Fero Joke v úprimnej spovedi o svojej minulosti: Vážme si dušu

Snímka obrazovky 2020-06-22 o 16.52.11
@fero_joke

V dnešnej dobe sa aj laická verejnosť môže dostať k informáciám o fyzickom zdraví veľmi rýchlo. Ak vás pichne v bruchu, za minútu si viete zistiť množstvo diagnóz a objednať sa na termín k odborníkovi. Denne sa dostávame k hromade článkov o priaznivých účinkoch tej a tej zeleniny na takú a takú chorobu. Ale oveľa menej sa dočítame o psychickom zdraví.

Žiaľ, ešte aj v dnešnej dobe je stále “čudné” navštíviť psychiatra či terapeuta. Mnohí z nás sa na takýchto pacientov/klientov pozerajú tak trocha inak. Nedostatok informácií a akási hanba ísť za odborníkom mnohým ľuďom zaväzuje ruky.

V depresiách, úzkostiach a iných ťažkostiach tak zostávajú sami. Niečím podobným som si prešiel aj ja. Chvalabohu som však bol vždy obklopený ľuďmi, ktorí sú schopní sa o týchto veciach rozprávať bezprostredne. Aj preto som cítil, že v tom nie som sám.

Prečo je potom potrebné vážiť si dušu? Odpovedá Fero Joke

Často som aj ja zabúdal na svoje psychické zdravie. Dokonca aj vtedy, keď som cítil, že niečo nie je v poriadku. Potláčanie depresií či úzkostí alkoholom, nikotínom, nadmernou prácou a chodením na bujaré večierky, bola moja prvá voľba. Nahováral som si, že ide o ten najlepší liek. Žiaľ, za tie mesiace a bohužiaľ aj roky, moja sebahodnota a sebaláska strácala na hodnote každým pohárikom, cigaretou či prehýrenou nocou.

Depresie a úzkosti prerástli v moju osobnú izoláciu, ba až panické ataky. Asi najhoršie obdobie nastalo po náročnom rozchode. Vtedy som požiadal o pomoc svoju rodinu a kamarátov, ktorí mi v celej situácii nesmierne pomohli. Mama so mnou zvládla prvú návštevu psychiatra, blízki kamaráti mi odporučili kontakty na svojich terapeutov.

Až vtedy som sa konečne začal úprimne venovať svojej duši. Prirodzene som už nemal takú chuť sa bezhlavo opíjať a večierky som vymenil za intenzívne výlety do prírody. Do toho som sa naplno pustil do práce na Instagrame, ktorá ma začala baviť a napĺňať ma šťastím.

zdroj: Magdaléna Tomalová

Mimochodom, dovolím si tvrdiť, že nosnú časť správ na instagrame od mojich followerov tvorili príbehy podobné tým mojim. Ľudia mi často ďakovali, že aspoň na chvíľu môžu zabudnúť na svoje problémy, úzkosti či depresívne nálady. V konečnom dôsledku som aj takto mohol pomôcť druhým, čo mi tiež pomohlo získať na sebahodnote. Začal som si uvedomovať, že aj povolanie, ktoré popri Instagrame vykonávam celý život, ma opäť začína baviť.

Pretože práve v ťažkých časoch ma na istý čas práca s chorými v nemocnici či mentálne postihnutými v škole, prestala napĺňať. Aj vďaka práci na sebe spolu s pomocou psychiatra, terapeuta, rodiny a kamarátov je môj život výrazne kvalitnejší, veselší, bezstarostnejší. Moja 21-gramová duša tak zas môže pomáhať ďalším dušiam. 


Žiaľ, je úplne normálne, že ľudia s duševnými poruchami sa môžu cítiť aj v dnešnej dobe sami, nepochopení a neakceptovaní. Z roka na rok takýchto porúch pribúda. Ani netreba hovoriť, prečo to tak je. Uponáhľaná doba, vysoké nároky kladené na jednotlivca v spoločnosti, potreba uspieť a byť úspešní už len v rodine či medzi kamarátmi na sociálnych sieťach, ale aj organické zmeny, respektíve dedičná dispozícia.

Aj keď mám pocit, že sa stále téma duševného zdravia ešte stále tabuizuje, nezabúdajte, že nikdy nie ste v tom sám/sama. V prvom rade sa môžete spoľahnúť na samého seba či blízkych. No taktiež nie je hanba zaklopať na dvere odborníka alebo kontaktovať organizáciu Liga za duševné zdravie, ktorá vás s láskou nasmeruje na správnu cestu.

Práve v týchto dňoch spúšťa Liga za duševné zdravie SR kampaň Vážme si dušu, v ktorej apeluje na zlepšenie starostlivosti o duševné zdravie. Viac informácií o kampani sa môžete dozvedieť na ich FB stránke.

zdroj: Liga za duševné zdravie SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK