Fatálne pochybenia v prípade mafiánskej vraždy: Odsúdení sú po 12 rokoch na slobode, všetko je inak

  • 12 rokov po rozsudku sa prípad vracia späť k vyšetrovateľovi
  • Súd konštatoval fatálne pochybenia
  • Muž označovaný za bossa a právoplatne odsúdený vrah sú na slobode
Roman Paulus a Vladislav Vasaráb
Ilustračné foto Ivan Mego
  • 12 rokov po rozsudku sa prípad vracia späť k vyšetrovateľovi
  • Súd konštatoval fatálne pochybenia
  • Muž označovaný za bossa a právoplatne odsúdený vrah sú na slobode

Dvoch členov spájaných so seredským podsvetím odsúdili na dlhé roky väzenia. Jedným je muž považovaný za bossa seredského podsvetia Ladislav Vasaráb a tým druhým Roman Paulus.

Vasaráb mal stráviť za mrežami za objednávku vraždy šalianskeho podnikateľa Jozefa Kaciana 22 rokov a Paulus za účasť na priamej likvidácii obete 25 rokov natvrdo. Lenže po 12 rokoch strávených za mrežami Najvyšší súd koncom minulého roka oboch prepustil na slobodu a dnes na Špecializovanom trestnom súde odzneli z úst sudkyne Ruženy Sabovej slová, ktoré sa prokurátorovi nepočúvali ľahko.

Celú obžalobu, tak ako bola v roku 2012 definitívne uzavretá právoplatným rozsudkom, dnes totiž Sabová vrátila späť prokurátorovi do prípravného konania.

Dôvodom sú fatálne chyby v popise skutku. Dnes všetko nasvedčuje tomu, že prokurátor nedokáže obstáť za rozhodnutím, že vraždu si mal objednať Ladislav Vasaráb, a ani tým, že strelcom na Kaciana bol Roman Paulus.

Na to všetko sa prišlo po 12 rokoch od rozsudku. Navyše sa ukazuje, že korunný svedok Miroslav Janeba, ktorý podľa vlastnej výpovede zohnal zbraň, za vraždu dostal taký benefit, že nebol za účasť na poprave ani súdený.

Z viacerých výsluchov tiež vyplynulo, že Janeba mal presne vedieť, že zbraň zháňa na likvidáciu Jozefa Kaciana, a tiež aj to, že Paulus, ktorého odsúdili ako strelca, bol vlastne šofér auta, z ktorého sa strieľalo.

Sudkyňa rozhodla o tom, že kauzu mafiánskej vraždy vracia po 12-tich rokoch prokurátorovi.
zdroj: Ivan Mego: Ladislav Vasaráb a Roman Paulus na pojednávaní. Sudkyňa rozhodla o tom, že kauzu mafiánskej vraždy vracia po 12 rokoch prokurátorovi.

Vraždu si mal podľa dnešného pojednávania vlastne objednať zavraždený mafiánsky boss Maroš Kováč a nie Ladislav Vasaráb, ktorý si ako objednávateľ už odsedel 12 rokov väzenia. Teraz je od októbra 2023 na slobode s elektronickým náramkom na nohe.

Tieto i mnohé ďalšie nezrovnalosti vyplávali na povrch až na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva. Celú kauzu dozoroval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.

Poprava Jozefa Kaciana, ktorý bol známou postavou seredského podsvetia a majiteľom viacerých erotických salónov, sa teda teraz vracia na stôl policajného vyšetrovateľa a z dvoch odsúdených mužov sa stali obvinení.

Aby toho nebolo dosť, Roman Paulus bol tiež právoplatne odsúdený za vraždu podnikateľa Alojza Boríka zo Šale. V tomto prípade však súd upustil od potrestania, lebo trest 25 rokov za vraždu Kaciana bol dostatočný. Po najnovších udalostiach si tak právoplatne odsúdený priamy aktér vraždy užíva slobodu.

Po spleti chýb, ktoré odzneli na súde, je teda situácia taká, že muž považovaný za bossa seredského podsvetia je na slobode s elektronickým náramkom, s povolením chodiť do práce. No a podobne je na tom aj Roman Paulus právoplatne odsúdený za vraždu. Aj ten má na nohe monitorovací náramok a s obmedzeniami pohybu, tak ako mu to určil súd.

Všetko dnes nasvedčuje tomu, že Ladislav Vasaráb môže nakoniec skončiť tak, že mu trestné stíhanie v prípade objednávky vraždy zastavia. Romanovi Paulusovi môžu navrhnúť obnovu konania v prípade vraždy Alojza Boríka, pri ktorej upustili od jeho potrestania. V obnove konania môže súd rozhodnúť o treste za Boríkovu vraždu a poslať Paulusa za mreže. Zatiaľ si bude tento člen seredského podsvetia užívať slobodu.

„Ja o tej vražde nič neviem. Dvanásť rokov som odsedel nevinne,“ reagoval na otázku a vníma rozhodnutie súdu, že sa prípad vracia späť k vyšetrovateľovi Vasaráb.

Ladislav Vasaráb je označovaný za niekdajšieho bossa seredského podsvetia.
zdroj: Ivan Mego: Ladislav Vasaráb je označovaný za niekdajšieho bossa seredského podsvetia.

Vražda Jozefa Kaciana

Jozef Kacian bol v Šali a okolí známy ako kontroverzný podnikateľ spájaný s miestnym podsvetím. Spájali ho dokonca s mafiánskou vraždou z roku 2002. Bol viackrát súdne trestaný. Za objednávku vraždy Ladislava Vasarába strávil istý čas vo väzbe. V roku 2010 Kaciana zavraždili, keď ho rozstrieľali samopalom v aute pred jeho domom.

Podľa obžaloby si jeho vraždu objednal Ladislav Vasaráb u Romana Paulusa za 33-tisíc eur. Podľa dnes už neplatného rozsudku to bol práve Roman Paulus, ktorý 23. februára 2010 z idúceho auta a s neznámym šoférom samopalom Kaciana rozstrieľal. 

Motívom vraždy Kaciana malo byť to, že si ešte v roku 2005 objednal Vasarábovu vraždu. Malo ísť o vyrovnávanie si účtov v konkurenčnom boji v oblasti erotických služieb.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá