Fénix vstal z popola, udrel akciou VATA 2: Zadržaní muži sú za mrežami, nasledovalo nevídané zaisťovanie majetku

  • Zadržaní Peter Holba a Peter Kucer skončili v policajnej cele
  • V kauze názvom VATA 2 lietajú milióny zo štátneho
  • Po akcii nasledovalo doteraz nevídané zaisťovanie majetku
Naka zatknutie 2 mužov
Peter Kucer a Peter Holba, itapa.sk
  • Zadržaní Peter Holba a Peter Kucer skončili v policajnej cele
  • V kauze názvom VATA 2 lietajú milióny zo štátneho
  • Po akcii nasledovalo doteraz nevídané zaisťovanie majetku

Štvrtková akcia NAKA s krycím názvom VATA 2 naberá nevídané rozmery. Zločinecká skupina, ktorú vyšetrovatelia tímu Fénix rozkrývajú, totiž smeruje k najvyšším štruktúram Ministerstva vnútra SR a Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR v rokoch 2015 až 2021.

Štvrtkovým zásahom, pri ktorom zadržali dvoch mužov, sa totiž podľa uznesenia o vznesení obvinenia posunuli do strednej štruktúry riadenia zločineckej skupiny, ktorá má stáť za machináciami pri verejnom obstarávaní za milióny eur.

Podľa informácií Startitup skončili obaja zadržaní zo štvrtkovej akcie VATA 2 po výsluchu v cele policajného zaistenia, kde strávili noc. Podľa toho sa dá predpokladať, že vyšetrovateľ NAKA bude žiadať pre Petra Holbu a Petra Kucera väzbu.

V tejto súvislosti sme oslovili aj hovorcu policajného prezídia. Ten na otázky týkajúce sa väzby reagoval, že „nakoľko v súčasnej dobe sa stále pokračujeme vo vykonávaní procesných úkonov, nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie“, napísal v krátkej správe policajný hovorca Michal Slivka.

NAKA obvinila a zadržala podnikateľa Petra Holbu
zdroj: SIU

Závažné obvinenie

„Obvinení sa od presne nezisteného času najmenej od roku 2015 do presne nezisteného času prvého štvrťroku 2021, na presne nezistenom mieste na území Slovenskej republiky, prevažne v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, spolčili a svojou plánovanou deľbou úloh medzi jednotlivými obvinenými a následnou koordinovanou činnosťou si zabezpečili finančnú hotovosť pochádzajúcu z realizácii projektov, ktorých obstarávateľmi v rámci verejných obstarávaní bolo Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, pričom na najvyššom stupni riadenia pôsobili doposiaľ presne nestotožnení páchatelia zastávajúci v danom období riadiace funkcie na Ministerstve vnútra SR a Ústredí práce sociálnych vecí a rodiny a Ministerstve práce, sociálnych vecí rodiny, ktorí zneužívajúc svoju riadiacu funkciu a postavenie, ovplyvnili doposiaľ bližšie nezisteným spôsobom priebeh verejného obstarávania,“ píše sa v úvode uznesenia o vznesení obvinenie v kauze VATA 2.  

Policajný informátor Peter Petrov
zdroj: SIU/Barbora Plávalová; Na snímke Peter Petrov.

Kauza VATA otriasla Slovenskom v auguste minulého roku, keď obvinili 11 ľudí z nižšieho a stredného stupňa riadenia zločineckej skupiny. Minimálne 10 ľudí sa vtedy pred vyšetrovateľom doznalo k trestnej činnosti v zločineckej skupine.

A tak mohol vyšetrovateľ tímu Fénix postupne rozryť štruktúru k vyšším priečkam zločineckej štruktúry. Bol to hlavne známy Peter Petrov alias Tiger, ktorý rozkryl detaily fungovania machinácií pri verejnom obstarávaní do takých detailov, že aj samotní policajti mali čo robiť, aby prepracovaný spôsob „vyťahovania“ peňazí z verejných obstarávaní na spomínaných ministerstvách pochopili.

Petrov presne popísal, ako peniaze zo zákaziek cez „čínsku práčku“ vyberali z účtov, ako končili štátne milióny v igelitkách, aj to, ako sa rozdeľovali.

Mravčia práca elitných policajtov NAKA – tímu Fénix tak po viac ako roku vyvrcholila akciou VATA 2. V putách skončili dvaja vplyvní muži, ktorých rovno zaradili do stredného stupňa riadenia zločineckej skupiny.

Fénix vstal z popola – VATA 2

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá