Fenomén „Phubbing“ trápi desaťtisíce Slovákov. Novodobá neresť ničí vzťahy ako na bežiacom páse

  • Dnes sa bez telefónu, smart hodiniek či notebooku mnohí ani nepohneme z domu
  • Práve technológie stoja za rozpadom mnohých vzťahov, nielen milostných
phubbing
Vzťahová koučka Zuzana Lipová, Unsplash/Keysha, Reprofoto: IG/dr.lipova
  • Dnes sa bez telefónu, smart hodiniek či notebooku mnohí ani nepohneme z domu
  • Práve technológie stoja za rozpadom mnohých vzťahov, nielen milostných

V súčasnom digitálnom svete sa náš život neoddeliteľne spája s technológiami, vďaka ktorým spolu komunikujeme, zabávame sa a robíme všeličo iné. S tým však prichádzajú aj nové spoločenské problémy, ktoré sa objavujú v našich vzťahoch. Jedným z týchto fenoménov je phubbing.

Vznikol kombináciou slov „phone“ a „snubbing“, ktorá označuje neustále odkláňanie pozornosti od skutočnej komunikácie v prospech používania smartfónov či iných elektronických zariadení. 

Tento zvyk môže vyzerať ako nevinná zábava, no jeho dôsledky môžu byť pre naše vzťahy deštruktívne. Na túto tému sme sa poradili s expertkou na vzťahy, Zuzanou Lipovou, ktorá nám prezradila, ako sa s týmto fenoménom vysporiadať. 

vzťahová koučka
zdroj: Archív

Ako môže phubbing ovplyvniť dynamiku vzťahu medzi partnermi?

Ak sa phubbing nerieši a nie je to len prechodná záležitosť, tak môže vzťah ovplyvniť veľmi negatívne, tvrdí odborníčka. „Dlhodobá a častá ignorácia partnera kvôli telefónu, môže spôsobiť postupné emocionálne odcudzenie sa partnerov. V podstate tým partnerovi dávame najavo, že mobil je pre nás prednejší ako samotný partner, vysvetlila Lipová.

Podľa jej slov ide často najmä o zanedbávanie emocionálnych potrieb partnera. Ten sa napríklad chce so svojou polovičkou podeliť o niečo, čo sa mu cez deň udialo.

„Čaká záujem, ocenenie alebo vypočutie a podporu, no vidí len bezmyšlienkovité prikyvovanie a odbíjajúce ‚ehm‘ spoza elektronického zariadenia.“

Väzbu medzi partnermi posilňuje podľa koučky aj očný kontakt, plná pozornosť, emocionálne naladenie na partnera, dotyky a verbálne alebo neverbálne zrkadlenie. To však pri phubbingu chýba, a tým sa vzťah nebuduje, ale naopak oslabuje.

Okno do duše zanedbávanej polovičky

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá