Finančná gramotnosť nášho národa je na „bode mrazu“. 9 z 10 Slovákov v tomto kvíze zlyhá, kam sa radíš ty?

  • Dnes sa takmer neustále stretávame s pojmami ako inflácia či úroková sadzba
  • Otestuj sa v kvíze a zisti, ako si na tom s finančnými pojmami.
Ilustračné foto, kvíz
Ilustračné foto, kvíz, Archív Canva
  • Dnes sa takmer neustále stretávame s pojmami ako inflácia či úroková sadzba
  • Otestuj sa v kvíze a zisti, ako si na tom s finančnými pojmami.

To, že peniaze hýbu svetom, si uvedomujú už aj mladšie generácie. Ak vieš, ako s nimi správne zaobchádzať, kedy a do čoho je vhodné „hodiť“ svoje peniaze a kedy, naopak, to nie je vôbec na mieste, jednoducho si poradíš s nejedným problémom dnešného sveta.

No ak touto zručnosťou nedisponuješ a pri pojmoch o financiách si radšej strčíš hlavu do piesku, môže ti to priniesť nemalé problémy. Možno nie len tebe, ale aj zbytku tvojej rodiny.

Základné finančné pojmy, akými sú inflácia, úroková sadzba, kryptomena, phishing či tretí pilier by mal ovládať každý Slovák. A nielen vedieť vysloviť tieto pojmy, ale im aj patrične rozumieť.

Mnoho Slovákov nemá zručnosť v správnom zvolení si banky, ktorá by im poskytla úver, ktorý je práve pre nich vhodný, či nerozumie tomu, prečo a načo by si mal zakladať 2. či 3. pilier. A tak častokrát naletia na „výhodné ponuky“ – pôžičky zadarmo, ale s vysokým úrokom, nechajú sa obalamutiť pri kúpe nehnuteľnosti a podobne.

Finančných poradcov je dnes naozaj mnoho, no taktiež nie je jednoduché nájsť takého, ktorý by nám s našou finančnou gramotnosťou aj naozaj pomohol. Sú nimi spolužiaci zo škôl, ktorí nás volajú na krátky „pokec na káve“, ale aj takí, ktorí sa v peňažnom svete orientujú na vysokej úrovni. 

No najlepšie pre každého Slováka by bolo zaobchádzať s financiami po svojom a najrozumnejšie. Dá sa to dosiahnuť aj tak, že si osvojíš základné finančné pojmy a naučíš sa v nich orientovať natoľko, že si sám uvedomíš, čo je pre teba najvhodnejšie a či si ten tretí pilier treba naozaj zakladať. 

V tomto kvíze zistíš, ako si na tom s finančnými pojmami a či ešte máš na čom pracovať.

Vieš, čo je to inflácia?

Bankovky eur v peňaženke
Medziročná inflácia dosiahla v októbri 14,5 %.
Ukáž nápovedu
Správne! Nesprávne!

Inflácia je všeobecný rast cien tovarov a služieb, čo znamená, že za jedno euro sa toho nedá už dnes kúpiť toľko ako včera. Inflácia v podstate znižuje hodnotu meny v priebehu času.

Čo sú to kryptomeny?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Kryptomena alebo aj virtuálna mena – virtuálne platidlo je digitálne platidlo, ktoré je určené na on-line obchodovanie a je to novodobý druh meny, peňazí. Ich používanie je legálne. Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať, bol Bitcoin, a to v roku 2009.

Kto je veriteľ alebo jeho ekvivalent kreditor?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Veriteľ alebo kreditor je fyzická či právnická osoba, ktorá má pohľadávku (napríklad peňažnú pohľadávku). Za pohľadávku sa považuje „právo na plnenie“, ktoré patrí osobe – veriteľovi, voči inej osobe – dlžníkovi.

Je vstup do III. dôchodkového piliera dobrovoľný?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

3. pilier alebo aj doplnkové dôchodkové sporenie je dobrovoľné pre všetkých okrem zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce. Pre nich je príspevok povinný. Príspevky do 3. piliera sú oslobodené od dane a sociálnych odvodov, a to až do výšky 6 % hrubej mzdy zamestnanca. Takže príspevok do 3. piliera namiesto vyplatenia časti mzdy je práve preto výhodnejší pre zamestnanca a rovnako aj pre zamestnávateľa.

Vieš, čo znamená pojem marža?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

S pojmom marža sa môžeš stretnúť pri kúpnej a predajnej cene, je to totiž rozdiel medzi cenou obstarania a cenou predaja, takže rozdiel medzi cenou kúpnou a cenou predajnou. Alebo inak povedané, marža vyjadruje to, aký je percentuálny podiel zisku na predajnej cene.

Je úroková sadzba to isté ako úrok?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Úrok je cena peňazí, ktorá je určená za požičanie si peňazí na dohodnuté obdobie, kdežto úroková sadzba je úrok vyjadrený v percentách z požičiavanej istiny, teda z požičanej sumy peňazí. To značí, že ak je moja úroková sadzba 1 percento ročne, k sume, ktorú mám požičanú, zaplatím ešte o 1 percento navyše za každý rok z aktuálneho zostatku požičanej, ešte nesplatenej sumy.

Čo znamená bezúročné obdobie na kreditnej karte?

Kreditná karta
Správne! Nesprávne!

Je to teda obdobie, počas ktorého môžeš využívať svoju kreditnú kartu, ktorú ti banka poskytla na tvoje platby online či platby v kamenných predajniach, ale za „požičané“ peniaze neplatíš žiaden úrok. Bezúročné obdobie sa momentálne na slovenskom trhu takzvaných kreditiek pohybuje cca. od 40 do 60 dní podľa typu karty a jej zriaďovateľa, teda banky.

Čo rozumieš pod pojmom poistná suma?

Ilustračná foto
Správne! Nesprávne!

Poistná suma je peňažná suma, ktorá predstavuje vrchný limit poistného medzi poisťovňou a poistníkom. Suma je neskôr podľa druhu poistenia vyplatená poistenému alebo poškodenému. Poistení je viacero, no medzi tie základné sa radí životné a neživotné poistenie, pod ktoré spadajú ďalšie subdisciplíny.

Ako sa volá karta, ktorú ti banka vydá k tvojmu účtu?

Karty v peňaženke
Správne! Nesprávne!

Debetná karta je práve tá karta, ktorá sa bežne dostáva k bankovému účtu. Vďaka nej máš prístup k svojim peniazom, ktoré sú na tvojom účte. Takže keď zaplatíš debetnou kartou, platíš svojimi finančnými prostriedkami.

Čo vyjadruje skratka SRBI, ktorej účastníkmi môžu byť všetky banky pôsobiace na našom trhu ?

Banky
Správne! Nesprávne!

Je to skratka pre „Spoločný register bankových informácií“, ktorý zhromažďuje dáta o platobnej histórii zákazníkov všetkých bánk buď s aktívnym, alebo nedávno splateným, ukončeným úverom. Táto slovenská databáza tak pomáha rýchlejšiemu posúdeniu dôveryhodnosti klienta v prípade, že žiada o úver.

Vieš, kto je veriteľ a čo rozumieme pod pojmom poistná suma? Over si, či si finančne gramotný a vyznáš sa vo finančnom svete
Skvelé! Vo finančných pojmoch si majster

Ilustračná foto

Vo financiách a ich pojmoch sa skutočne vyznáš, si špecialista. S vlastnými financiami zaobchádzaš dobre a môžeš to odporučiť aj svojim kamarátom. Banky ťa len tak ľahko neoklamú.
Tvoja znalosť je na priemernej úrovni, no môže to byť aj lepšie, len tak ďalej

Ilustračná foto

Na základe tvojich výsledkov usudzujeme, že tvoje znalosti sú na priemernej úrovni, no stále máš medzery. To však neznamená, že sa vo financiách nevyznáš, práve naopak, si určite na dobrej ceste.
Ešte sa máš čo doučiť

Ilustračná foto

Tvoje znalosti nepriniesli veľa úspechu, to však neznamená, že si na tom najhoršie. Keď sa o pojmoch naučíš viac a budeš im lepšie rozumieť, tvoja peňaženka sa ti poďakuje.

Text sme upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Kvíz bol pôvodne publikovaný 22. novembra 2022.

Zdroj: Instagram/Financopaedia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá