Fenomenálny experiment Polgárovcov: Zo svojich dcér spravili najlepšie šachistky na svete

  • László a Klára Polgárovci dokázali niečo neuveriteľné
  • Z dcér vychovali najlepšie šachistky na svete
rodina polgarovcov, tri dcery a otec
Wikimedia.org/URBÁN TAMÁS
  • László a Klára Polgárovci dokázali niečo neuveriteľné
  • Z dcér vychovali najlepšie šachistky na svete

Nielen v psychológii, ale aj v iných vedách sa hovorí veľa o tom, že to, kým sme, sa v podstate sformuje v skorom ranom veku. Je preto nesmierne dôležité, ako prežijeme detstvo – koľko a akých podnetov dostaneme, s kým prichádzame do kontaktu, koľko nám dajú rodičia lásky, akým činnostiam sa venujeme a množstvo ďalšieho. 

Manželia Polgárovci toto veľmi dobre vedeli – László bol totiž psychológ a Klára bola učiteľkou. Svoje deti nadovšetko milovali, napriek tomu sa rozhodli spraviť na na nich jeden „experiment”.

Nepredstavuj si ale nič negatívne, práve naopak. To, čo manželia dokázali, je totiž niečo neuveriteľné. Z dievčat, ktoré nemali na šach žiadne genetické predpoklady, vyrástli najlepšie šachistky na svete. 

Manželov spojila láska…

…avšak nie tá medzi nimi, ale láska k vede. Hovorí sa, že zanietení vedci dokážu byť zvláštni ľudia, pre ktorých láska nie je práve prioritou. Inak to nebolo ani v prípade tejto dvojice. Všetko sa začalo listami, ktoré psychológ László Polgár začal písať Kláre, ukrajinskej učiteľke cudzích jazykov. 

Ak by si čakal nejaké zamilované sonety, nedočkal by si sa. Listy pre Kláru boli plné detailov o jedinečnom experimente, ktorý túžil László vykonať na svojich ešte nenarodených deťoch. 

Polgár bol roky pohltený študovaním životnej cesty, zvykov, rutín a spôsobu života viac ako 400 najväčších svetových intelektuálov od Sokrata až po Einsteina. Na základe toho veril, že človek sa géniom nerodí, človek sa ním stáva. 

Povedal, že ak sa dieťa narodí zdravé, už v tej chvíli má potenciál stať sa géniom. Neveril ale v nič také ako vrodený talent, bol presvedčený o tom, že všetko spočíva len v prostredí a v tvrdej práci. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Daniel Karim, Productive Club, Psychology Today, GCPAweb, Medium

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá