Fico dáva podanie na Ústavný súd pre plánované monitorovanie potenciálne nakazených občanov

  • "Vláda si môže získavať informácie o ľuďoch, ktoré nemalú s pandémiou nič spoločné," povedal Fico na tlačovej besede
Robert Fico
Zdroj: TASR
  • "Vláda si môže získavať informácie o ľuďoch, ktoré nemalú s pandémiou nič spoločné," povedal Fico na tlačovej besede

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia pripravila podanie na Ústavný súd SR pre získavanie údajov o občanoch, ktorí sú alebo by potenciálne mohli byť nakazení koronavírusom, od telekomunikačných operátorov. Oficiálne by ho mali podať v utorok. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval predseda strany Robert Fico. Smer-SD mal k tejto téme výhrady dlhodobo. Ako pripomenul Fico, na základe neho môže Úrad verejného zdravotníctva získavať informácie o tom, kto s kým telefonoval, v akom čase, ako dlho, kto komu posielal smsku, kto s kým mailoval a podobne.

„Vláda si môže získavať informácie o ľuďoch, ktoré nemalú s pandémiou nič spoločné,“ tvrdí predseda Smer-SD. Predmetné ustanovenia zákona opätovne označil za „špicľovacie“. „Stojíme si za tým, že sú v rozpore s Ústavou SR,“ vyhlásil. Ústavný súd SR preto žiadajú, aby okamžite pozastavil účinnosť zákona a pokiaľ tak neurobí, aby tento návrh prednostne vybavil, pretože na základe neho môžu byť porušované ľudské práva.

Fico opätovne zopakoval, že Smer-SD podporí všetky rozumné veci, ktoré vláda predloží parlamentu. „Na druhej strane, ak budeme cítiť, že niektoré návrhy nie sú v poriadku, budeme ich razantne pripomienkovať a dávať vlastné alternatívy,“ uviedol. Poukázal na ústavný zákon, ktorý presne stanovuje, čo môže vláda robiť počas núdzového stavu a úpravy, ktoré v telekomunikačnej oblasti urobila tá aktuálna, tam podľa neho nie sú. „Prijali niečo, čo ústavný zákon nepripúšťa,“ tvrdí Fico.

Podľa neho si práve aktuálna krízová situácia vyžaduje striktné dodržiavanie všetkých ústavných postupov. „Nemôže si každý robiť, čo chce, nie je potrebné zbierať takéto informácie,“ zopakoval. Zároveň sa pýtal, ako by vôbec celý proces prebiehal, kto by mal k informáciám prístup a ako by s nimi narábal. Zarážajúce je podľa neho aj to, že kým pri zločincoch treba na získanie takýchto údajov súhlas súdu, pri obyčajných ľuďoch na to po novom bude stačiť žiadosť úradu.

Fico sa vyjadril aj k avizovanému obmedzeniu pohybu počas veľkonočných sviatkov. Podľa neho sú Slováci zodpovední a prísť s takýmto opatrením môže byť kontraproduktívne. Skôr by bolo vhodné ísť cestou väčšej informovanosti.

Parlament ešte 25. marca schválil v skrátenom legislatívnom konaní návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19. Na základe toho môže štát získavať od mobilných operátorov údaje o zákazníkoch, aby mohol identifikovať ľudí, ktorí sú alebo potenciálne môžu byť nakazení koronavírusom. Vláda verí, že pôjde o jeden z dôležitých nástrojov, ako zabrániť šíreniu aktuálnej pandémie. Podobný model použili aj v Južnej Kórei, v Singapure a na Taiwane, kde práve trasovanie potenciálne nakazených osôb prispelo k tomu, že výrazne a veľmi rýchlo dokázali pandémiu znížiť. Pôvodné znenie zákona, ktorý sa venuje tejto téme, bolo podrobené výraznej kritike a napokon prešlo s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi.

Podstatné bolo vypustenie získavania prevádzkových údajov. Poskytnuté informácie budú spracované anonymizovane, iba na štatistické účely a na zachovanie prevencie, na účely identifikácie príjemcu a výlučne v rozsahu potrebnom na identifikáciu. Taktiež sa do návrhu doplnilo, že zbieranie údajov bude možné iba v prípade pandémie alebo šírenia nákazlivej choroby. Ďalšou zmenou je, že operátori takéto údaje poskytnú Úradu verejného zdravotníctva iba na základe odôvodnenej písomnej žiadosti. Ten ich bude môcť spracovávať iba počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, najneskôr však do konca roka 2020. Ak mimoriadna situácia alebo núdzový stav pominú, úrad oprávnenie stratí, ak by trvali aj po uvedenom termíne, parlament bude musieť prípadné predĺženie opätovne schváliť.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech