Festival sa premenil na peklo: Do ľudí strieľali ako na strelnici, preživšia opísala vyčíňanie Hamasu

  • Festival neďaleko hraníc s Gazou sa stal ľuďom osudným
  • Teroristi nemali s účastníkmi žiadne zľutovanie
  • Obeťou brutálnych činov je aj mladá Nemka
Izraelčanka plače nad vojnou
Izrael TASR/AP/Niranjan Shrestha
  • Festival neďaleko hraníc s Gazou sa stal ľuďom osudným
  • Teroristi nemali s účastníkmi žiadne zľutovanie
  • Obeťou brutálnych činov je aj mladá Nemka

Festival, na ktorý sa miestni aj zahraniční návštevníci prišli zabaviť, sa stal miestom hororového krviprelievania. Desivá vojnová operácia predstavuje doteraz jeden z najtrvalejších a najkoordinovanejších útokov na Izrael, aký kedy militanti Hamasu vykonali.

Ako sme ťa informovali, islamistické militantné hnutie Hamas v sobotu (7. 10.) spustilo prekvapivý útok na Izrael. Izraelský prezident Benjamin Netanjahu odkázal svojim krajanom, že Izrael sa nachádza vo vojne. Aktuálnu situáciu monitorujeme ONLINE

Podľa izraelskej záchrannej služby Zaka sa neskôr na mieste festivalu nájde najmenej 260 tiel. Niektorí účastníci boli zajatí ako rukojemníci, ktorých bolo vidieť na videách sociálnych sietí, ktorých sa zmocnili ich ozbrojení únoscovia.

Portál CNN uvádza, že podujatie vo vidieckej oblasti neďaleko hranice medzi Gazou a Izraelom malo byť celonočnou tanečnou zábavou na oslavu židovského sviatku Sukot. Ale keď začalo svitať, účastníci začuli sirény a rakety.

„Nemali sme sa ani kde schovať, pretože sme boli na otvorenom priestranstve,“ povedala pre CNN účastníčka festivalu Tal Gible. Keď sa napokon chceli všetci z festivalu dostať preč, vytvorila sa panika a cesty upchávali kolóny áut. „Nikto sa nemohol pohnúť. Vtedy začali výstrely,“ hovorí.

Gible taktiež uviedla, že utiekla do lesa a nakoniec nastúpila do iného auta, ktoré prechádzalo okolo. Na krajoch cesty videla množstvo mŕtvych a zranených ľudí, ale utkvela jej najmä scéna, kde jedného návštevníka koncertu zastrelili pred dodávkou a ďalšieho mŕtveho na sedadle spolujazdca.

„Bolo to také strašné a nevedeli sme, kam ísť, aby sme nestretli tých zlých… ľudí. Mám veľa priateľov, ktorí sa stratili v lese na dlhý čas a zastrelili ich, akoby to bola strelnica,“ dodáva na záver.

Organizátori festivalu taktiež podávajú pomocnú ruku a pomáhajú nájsť rodinným príslušníkom či priateľom nezvestných účastníkov.

Festival sa premenil na peklo

Ďalšie hrôzostrašné video ukazuje, ako mladú ženu (účastníčku festivalu) počas vpádu teroristi unášajú na motorke. Podľa denníka The New York Times je na záberoch vidieť 25-ročnú Nou Argamanim, ako ju príslušníci hnutia Hamas držia a odvádzajú proti jej vôli.

Zábery následne ukazujú ďalšiu skupinu militantov, ktorí držia priateľa Argamaniovej, Avinatana Ora, s rukou za chrbtom. Rodinný príslušník tejto mladej ženy pre The Times potvrdil, že skutočne ide práve o spomínané osoby.

Mladý pár sa ešte pred predtým, ako boli zajatí ako rukojemníci, snažil pred teroristami ukryť. Or mal podľa dostupných informácií dokonca zdieľať svoju polohu a prosiť izraelských vojakov, aby ich prišli zachrániť.

„Ja a Noa sa tu skrývame,“ napísal Or. Na správy však prestal reagovať okolo 10. hodiny. Ravid Ohad, bratranec Argamaniovej, pre The Times povedal, že členovia rodiny boli schopní vystopovať jej polohu do Gazy od sobotňajšieho okolo poludnia pomocou aplikácie Find My iPhone, ale nedostali ďalšie informácie nielen o jej polohe, ale ani o únoscoch.

Ďalšie video, ktoré sa objavilo na internete v sobotu, ukazovalo unesenú Argamani. Tú pravdepodobne väznili v Gaze. Oblečenie mala rovnaké ako v deň, keď ju uniesli. Člen rodiny potvrdil, že to bola ona. 

Z festivalu sa domov nevráti ani mladučká Shani Louk. Jej matka ju identifikovala na videu, v ktorom sa skupina teroristov majetnícky prevážala autom a jej dobité polonahé telo „predvádzala“ na korbe pick-upu ako trofej. V zábere jasne počuť aj zvolanie „Alláhu akbar“ (Boh je veľký).

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa cindyfandt (@cindyfandt)

Predpokladá sa, že Shani mala byť znásilnená, mučená a následne zavraždená. V znepokojivom zábere si jeden ozbrojenec položil nohu na jej zadok, druhý ju ťahal za vlasy. Spomínané vozidlo sprevádzali muži a deti. Malý chlapec na zúbožené ženské telo dokonca pohŕdavo napľuje.

Životy mnohých civilistov unesených z Izraela stále visia na vlásku. Izraelská armáda pripustila, že otázka návratu zajatcov sa stane jednou z hlavných v začatej vojenskej operácii. Doteraz bolo potvrdených 700 mŕtvych na strane Izraela, reálne počty ale môžu byť oveľa vyššie. 

Zdroje: Archív Startitup, CNN, The New York Times, YouTube/The Sun, X/RELIGION OF PEACE

Najnovšie videá

Trendové videá