Ferraty a lanové mosty Slovenska: Kam sa vybrať za dobrodružstvom na skalách?

  • Na Slovensku máme tri ferraty, na ktorých si môžeš vybrať tebe vyhovujúci stupeň náročnosti
  • Ani na jednu z nich nepotrebuješ výbavu, všetko ti dajú na mieste
Zdroj: BBSK
  • Na Slovensku máme tri ferraty, na ktorých si môžeš vybrať tebe vyhovujúci stupeň náročnosti
  • Ani na jednu z nich nepotrebuješ výbavu, všetko ti dajú na mieste

Pod nohami máš desiatky metrov prázdna. Vidíš len špicaté konce stromov a ak sa zahľadíš pod nohy, tak možno zbadáš pri troche šťastia aj divú zver či blúdiaceho Čecha. Ak máš rád adrenalínové preliezačky pre dospelých, prinášame ti pár, na ktoré sa oplatí štverať.

zdroj: Archív Startitup

Ferraty a lanové mosty

Ferrata znamená náučná zaistená cesta. Na Slovensku ich máme tri a každá návštevníkovi ponúka vlastnú výbavu pozostávajúcu zo sedáka, tlmiča pádu a helmy. Keď sa teda na jednu vyberieš, nemusíš si brať so sebou nič, ale dbaj na to, aby si mal na sebe turistickú obuv, v ktorej sa ti nebude šmýkať.

Horská záchranná služba odporúča, aby na ferraty lozili ľudia, ktorí majú odvahu a dobrú fyzickú (i psychickú) kondíciu. Avšak, každá ponúka návštevníkovi vybrať si spôsob trasy s rôznymi stupňami náročnosti.

Via ferrata Komín na Skalke

Via ferratu Komín nájdeš v Kremnických vrchoch. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred 2 rokmi. Via ferrata je jednosmerná a má 3 cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou E najťažšou doteraz vybudovanou via ferattou na Slovensku. Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m.

Prednedávnom bol sprístupnený aj najdlhší visutý via ferratový most na Slovensku, ktorý je dlhý 78 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom, ale aj iné atrakcie.

 

Cena povinnej výbavy je 10 €/4 hodiny alebo 20 € / celý deň. Potrebuješ zložiť aj kauciu vo výške 50 €, ktorá sa ti vráti, ak set nepoškodíš.

Viac čítaj tu >> Na Slovensku otvorili najdlhší adrenalínový lanový most

Via ferrata Martinské hole

Cesta prechádza kaňonom Pivovarského potoka. Je jednosmerná a v istom bode sa vetví, kde si môžeš vybrať akou náročnou trasou ďalej pôjdeš. Ľahší variant B alebo náročnejší C sa neskôr opäť spoja. Fatranská ferrata, predstavuje skutočnú divočinu. Strmé skaly, vodopády, z ktorých najvyšší meria až 30 m, ale i oddychové miesta, na ktorých návštevník naberie aspoň trošku stratených síl.

Cena povinnej výbavy je 8 €/ celý deň. A taktiež platíš kauciu vo výške 60 €.

Ferrata HZS Kyseľ

Ak ťa odstrašuje povinná výbava, Kyseľ ti ponúka pasáž, na ktorej ju nebudeš potrebovať. Voľne prístupná časť je od mostíka nad Obrovským vodopádom po Kyseľ rázcestie. Môžeš tu nájsť nanovo zrekonštruovaný chodník so stúpačkami a kovovými roštami, alebo chodník vedúci Karolínyho vodopádom (novo sprístupneným) s ferratovými prvkami.

Môžeš sa vybrať aj zložitejšou pasážou, kde je výbava povinná. Požičať si ju môžeš za 10 €/ celý deň.

zdroj: Archív Startitup

Zdroj: Via feratta Komín na Skalke , Via ferrata Martinské hole, Ferrata HZS Kyseľ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech