Ficovi dláždia cestu k väčšej sile, tvrdí Kollár. Vyzýva Matoviča a Sulíka na ukončenie „psychiatrie“

  • Poslanci reagujú na odstup SaS od koaličnej zmluvy
  • Kollár ostro kritizuje OĽANO a SaS, tvrdí, že bojujú za návrat Fica
  • Vyjadrilo sa viacero politikov
sulík a matovič
TASR/Dano Veselský, Jaroslav Novák
  • Poslanci reagujú na odstup SaS od koaličnej zmluvy
  • Kollár ostro kritizuje OĽANO a SaS, tvrdí, že bojujú za návrat Fica
  • Vyjadrilo sa viacero politikov

Verdikt znie jasne. Strana SaS odstupuje od koaličnej zmluvy, pričom žiada od premiéra Eduarda Hegera vypracovanie novej. Základnou podmienkou je vyradenie Igora Matoviča z vlády, zvyšné podmienky má v pláne strana prezentovať písomne. Premiér má čas do konca augusta.

Triumfálny návrat

Najväčší problém koalície sa volá Igor Matovič. Mrzí ma, že takúto vetu vyslovujem, poznáme sa 12 rokov, dlhé roky sme spolu bojovali, spolu to ťahali, začínal na našej kandidátke, ale nedá sa pred tým dlhšie zatvárať oči,“ povedal líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Tiež označil za neprijateľné, aby sa museli Ministerstvu financií SR doprosovať o zvýšenie platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu a zároveň boli svedkami „rozhadzovania stoviek miliónov eur“.

Ak by SaS nič neurobila, podľa Sulíka by bola zodpovedná za „triumfálny návrat Roberta Fica“ po riadnych parlamentných voľbách. Tvrdí, že práve k tomu smerujú kroky Matoviča.

Samozrejme, podobný krok nemohol ostať bez povšimnutia laickej aj odbornej verejnosti. Na avizovaný odstup strany SaS reagujú zvyšní slovenskí politici. Jedným z nich je aj predseda NR SR a hnutie Sme rodina Boris Kollár. Vo svojom vyjadrení označil súčasnú situáciu vo vláde za „psychiatriu“. Zároveň súhlasí s výrokom o návrate Roberta Fica.

Oni to začali, musia to aj ukončiť

Viete, my tu dva roky počúvame, ako musíme robiť všetko pre to, aby sa nevrátili temné časy, korupčné časy, Fico a podobne. Pritom tieto dve strany robia všetko, aby sa Fico vrátil v ešte väčšej sile a ešte na dlhšiu dobu,“ tvrdí Kollár.

boris kollár
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Podľa jeho názoru ide o konflikt vyvolaný Matovičom a Sulíkom, a preto „ho títo dvaja musia aj urovnať“. Ubezpečuje však, že jeho hnutie Sme rodina „nebude robiť problémy a prekážky“, ak sa koalícia dohodne, že „v nejakej forme bude pokračovať ďalej,“ a „budú to ťahať spolu až do volieb v roku 2024“.

Rovnako neutrálny ostáva aj v predstave toho, že by sa vláda nakoniec rozpadla a zorganizovali by sa predčasné voľby. „Keď sa na tomto nebudú vedieť dohodnúť, a dohodnú sa namiesto toho na predčasných voľbách, tak strana Sme rodina nebude robiť problémy a bude hlasovať za tieto voľby,“ vyjadril sa predseda NR SR.

Ohrozená je demokracia

Stanovisko zaujala aj strana SPOLU, ktorá vo svojej tlačovej správe hovorí o tom, že „rozumie postoju SaS“. „Igor Matovič je prekážka riadneho spravovania krajiny a jeho zotrvanie vo funkcii dnes ohrozuje nielen fungovanie vládnej koalície, ale vďaka jeho konfliktnej povahe a anti-systémovému prístupu ohrozuje už aj riadne fungovanie verejných financií, kľúčových inštitúcií a našej demokracie,“ konštatoval predseda strany SPOLU a poslanec NR SR Miroslav Kollár.

igor matovič minister financií
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Predseda strany SPOLU zároveň dodáva, že ultimátum, ktoré dala SaS hnutiu OĽANO, predstavuje jednu z posledných šancí, ako uchovať pri moci demokratickú koalíciu a zabrániť návratu Fica a extrémistov.

OĽANO s antisystémovým populistom Matovičom spolupracujúce s fašistami – je pre nás obrovský problém. Ministri, poslanci a členovia OĽANO sa musia rozhodnúť, do akého tábora chcú patriť. My sa podľa toho zariadime,“ uvádza ďalej Kollár v správe.

Zároveň apeluje na to, aby „demokratické sily začali rokovať o spoločných prienikoch a spolupráci“, aby v ďalších voľbách „neprepadol ani jeden hlas voličov a vytvorila sa vláda, ktorá bude brániť slobodu a demokraciu“.

Rozdielne názory

Reakcie, samozrejme, prichádzajú aj z priamo dotknutej strany. Symbolicky stanovisko zaujalo OĽANO prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Na svojej stránke uverejnila strana obrázok s nápisom „Stojíme za Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom“. Pod ním sa nachádza ešte zopár hashtagov ako #úprimne, #odvážne a #preĽudí.

O niečo expresívnejšie sa vyjadril Peter Pollák, taktiež zo strany OĽANO. Na svojom profile zverejnil vyjadrenie s nadpisom „Nekrič hop, kým nepreskočíš“. Stranu SaS v tomto statuse obviňuje z toho, že „chystá veľkolepý návrat mafiánov na scénu, respektíve veľkolepé prepustenie mafiánov z basy“.

P.S: Už sme na Slovensku opakovane zažili to, že sa niekto cítil byť natoľko silný, že si myslel, že nie práca pre ľudí, ale brojenie proti Matovičovi mu pomôže,“ dodáva. György Gyimesi zase obvinil z rozvratu vlády priamo Richarda Sulíka.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak však napriek tomu, že patrí do poslaneckého klubu Sme Rodina, ponúka trochu iné vyjadrenie ako Boris Kollár.

Vo svojom statuse na Facebooku síce kritizuje Matoviča a Sulíka z toho, že robia presne to, čo si opozícia želá, no taktiež uvádza, že „my (Sme Rodina) opozícii cestu k moci dláždiť nebudeme“. Zároveň upozorňuje na fakt, že lídri obidvoch súperiacich strán sú v politike už 12 rokov, a preto „by mali mať dosť rozumu a skúseností“.

Azda o čosi triezvejšie situáciu zhodnotil Andrej Stančík z radov OĽANO. Vo svojom statuse, taktiež na sociálnej sieti Facebook, varuje pred tým, že rozpad vlády by potešil najmä „Fica, Pellegriniho, Mazureka, Bödöra a Kováčika“. Vyjadrenie zakončil slovami „treba hlavne rozvahu“.

Svoje k vyhrotenej situácii vo vládnej koalícii povedal aj samotný Robert Fico, ktorého návratu sa väčšina spomenutých politikov obávala. Zostavu súčasnej vlády nazval „hlúpou“ a tvrdí, že „ponecháva celé Slovensko osamotené v tých najťažších časoch“.

Ponúka aj vlastné riešenie, ktorým by podľa neho mala byť zmena ústavy. „Okamžitá zmena Ústavy SR vedúca k možnosti skrátiť volebné obdobie rozhodnutím NR SR a hneď na to prijatie takéhoto rozhodnutia,“ radí bývalý premiér.

Zdroje: Sme Rodina, SPOLU, TASR, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá