Fiasko konšpiračnej konferencie: Rečník je na ventilácii a ďalší záhadne ochoreli. Tvrdia, že je to antrax od iluminátov

  • Rečníci na konferencii ReAwaken America Tour mali záhadne ochorieť, jeden skončil na ventilácii
  • Konšpiranti si našli vinníka: antrax. Napriek tomu, že sa otrava antraxom nepotvrdila, stále tvrdia, že išlo o biologický útok
  • Organizátor tvrdí, že k žiadnemu biologickému útoku nedošlo. Rečníci ho preto označili za ilumináta a priaznivca hnutia QAnon
  • Konferencie sa zúčastnil aj syn bývalého prezidenta Donalda Trumpa či jeho blízki spolupracovníci Flynn a Lindell
Qa
Flickr/ken fager
  • Rečníci na konferencii ReAwaken America Tour mali záhadne ochorieť, jeden skončil na ventilácii
  • Konšpiranti si našli vinníka: antrax. Napriek tomu, že sa otrava antraxom nepotvrdila, stále tvrdia, že išlo o biologický útok
  • Organizátor tvrdí, že k žiadnemu biologickému útoku nedošlo. Rečníci ho preto označili za ilumináta a priaznivca hnutia QAnon
  • Konferencie sa zúčastnil aj syn bývalého prezidenta Donalda Trumpa či jeho blízki spolupracovníci Flynn a Lindell

Konferencia krajnej pravice v Texase, ktorej sa zúčastnili priaznivci rôznych konšpiračných teórií z celých Spojených štátov, nedopadla práve slávne. Niektorí jej účastníci ochoreli, prominentný konšpirátor a rečník Doug Kuzma skončil na ventilácii. 

Napriek tomu, že v USA stúpajú počty nakazených na koronavírus a rozmáha sa aj variant omikron, účastníci konferencie s oficiálnym názvom ReAwaken America Tour, si našli iného vinníka – antrax.

Boli sme obeťami biologického útoku, tvrdia rečníci 

„Mám naliehavú potrebu! Bol som chorý a myslím si, že to mohol byť antraxový útok. Viac o tom neskôr,“ napísal konšpiračný teoretik Joe Oltmann na obľúbenej aplikácii krajnej pravice Telegrame.

V ďalších správach tvrdil, že ďalší rečník Jovan Pulitzer, ktorý je častým hosťom rozhlasových relácií, je na tom zle. „Môže to byť antrax.“

Antrax alebo slezinová sneť je ochorenie, ktoré prirodzene prenášajú zvieratá na človeka. Môže byť použitý aj ako biologická zbraň vďaka ľahkej kultivovateľnosti. Niektoré jeho príznaky sú podobné Covidu, ako dýchavičnosť alebo kašeľ. Príznaky sa tiež môžu podobať zápalu pľúc, uvádza americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC).

zdroj: TASR/AP,Ted S. Warren

Samotný Pulitzer neskôr uviedol, že testovanie na antrax prebehlo negatívne, bol však naďalej presvedčený, že na neho a na ostatných účastníkov na konferencii boli použité biologické zbrane.

Opísal aj svoje symptómy. „Od vyrážok po pľuzgiere, krvotvorbu až po 2 pevné dni halucinácií. Mohutné horúčkovité búrky ma zmáčajú a neustupujú, ALE STÁLE NEMÁME definitívnu diagnózu. Viem len, že symptómy zombie by boli jednoduchšie ako tieto symptómy,“ napísal Pulitzer.

Antivaxer skončil na ventilácii 

Pridali sa aj ďalší účastníci, ktorí svorne tvrdili, že išlo o útok antraxom na ich osoby, uvádza Daily Beast. Nie je známe, či sa nechali údajné obete útoku antraxom testovať na prítomnosť koronavírusu.

Portál Newsweek tvrdí, že rečník Doug Kuzma skončil na ventilátore v súvislosti s koronavírusom. Kuzma patrí k priaznivcom bývalého prezidenta Donalda Trumpa, pričom verí konšpiračným teóriám o zmanipulovaných minuloročných voľbách. Je tiež známy antivaxer.

zdroj: TASR/AP, Manuel Balce Ceneta

Množstvo účastníkov konferencie uverilo konšpiračnej teórii, že pandémia koronavírusu neexistuje alebo je umelo vytvorená elitami s cieľom ovládnuť ľudstvo. Ďalší podceňovali riziko infekcie.

Okrem toho konferencia spájala rôzne konšpiračné teórie a ľudí od tých, ktorí veria, že Zem je plochá, po podporovateľov hnutia QAnon. Konšpiračné hnutie sa preslávilo vierou, že Hillary Clintonová vedie pedofilno-satanistickú sektu tvorenú z politických či kultúrnych elít, ktorá ovláda svetové dianie.

Organizátor poprel, že by došlo k útoku, označili ho za ilumináta 

Organizátor konferencie Clay Clark, ktorého Newsweek nazval priateľským voči QAnonu, poprel, že by došlo k biologickému útoku antraxom. Konšpirátori tvrdili, že k útoku malo dôjsť pomocou prístrojov, ktoré imitujú efekt hmly.

Pre Dialy Beast uviedol, že keby tam bol naozaj antrax „myslím, že by sme boli všetci mŕtvi“, pričom dodal, že si najíma aj bezpečnostnú firmu, ktorá zisťuje prítomnosť biologických zbraní pomocou vycvičených psov.  

zdroj: Flickr/Geoff Livingston

„Viem len to, že sme doteraz urobili sedem takýchto akcií a pri každej z nich ľudia tvrdili, že boli napadnutí biologickou zbraňou,“ povedal. „Toto je pre mňa vlastne normálne.“

Napokon došlo k nečakanému zvratu a konšpirační rečníci obvinili Clarka z členstva v pedofilno-satanistickej sekte a tvrdili aj, že je iluminát.

Celá bizarná konferencia a vývoj po nej ukazuje, že americká pravicová scéna sa naďalej radikalizuje, o čom svedčí účasť Trumpovho syna Erica a Trumpových spojencov Mikea Lindella a Michaela Flynna na konferencii.

Lindell dlhodobo šíri konšpiračné teórie o zmanipulovaných prezidentských voľbách, Flynn zas musel skončiť ako Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť, keď sa ukázalo, že klamal agentom FBI o zasahovaní Ruska do prezidentských volieb v roku 2016. Okrem toho šíril rôzne konšpiračné teórie o Clintonovej.

Zdroje: CDC, Daily Beast, Newsweek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie