Fico navrhuje opozícii, aby predložili Lex Eset, zákon proti Esetu

  • Lex Haščák má zabrániť finančným skupinám, aby nemali vplyv v rôznych sférach v zdravotníctve
  • Penta vlastní zdravotnú poisťovnu Dôvera, sieť nemocníc Svet zdravia či polikliník ProCare, ale aj sieť lekární Dr. Max
lex eset
TASR - Jakub Kotian/Eset
  • Lex Haščák má zabrániť finančným skupinám, aby nemali vplyv v rôznych sférach v zdravotníctve
  • Penta vlastní zdravotnú poisťovnu Dôvera, sieť nemocníc Svet zdravia či polikliník ProCare, ale aj sieť lekární Dr. Max

Robert Fico sa na nedávnej tlačovke strany Smer-SD okrem iného vyjadril aj k téme návrhu zákona Lex Haščák. Svojim vyjadrením tak nepriamo zaútočil na spoločnosť Eset a bývalého prezidenta Andreja Kisku.

Fico uviedol, že ak opozícia myslí boj proti finančným skupinám naozaj vážne, mala by predložiť aj zákon Lex Eset. „Čo tak urobiť aj zákony pre iné finančné skupiny? Čo tak Lex Eset? Bol by pán Kiska taký hrdina ?“, dodal.

V sobotu s touto myšlienkou prišiel aj premiér Peter Pellegrini, ktorý v diskusnej relácii prehlásil, že Lex Haščák by sa mohol rozšíriť aj na inú firmu, ktorú však nemenoval. Podľa jeho vyjadrení však nepriamo narážal práve na slovenský Eset.

Peter Blažečka zo spoločnosti Eset sa pre Startitup vyjadril, že „vzhľadom na to, že túto tému považujeme za politickú, nebudeme sa k nej nateraz vyjadrovať.“

 

Boj proti Pente

Návrh zákona Lex Haščák má podľa predkladateľov predovšetkým zabrániť finančným skupinám, aby nemali vplyv v rôznych sférach v zdravotníctve. Prvý zákon by sa pritom dotýkal zdravotníctva a druhý médií. Vo všeobecnosti je však hlavnou myšlienkou boj proti finančnej skupine Penta.

„Ten istý majiteľ nemôže pôsobiť aj v lekárňach aj v poisťovniach aj v poskytovaní zdravotníckych služieb. Veľké skupiny s obratom nad 15 miliónov eur, ktoré majú aj médiá a aj obchodujú vo veľkom so štátom si budú musieť vybrať,“ uviedol Beblavý.

Zdravotníctvo je jednou z kľúčových oblastí Penty

Pre Pentu sa za posledných 15 rokov stalo jednou z kľúčových oblastí práve zdravotníctvo. Finančná skupina vlastní zdravotnú poisťovnu Dôvera, sieť nemocníc Svet zdravia či polikliník ProCare, ale aj sieť lekární Dr. Max.

V rámci mediálneho priestoru vlastnia od roku 2014 podiely v News and Media Holding (týždenník Plus 7 Dní, denník Plus 1 Deň či týždenník Trend) a od roku 2016 aj v Petit Press (SME), kde však majú len 40%-ný podiel. Penta Investmensts v roku 2018 zverejnila tržby, ktoré predstavovali viac než 41 miliónov eur so ziskom približne 23 miliónov eur. Celkové zisky všetkých spoločností finančnej skupiny sú však niekoľkonásobne vyššie.

Eset figuruje vo viac než 180 krajinách sveta

Spoločnosť Eset je už dlhodobo terčom kritiky najmä z radov strany Smer-SD. Softvérová spoločnosť v roku 2015 podpísala so zakladateľmi Denníka N zmluvu, na základe ktorej do projektu vstúpili ako investori nového nezávislého média. Za investíciu vo výške 1,2 milióna eur získali šiesti investori v akciovke 51 percent, zvyšných 49 percent sa rozdelilo medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie, informoval Denník N.

Tržby Esetu na Slovensku v minulom roku dosiahli 16,4 miliónov eur a medziročne tak vzrástli o takmer 13%. Primárny cieľ spoločnosti však naďalej predstavuje podnikanie v oblasti IT sektora, v rámci ktorého využíva ich softvér viac než 180 krajín sveta.

Zdroje: Hospodárske, pentainvestments.com, https://finstat.sk/47258896, https://e.dennikn.sk/58733/dennika-n-vstupili-investori-sumou-12-miliona-eur/

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK