Fico ohlásil, kto by mal byť novým šéfom NR SR. Hlas rázne reaguje

  • Robert Fico bol hosťom relácie RTVS Sobotné dialógy
  • V politickej diskusii prezradil aj svoju jasnú predstavu o novom šéfovi NR SR
Fico, Danko, Pellegrini
Robert Fico bol hosťom v Sobotňajších dialógoch Reprofoto: TASR/Martin Baumann
  • Robert Fico bol hosťom relácie RTVS Sobotné dialógy
  • V politickej diskusii prezradil aj svoju jasnú predstavu o novom šéfovi NR SR

Pre Slovensko by bolo najlepšie, ak by sa stal predsedom Národnej rady (NR) SR šéf SNS Andrej Danko. Spolu s prezidentom Petrom Pellegrinim a premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) by takáto „trojička“ poukazovala na stabilitu vládnej koalície aj Slovenska, informuje TASR.

V relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal Fico. Rešpektuje však, že post patrí podľa platnej koaličnej zmluvy Hlasu-SD. Téme nového predsedu NR SR sa koalícia podľa jeho slov bude venovať až o niekoľko týždňov až mesiacov.

Strana Hlas-SD nezdieľa názor premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na obsadenie funkcie predsedu Národnej rady (NR) SR. Hlas-SD pripomína, že koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá vychádza z pomerov po parlamentných voľbách. Po prezidentských voľbách sa podľa Hlasu-SD tieto pomery nezmenili. Fico povedal, že pre Slovensko by bolo najlepšie, keby bol predsedom NR SR šéf SNS Andrej Danko.

„Absolútne najlepším riešením pre Slovensko by bolo, keby vo vládnej koalícii vznikla dohoda, aby bol prezidentom už zvolený Peter Pellegrini, predsedom vlády by bol Robert Fico a predsedom parlamentu by bol Andrej Danko. Toto by bolo pre vládnu koalíciu to najlepšie, to by boli tie tri Svätoplukove prúty, ktoré by potom fungovali,“ vyhlásil premiér.

Ukázala by sa podľa neho mimoriadna stabilita koalície. Takáto „trojička“ by podľa neho pomohla garantovať aj stabilitu Slovenska a „veľmi dynamické“ plnenie programového vyhlásenia vlády.

Fico to označil za svoj politický názor. Zotrvanie podpredsedu NR SR Petra Žigu na poste vedenia parlamentu považujú v koalícii za dočasné riešenie. Na koaličnej rade sa dohodli na postupe na najbližšej schôdzi NR SR, kde bude veľa dôležitých zákonov. Preto sa majú postu šéfa NR SR venovať až neskôr.

„Potrebujeme teraz schváliť dôležité zákony, potrebujeme sa pripraviť na júnové voľby a potom sa môžeme o tejto téme baviť. Musí vzniknúť dohoda vládnej koalície,“ povedal s tým, že bez dohody vládnej koalície by „trojička“ bola iba sen.

Robert Fico chce robiť politiku na všetky 4 svetové strany

Premiér si myslí, že rozhodujúcim momentom pre víťazstvo Pellegriniho v prezidentských voľbách bolo stretnutie koaličných lídrov, ktorí ho vo voľbe podporili. Víťazstvu Pellegriniho podľa Fica výrazne pomohla vládna koalícia.

Ako píšu Aktuality.sk, Robert Fico zopakoval, že chce robiť politiku na všetky 4 svetové strany. „Akonáhle skončí vojna, máme záujem o nadštandartné vzťahy s Ruskom,“ povedal premiér v Sobotných dialógoch.

„Ukrajina je náš sused a chceme, aby bol náš vzťah normálny. Len máme rozdielny postoj na vojnu.“ Zároveň dodal, že ak sa Ukrajina bude uchádzať o vstup do NATO, bude všetkých poslancov Smeru a koalície presviedčať, aby spomínaný návrh vetovali.

Rokovanie vlády v Michalovciach
zdroj: TASR/František Iván

V súvislosti s premiérom a Ukrajinou sme informovali o jeho účasti na spoločnom rokovaní ukrajinskej a slovenskej vlády, ktoré sa konalo 11. apríla v Michalovciach. Vládne kabinety sa dohodli na vytvorení železničného prepojenia medzi Kyjevom a Košicami. Využijú pri tom prepojenie do Hanisky pri Košiciach. Košické letisko zároveň podľa Fica odtiaľ zabezpečí dopravu priamo na letisko.

V oblasti energetiky spomenul ukrajinský premiér renováciu elektrického prepojenia Mukačevo – Veľké Kapušany i zriadenie pracovnej skupiny, ktorá sa má zaoberať riešením diverzifikácie jadrového paliva pre atómové elektrárne. Tretím projektom je modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké. V tejto súvislosti poukázal Fico na situáciu s vodičmi kamiónov, ktorí sú niekoľko dní bez pomoci.

Zdroje: TASR, Aktuality.sk, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá