Festival ako spôsob terapie? Ak dnes vyrazíš na Grape, prospeje to tvojmu zdraviu

  • V priemerne viac ako 10% návštevníkov festivalov trpí mentálnymi problémami
  • Viacero festivalov na Slovensku začalo do sprievodného programu pridávať „zdravé aktivity"
  • V priemerne viac ako 10% návštevníkov festivalov trpí mentálnymi problémami
  • Viacero festivalov na Slovensku začalo do sprievodného programu pridávať „zdravé aktivity"

Viacero festivalov na Slovensku začalo do sprievodného programu pridávať aktivity, ktoré ti ráno pomôžu s opicou, rozcvičia ťa po náročnej noci v stane alebo psychicky upracú u odborníka. BBC vo svojom článku upozorňuje, že až 10% návštevníkov trpí psychickými problémami.

Je dôležité, aby organizátori zaraďovali do svojich programov aj „zdravé aktivity“ a tiež to, aby si aj samotní návštevníci uvedomili, že ich prítomnosť má zmysel.

Náročný festivalový program vyváž magnéziom, vitamínmi a zavítaj do jedného zo stanov, kde si môžeš napríklad zacvičiť jógu alebo meditovať.

Hudba je najlepší liek

Hudba je úžasná, edukatívna a lieči,“ povedala Marta Pibernat pre BBC. Ak na „lajnape“ zazrieš svojho obľúbeného interpreta, ktorého by si si rád vypočul naživo, bude mať jeho hudba na teba úplne iný vplyv ako keď ho počúvaš cez sluchádlá.

Ak sa pred stage postavíš s ďalšími desiatkami, možno stovkami ľudí, vytvoríte medzi sebou úžasnú sieť myšlienok, akoby ste boli na jednej vlne. Zaženieš stres a určite sa ti zdvihne nálada.

zdroj: Ilustračné foto: unsplash.com

Ranná rozcvička ešte nikomu neublížila

Na každom väčšom festivale už nájdeš ráno miesta s podložkami. Jóga predstavuje veľmi dobrý spôsob ako začať deň, najmä ten festivalový, keď si celý čas na nohách. Ak si toto cvičenie ešte nikdy nerobil, skús ho aspoň tu. Cvičitelia sú pripravení na to, že ráno neprídu žiadni experti na lotosový kvet či lastovičku.

Ber to aspoň ako dobrú príležitosť sa poriadne natiahnuť po náročnej noci, keď si spal s ďalšími ľuďmi pokrčený v stane.

Terapia na festivale

Novinkou na tohtoročných festivaloch je aj stan prvej pomoci zameraný na duševné zdravie. V ňom sa striedajú odborníci, ktorí popri prednáškach poskytujú aj poradenstvo či terapeutické sedenia.

Ak trpíš úzkosťami či depresiami, predíď „poparty“ ranným stavom tak, že tento stan navštíviš. Nemusíš mať skúsenosti so sedeniami alebo terapiami, proste si len sadni a rozprávaj, určite si ťa vypočujú.

Prechádzaj sa po areáli a objavuj. Možno aj ty sám nájdeš aktivity šité priamo na teba, ktoré ťa budú baviť a po ťažkej noci ti spravia dobre. Na výber máš masáže, rybičky, ktoré ti jemným hryzením rozprúdia krv v unavených nohách alebo vítanie slnka. Užívaj si svojich pár dní po svojom, predsa je to tvoje dovolenka a len ty si určíš, čo zažiješ a čo budeš vidieť.

Zdroj: BBC, Pohoda festival

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech