Ficova vláda nakúpila stíhačky netransparentne. Podľa Kollára by sme za túto cenu mali tri nemocnice

  • Nákup stíhačiek z obdobia minulej vlády na ministerstve obrany pod vedením SNS bol podľa výsledkov kontroly ÚVO mimoriadne netransparentný
  • Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii predseda ÚVO Miroslav Hlivák
  • Bývalé vedenie ministerstva na čele s Petrom Gajdošom nechcelo spolupracovať a niektoré dokumenty boli úradu doručené až po 8 mesiacoch od podania žiadosti
nemocnica
TASR/AP, Jaroslav Novák
  • Nákup stíhačiek z obdobia minulej vlády na ministerstve obrany pod vedením SNS bol podľa výsledkov kontroly ÚVO mimoriadne netransparentný
  • Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii predseda ÚVO Miroslav Hlivák
  • Bývalé vedenie ministerstva na čele s Petrom Gajdošom nechcelo spolupracovať a niektoré dokumenty boli úradu doručené až po 8 mesiacoch od podania žiadosti

Ministerstvo obrany pod vedením dnes už bývalého ministra Petra Gajdoša rozhodlo v roku 2018 o tom, že ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky, budú zabezpečovať americké stíhačky F-16 Block 70/72. Rezort o tomto projekte už v minulosti hovoril ako o historicky najväčšom, z pohľadu modernizácie ozbrojených síl. Svedčí o tom aj cena stíhačiek. Naša krajina za ne zaplatila 900 miliónov eur. Tento rok budeme musieť doplatiť ďalších približne 150 miliónov a budúci rok viac ako pol miliardy eur.

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ vyjadril sa ešte v roku 2018 k nákupu stíhačiek minister obrany SR Peter Gajdoš. 

Gepostet von Ondrej Laudár St am Donnerstag, 19. April 2018

O ukončení kontroly nákupu dnes na tlačovej konferencii informoval predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Ako uviedol, išlo o najväčšiu zákazku v histórii, ktorú úrad kontroloval. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) oznámil, že nateraz nezistil porušenie zákona pri nákupe stíhacích lietadiel F-16, ktoré by malo vplyv na výsledok verejného obstarávania. Zákazku však postupuje Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ). Ten by mal podľa ÚVO preskúmať opodstatnenosť a výhodnosť nákupu stíhačiek, o ktorej sa v spoločnosti už dlhodobo polemizuje.

Ukončili sme kontrolu nákupu stíhačiek F-16. Bola to najväčšia zákazka v histórii kontrol úradu. Poznačila ju hrubá…

Gepostet von Miroslav Hlivák- predseda ÚVO am Donnerstag, 13. August 2020

Úrad po kontrole však skonštatoval, že Ministerstvo obrany SR pred nim, ako pred orgánom, postupovalo netransparentne, teda v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Podľa ÚVO to však nemalo vplyv na výsledok obstarávania.

ÚVO sa v roku 2018 dostalo do konfliktu s rezortom obrany. MO SR vtedy tvrdilo, že pri zákazke postupuje mimo zákona o verejnom obstarávaní. Argumentovalo, že na nákup sa vzťahuje režim utajenia a úrad nie je oprávnený ho kontrolovať.

„Bol som prekvapený, ako si môže verejný obstarávateľ dovoliť takto sa doťahovať s kontrolným úradom a upierať mu vykonávanie činnosti,“ uviedol Hlivák.

V tomto prípade sa úrad aj prvýkrát obrátil na Európsku komisiu a požiadal ju o výklad smerníc. Komisia dala ÚVO za pravdu a uznala, že úrad je povinný konať pri kontrole nákupu stíhačiek F-16. MO SR však naďalej neposkytovalo úradu potrebnú dokumentáciu k nákupu. Úrad za to opakovane ministerstvu udelil 5 pokút po 5 000 eur.

Podľa Kollára sme radšej mohli postaviť špičkové nemocnice

Jedna jediná stíhačka má podľa Borisa Kollára z hnutia Sme rodina, hodnotu troch okresných nemocníc. „Keď niekedy uvidíte nad hlavou preletieť F-16-tku, tak si predstavte, že hore vám letia tri špičkovo vybavené okresné nemocnice, ktoré dnes ľuďom tak veľmi chýbajú a tak po nich ľudia volajú,“ vyjadril sa Boris Kollár. Podľa neho nakupovala bývalá vláda stíhačky pod rúškom tajomstva, aby sa bežní ľudia nemohli dopátrať prečo a načo ich toľko nakupujeme.

Budú stíhačky alebo nemocnice ? Čo si myslíte ?Fakt č.1 Video je z 27.9.2018Fakt č.2 Aktuálna informáciaPodľa predsedu Národnej Rady Slovenskej republiky Borisa Kollára nemôžeme zastaviť nákup amerických stíhačiek F-16, lebo by to bola zlá reputácia Slovenska pred našimi spojencami. Namiesto toho premiér Igor Matovič oznámil, že zrejme bude potrebné zrušiť 13. dôchodky.

Gepostet von Maroš Hudák-Politické fakty am Donnerstag, 26. März 2020

Nová vláda už spolupracuje

Nové vedenie ministerstva obrany začalo s úradom spolupracovať a stiahlo žalobu, ktorú jeho predchodca na úrad podal. Zároveň poverilo ÚVO kontrolou postupov ministerstva.

 „Ministerstvo deklarovalo, že postupovalo na základe výnimiek a pravidiel z postupov verejného obstarávania, keď ide o takzvané osobitné bezpečnostné opatrenia,“ vysvetlil Hlivák s tým, že ministerstvo potom zmenilo argumentáciu a uviedlo, že postupovalo na základe výnimky, a to formou obstarávania vláda – vláda. „Následne svoj postoj opätovne niekoľkokrát zmenilo,“ dodal Hlivák.

Rovnako zmätočne podľa neho postupovalo ministerstvo aj pri režime utajenia zákazky. Najprv rezort uvádzal, že zákazka podlieha režimu utajenia a následne, že nákup nepodlieha stupňu utajenia.

Ozbrojené sily budú disponovať celkovo 14 stíhačkami F-16. Ich dodanie je naplánované do roku 2024. Lietadlá boli obstarané cez americký program spôsobom vláda-vláda. Slovenský vzdušný priestor v súčasnosti strážia zastaralé stroje MiG-29, na ktorých prevádzku Slovensko navyše vynakladá ročne desiatky miliónov eur.

Gepostet von Miroslav Hlivák- predseda ÚVO am Donnerstag, 13. August 2020

Zdroje: Facebook/ Miroslav Hlivák, MOSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech