Fenomén menom Bitcoin je na kolenách: Vývojár internetovej meny prezradil dôvody pádu

  • Mike Hearn strávil 5 rokov ako vývojár Bitcoinu - internetovej meny.
Mike-Hearn-Quit-Bitcoin
  • Mike Hearn strávil 5 rokov ako vývojár Bitcoinu - internetovej meny.

Softvér, ktorý napísal, používali milióny používateľov, stovky vývojárov a pomohli rozbehnúť mnoho startupov.

O Bitcoine hovoril celý svet, dostal sa do najväčších médií na svete. O Bitcoin sa zaujímal každý bankár, ale aj mnoho obyčajných ľudí. Bol to jednoducho fenomén.

„Od začiatku som hovoril tú istú vec: Bitcoin je experiment a ako všetky experimenty, aj on môže skončiť zle. Takže neinvestuj peniaze, ktoré si nemôžeš dovoliť stratiť. Tvrdil som to vo všetkých rozhovoroch, na všetkých konferenciach a v každej komunikácií. Tak, ako moji kolegovia Gavin Andresen a Jeff Garzik,“ hovorí Mike Hearn.

„Napriek tomu že sme vedeli, že Bitcoin môže padnúť, som kvôli tomu smutný. Trend je zlý a čokoľvek sa stane s cenou v krátkodobom merítku, v dlhodobom merítku čaká Bitcoin pád. Už ďalej nebudem súčasťou jeho vývoja a predal som všetky moje Bitcoiny.

maxresdefault

Prečo Bitcoin padol? Padol, pretože komunita padla. Táto decentralizovaná forma peňazí síce nemala nad sebou žiadnu inštitúciu a nebola „príliš veľká, aby padla“, no stala sa niečim horším: systémom, kde hŕstka ľudí kontroluje všetky peniaze. Navyše, systém nestíha a nastáva kolaps. Pravdou je, že už nie je dôvod si myslieť, že Bitcoin je lepší ako existujúci finančný systém.

Premýšľaj o tom, ak si doposiaľ nevedel o Bitcoine nič, chcel by si menu, ktorá:

  • nedokáže hýbať s tvojimi existujúcimi peniazmi
  • má nepredvídateľné a vysoké poplatky
  • dovoľuje nákupcovi viac si svoju platbu po čase späť, jediným tlačítkom?
  • je kontrolovaná Čínou

Bojím sa, že nie.

Trvalo len osem mesiacov, než sa z transparentnej a otvorenej komunity stalo miesto, ktoré ovláda pár ľudí, funguje cenzúra a každý napáda každého. „Osobne sa už vôbec necítim príjemne byť ďalej členom tejto komunity,“ tvrdí Mike.

„Neľutujem svoj čas pri tomto projekte. Bolo príjemné zistiť, že na necenzurovanom fóre ma ľudia prosili, aby som zostal. No bojím sa zostať. Tak len hovorím: veľa šťastia, zostaňte silný a prajem vám všetko dobré,“ dodal.

imrs.php

zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech