Ficova vláda si brúsi zuby na úspory Slovákov. Odborník vysvetľuje, čo to znamená pre bežného človeka

  • Vláda chce alokovať financie z II. piliera do dopravy
  • Využiť chcú peniaze Slovákov
  • Odborník hovorí, že o úspory prísť nemusíš
Na snímke minister financií Ladislav Kamenický a premiér Robert Fico.
Ilustračné foto Freepik/wirestock, TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda chce alokovať financie z II. piliera do dopravy
  • Využiť chcú peniaze Slovákov
  • Odborník hovorí, že o úspory prísť nemusíš

Ak sa aspoň ako tak zaujímaš o slovenskú ekonomiku, vieš, že v druhom pilieri sú v našej krajine miliardy. Ak máme byť úplne konkrétni, tak v bankách majú ľudia vklady vo výške viac ako 31 miliárd eur, v druhom pilieri je 15 miliárd. Údaje zverejnil portál Pravda.

Ako sme písali v staršom článku, znamená to, že vyše 43 miliárd eur majú ľudia v bankách vo forme vkladov. Ide približne o štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP), teda ročného výkonu ekonomiky.

Vládna koalícia sa teraz rozhodla, že na úspory siahne. Hovoria o tom, že cesty, mosty či výstavbu bytov chcú financovať zo súkromných peňazí, ktoré zhromažďujú ľudia v bankách. Ako sa to ale dotkne bežného Slováka? 

Prečo siahajú na II. pilier

Pre štvrtú vládu Roberta Fica to ale nebude úplne jednoduché. Zasahovať do súkromných úspor ľudí je totiž nielen náročné, ale aj ťažko realizovateľné. Problém je aj to, že peniaze, ktoré sú uložené na účtoch v bankách, nie sú všetky uzamknuté v trezore. Každá komerčná banka udržiava len časť peňazí v hotovosti.

Zníženie príspevkov do druhého piliera z 5,5 % vymeriavacieho základu na 4 % je jedným z opatrení, ako chce koalícia konsolidovať financie. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Minister financií Ladislav Kamenický neodpovedal na to, či vláda bude chcieť podobný zásah urobiť a či plánuje ďalšie otvorenie druhého piliera. Podľa kritikov prišli ľudia počas minulých vlád Fica o miliardy eur v budúcich dôchodkoch.

„Často peniaze, ktoré si ľudia odkladajú na dôchodkové zabezpečenie, končia v USA, my cez súkromné peniaze podporujeme USA a nepodporujeme rozvoj na Slovensku,“ povedal Robert Fico. Ministerstvo dopravy podľa premiéra potrebuje zo súkromných zdrojov na svoje projekty 500 miliónov eur.

Pokiaľ ide o druhý pilier, možnosťou vlády je vytvoriť produkt, ktorý bude alternatívou ku garantovaným a k negarantovaným fondom, ktoré v druhom pilieri existujú už dnes. Sporitelia by boli upovedomení o tom, že svoje peniaze dávajú napríklad do výstavby ciest.

Pre vládu Smeru to bol vždy tŕň v oku

Analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský napísal vo svojom blogu, že „pre vlády SMERu bol II. pilier vždy tŕňom v oku a zasadili mu mnoho rán“. Píše, že najťažšou bolo zníženie príspevkov na menej než polovicu v roku 2012 a presun sporiteľov do dlhopisových fondov, ktorým ich vláda pripravila o niekoľko miliárd eur výnosov.

Pripomína, že súčasná vláda išla v tých istých stopách. Po nástupe do funkcie opäť príspevky znížila. „Druhý pilier je posledná tučná klobása, ktorá ešte leží na stole, a bol by v tom čert, aby sa z nej vláda nepokúsila odhryznúť,“ napísal.

V blogu hovorí o ďalšom osekávaní príspevkov, čo podľa neho vláde uvoľní stovky miliónov eur na financovanie 13. dôchodkov. „Netreba asi zdôrazňovať, že prispievať nejaké 2 % je ako hádzať mince do prasiatka a druhý pilier to zmení na nástroj len pre bohatých,“ skonštatoval.

Úspory sporiteľov podľa slov Vlachynského predstavujú takmer 15 miliárd eur. Aj napriek všetkému si nemyslí, že by sa vláda pokúsila peniaze úplne znárodniť. „Malo by to značné právne, ekonomické aj politické dopady a verím, že tento vlak už (našťastie) ušiel. Samotný SMER v podobe Erika Tomáša chcel II. pilier dokonca v roku 2018 ústavne zagarantovať,“ pokračuje.

Analytik upozorňuje, že vládna koalícia sa môže pokúsiť II. pilier „rozleptať“. Podľa neho potom dajú sporiteľom ponuku, ktorá sa neodmieta – „zachránenie“ ich peňazí v Sociálnej poisťovni.

Vlachynský tvrdí, že pointa II. piliera je nútiť vládu, aby v časoch demografickej hojnosti financovala výpadok v I. pilieri. Tým by poskytla pre budúce vlády vankúš na časy demografickej biedy (1,5 pracujúceho na 1 dôchodcu v roku 2050).

„Znie to možno pateticky, ale II. pilier je jediná šanca na zachovanie slušného ,verejného‘ dôchodku pre dnešných dvadsiatnikov a tridsiatnikov. Bohužiaľ, štát a vláda pozerajú nie dekády a už ani nie roky, ale iba mesiace dopredu,“ uzavrel.

Čo to pre bežného Slováka znamená?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: INESS, Pravda, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá