Film Útek z Utópie je strhujúcim svedectvom o úteku zo Severnej Kórey

film
Filmtopia

Čo všetko sú ľudia ochotní podstúpiť, aby získali slobodu? Dokument Útek z Utópie americkej režisérky Madeleine Gavin sleduje pravdepodobne posledných známych prebehlíkov, ktorí sa pokúsili utiecť zo Severnej Kórey – štátu s najprísnejším režimom na svete. Film, ktorý získal Cenu divákov za najlepší americký dokument na festivale Sundance, má premiéru 4. apríla 2024. Do slovenských kín ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

Severná Kórea patrí medzi najkontroverznejšie krajiny sveta. Je to svet, ktorý väčšina z nás nikdy nevidela, a ani neuvidí. Americkej režisérke Madeleine Gavin sa podarilo nakrútiť mimoriadne autentický dokument, doplnený zábermi zo skrytej kamery, ktoré odhaľujú, aké náročné a nebezpečné je pokúsiť sa utiecť zo štátu, ktorý má prezývku najprísnejšie strážené väzenie na svete.

Tvorcovia filmu pri nakrúcaní nadviazali spoluprácu s organizáciou Caleb Mission, a jej zakladateľom pastorom Kimom. Práve on je v skutočnosti hlavným hrdinom filmu – a slovo hrdina je naozaj na mieste. Svoj život totiž zasvätil pomoci utečencom zo Severnej Kórei

,,Pastor Kim dôsledne chráni svoje siete a ľudí, ktorých sa snaží zachrániť. Preto trvalo viac než mesiac, kým sme sa dostatočne spoznali, a získali si jeho dôveru. Keď sa to ale konečne podarilo, dostal nás na nepredstaviteľné miesta. Nakoniec nám dal príležitosť vžiť sa do dvoch pokusov o útek a zdokumentovať ich. Žiadny iný film nevstúpil do tohto sveta tak intenzívne a hlboko, ako sa to podarilo nám. A pastor Kim mal na tom zásadný podiel,‘‘ hovorí režisérka filmu Madeleine Gavin.

UTEK_Z_UTOPIE_POSTER
zdroj: Filmtopia

Pre Madeleine Gavin je Útek z utópie jej tretím celovečerným filmom. Okrem réžie sa dokumentárnemu filmu venuje hlavne ako strihačka. Útek z utópie mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Sundance, a stretol sa s nadšenými prijatím nielen kritikov, ale aj laickej verejnosti – na portáli Rotten tomatoes dosahuje vzácnych 100 percent.

Filmári sledujú nielen samotný útek, ale aj zúfalú snahu príbuzných a aktivistov, ktorí sa snažia ľuďom na úteku pomáhať, riskujúc pri tom vlastný život. Okrem dramatickej cesty utečencov cez Čínu, Vietnam, Laos a Thajsko však uvidia diváci Úteku z utópie niečo ešte unikátnejšie – autentické nahrávky, ktoré ukazujú život obyvateľov v Severnej Kórei. Pre tvorcov filmu bolo dôležité, aby ukázali, ako naozaj žijú obyvatelia tohto totalitného štátu, a neopakovať klišé, ktorého sa väčšinou dopúšťajú médiá.

,,Keď sa k nám dostanú videá zo Severnej Kórey, väčšinou vidíme presne to, čo Kimov režim chce, aby sme videli: jadrové hlavice, veľkolepé prehliadky a emocionálne reakcie na vodcu. Keď sa nad tým zamyslíte, je to šialené. Pre mňa bolo dôležité nielen vyhnúť sa tomuto všetkému, ale ísť ešte ďalej. Pripomenúť svetu, že v tomto režime žije 26 miliónov ľudských bytostí, a že títo ľudia majú svoje túžby, obavy, a názory rovnako, ako my ostatní,“ hovorí režisérka.

Ako dopadnú príbehy utečencov a utečeniek z filmu? Útek z utópie – thriller zo skutočného života, uvidíte v kinách od 4. apríla.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá