Fico zavádza. Experti tvrdia, že Ukrajina stále môže vyhrať. Prezradili, čo by mohlo spustiť väčšiu ofenzívu v roku 2025

  • Podľa analytikov Ukrajina stále dokáže vyhrať
  • Kľúčová bude pomoc Západu
  • Kritizujú Ficovu dvojtvárnosť
fico ukraine
TASR/Martin Baumann. TASR/AP, Libkos
  • Podľa analytikov Ukrajina stále dokáže vyhrať
  • Kľúčová bude pomoc Západu
  • Kritizujú Ficovu dvojtvárnosť

Slovenský premiér Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii V4 tvrdil, že podľa jeho názoru vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Predseda vlády šokoval svojich kolegov – poľského premiéra Donalda Tuska a českého premiéra Petra Fialu – aj prehlásením, že aj keby Ukrajinci dostali všetky zbrane sveta, nedokázali by vojnu vyhrať. Slovenský premiér prehlásil, že o dva roky by bola situácia rovnaká, ako je dnes. 

Analytici však nesúhlasia a tvrdia, že Ukrajina má stále šancu vyhrať. Ukrajinský neúspech má podľa nich na svedomí práve nedostatok delostreleckej munície a chýbajúca schopnosť bombardovania zo vzduchu kvôli chýbajúcej vzdušnej nadvláde.

„To sú dve oblasti, v ktorých Ukrajinci ťahajú za kratší koniec a sú momentálne hlavným dôvodom, prečo sa Ukrajine nedarí tak, ako by sme chceli. Kvôli tomu je Ukrajina vlastne zatlačená do obrany,“ povedal nám v rozhovore bezpečnostný analytik Matej Kandrík z Adapt Institute.

Minuloročnej ukrajinskej protiofenzíve sa nedarilo aj kvôli dobre vybudovaným ruským opevneniam, útokom helikoptér, dronov, ale aj chýbajúcej odmínovacej technike.

 „Tým najväčším dôvodom, prečo ofenzíva zlyhala, je to, že Rusko malo enormne dobre pripravené svoje obranné pozície. Nevideli sme dekády takéto rozsiahle opevnenia, bunkre, zákopy, dračie zuby, šialenú mieru zamínovania na meter štvorcový,“ uvádza Kandrík, ktorý pôsobí ako riaditeľ Adapt Institute. 

Ukrajinci však ušetrili množstvo techniky, ktorú môžu v budúcnosti využiť.

O všetkom rozhodne vojenská a ekonomická pomoc pre Ukrajinu 

Experti tvrdia, že pre úspech Ukrajiny je dôležitá ďalšia vojenská i ekonomická pomoc. Ak by prestala prúdiť, Ukrajina by nedokázala zotrvať vo vojne.

„V tom prípade by to nemohla vyhrať a bola by to, bohužiaľ, stratená vec. S podporou Západu Ukrajina vyhrať ešte stále môže,“ uviedol riaditeľ Adapt Institute.

Kľúčom k výhre Ukrajiny môže byť opotrebovávacia vojna. Už teraz sa snažia kyjevské sily vyčerpať Rusov útokmi na infraštruktúru, zásobovanie, muničné sklady či dokonca rafinérie, ktoré zásobujú ruskú armádu pohonnými hmotami.

Analytik Zdeněk Kříž uvádza, že aby Ukrajinci mohli vyhrať prostredníctvom opotrebovávacej metódy, potrebovali by opotrebovať ruskú silu v pomere strát 1:5.

„Ukrajina musí byť pripravená na roky bojovania a mať prostriedky na vedenie útokov v hlbokom ruskom tyle,“ uvádza analytik.

Obaja analytici sa zhodli, že tento rok Ukrajina pravdepodobne nebude viesť veľkú protiofenzívu, skôr malé protiútoky. Potrebné je vyriešiť aj problém mobilizácie, aby Ukrajinci získali ďalšie sily a dokázali tak rotovať.

Väčšiu ofenzívu by mohli spustiť v roku 2025, no musia splniť nasledovné podmienky: prechod Ukrajiny na vojnovú ekonomiku, ďalej mobilizácia ďalších 500 – 700 000 vojakov, aby si skúsení vojaci pred ofenzívou v lete 2025 mohli oddýchnuť. Potrebná tiež bude pomoc Západu tak, aby Ukrajinci dokázali Rusov zbaviť vzdušnej nadvlády a Ukrajina mala dostatok delostreleckej munície, FPV dronov a ženijných prostriedkov. V neposlednom rade bude potrebné vymyslieť nový spôsob, ako pri súčasnom stave dostupných technológií vykonávať útočné operácie.

Expert kritizuje Ficovu dvojtvárnosť 

Kandrík zároveň kritizoval Ficovu dvojtvárnosť a tiež povedal, že to, čo premiér nazýva mierovým riešením, je v skutočnosti porážka Ukrajiny.

 „Na jednu stranu tvrdia, že riešením na Ukrajine je jedine mier, že vojenská pomoc zbytočne prelieva krv a Slovenská republika už nebude viac pomáhať vojenskou pomocou Ukrajine zo skladov slovenských ozbrojených síl,“ pustil sa Kandrík do vyjadrení premiéra Roberta Fica.

„Ale súčasne im nevadí, keď štrngajú peniaze a keď slovenské firmy, slovenský priemysel vyrába a predáva na Ukrajinu, tak toto už tú vojnu asi nepredlžuje, lebo im to vlastne nevadí,“ dodáva a hovorí, že je to pozícia dvojtvárna a falošná.

20240327_summit_V4_premieri4023368
zdroj: TASR/Barbora Vizváryová

Kandrík v tomto názore nie je sám. Množstvo expertov, politikov a dokonca aj predstaviteľov NATO, tvrdí, že ak by súčasný konflikt na Ukrajine skončil porážkou, prípadne zmrazeným konfliktu na súčasných hraniciach, Rusko by prezbrojilo a v budúcnosti znova napadlo Ukrajinu.

Tým by sa ale Putinov apetít na návrat Sovietskeho zväzu nemusel skončiť. Pobaltské krajiny sa už teraz obávajú, že sú ďalšie na rade.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá