Stáda zvierat pasú pomocou dronov

  • Na internete sa objavilo veľmi pútavé video natočené dronom
  • Nejde však o typické dovolenkové zábery cestovateľov
  • O svoje video kúsky sa podelili farmári, ktorí sa rozhodli dronov využívať na zaháňanie svojich stád dobytka
unsplash.com
  • Na internete sa objavilo veľmi pútavé video natočené dronom
  • Nejde však o typické dovolenkové zábery cestovateľov
  • O svoje video kúsky sa podelili farmári, ktorí sa rozhodli dronov využívať na zaháňanie svojich stád dobytka

V prípade, ak si už niekedy zaháňal ovce, vieš koľko trpezlivosť s touto činnosťou musí človek mať. Ak nemáš k dispozícii dobre vycvičeného pastierského psa, alebo dostatok ľudí navôkol, táto úloha je pre jednotlivca takmer nesplniteľná. Dobre to vedia aj pastieri na Novom Zélande, ktorí svoje drony dokonca vybavili reproduktormi, informuje The Guardian.

Stádu dobytka však nepúšťajú najnovšie hudobné hity, ale štekot psov, vďaka ktorému vedia stádo navigovať tým správnym smerom. Jeden z miestnych farmárov potvrdil, že na pasenie oviec využíva modely DJI avic Enterprisre.

zdroj: unsplash.com

Využitie dronov je pritom oveľa širšie ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vo viacerých regiónoch ich využívajú napríklad na prieskum plodín a podobne. Neznamená to, že pasterske psy celkom prídu o “prácu” kvôli robotom. Podľa farmárov budú mať psy vždy svoje miesto na farme. Značnou nevýhodou v prípade dronov je aj fakt, že ich vždy treba priniesť a nabiť. 

Medzi farmármi sa však nájdu aj experimentátori. Wojtek Behnke, anglický farmár so sídlom v Shropshire, nepoužíva svojho drona ako pastierskeho psa. So svojimi ovcami a odronom odštartoval takzvanú štúdiu „pozitívnej asociácie“ na ktorej spolupracuje s  Univerzitou Harpera Adamsa.

Behnke od stáda oddelil skupinu piatich oviec, ktoré začal na drona postupne zvykať. Keď ovce začali bez problémov akceptovať, začal s vytváraním pozitívnych asociácií. Farmár sa ukryl za živými plotmi a pod dráhu drona hádzal ovčie pamlsky. Keď sa ovce naučili, že dron je zdrojom ich pamlskov, nemali problém ho nasledovať. Keď sa toto stalo, farmár ich priviesol opäť k veľkému stádu. Podľa jeho slov mal za pár týždňov pod kontrolou dronu aj všetkých jeho 100 oviec. 

Na svete je prvý dron, ktorý funguje na vodík

Tie najvýkonnejšie modely dronov sa dokážu udržať na jedno nabitie batérie vo vzduchu aj viac ako dvadsať minút. Niekedy to však naozaj nestačí. Odborníci z celého sveta sa preto snažilo prísť na to, čo môže jednoducho nahradiť batérie, nestojí to veľa a dron vydrží fungovať omnoho dlhšie. Odpoveďou má byť vodík, informuje Aviation Today.

Vodík je dobrý v tom, že je pomerne lacný a pri jeho spaľovaní nevznikajú žiadne emisie, iba obyčajná voda. Uvedomuje si to aj agentúra Batcam, ktorá sa sa rozhodla, že vytvorí nový drons vodíkovým pohonom.

Spojila preto sily s ďalšími dvoma spoločnosťami  Productiv a Innovative UK. Výsledkom spolupráce týchto troch spoločností je prerastená verzia drona na vodíkový pohon. Prebehli už dokonca aj prvé testy. Výsledná výdrž poriadne prekvapila. Dron sa totiž udržal vo vzduchu rekordných 70 minút. Tento čas by mohol byť pravdepodobne ešte vyšší, pretože testovaný dron bol zaťažený naviac váhou vo výške päť kilogramov.

To znamená, že dron by mohol pracovať nielen ako pomocník pri natáčaní videa, ale zároveň by mohol slúžiť ako letecká prepravná služba tovaru. Takýto rýchly kuriér by nebol vôbec zlým pomocníkom. Využití je však omnoho viac.

Samotnú nádrž na vodík navrhla spoločnosť Intelligent Energy. Jedná sa o zásobník s kapacitou 6 litrov. Podľa Davida Woolhousa z Intelligent Energy bude práve vodík prelomový pri posune výdrže dronov na vyšší level.

Zdroje: aviationtoday.com, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá