Finančná závislosť obetí týrania je alarmujúca: Ženám sa odchádza ťažko, samy časom nevyžijú

  • Obete týrania sa boja opustiť násilného partnera aj pre peniaze
  • Násilie sa však netýka iba žien
financie, rozvod
Ilustračný obrázok, Unsplash/@fairytailphotography, Unsplash/@cdubo
  • Obete týrania sa boja opustiť násilného partnera aj pre peniaze
  • Násilie sa však netýka iba žien

Počas pandémie vzrástol počet prípadov domáceho násilia na Slovensku o takmer pätinu. Násilie sa však netýka iba žien, podľa štatistík mu čelí aj 5 percent mužov.

Obete týrania sa často boja opustiť násilného partnera pre peniaze.

Finančná závislosť 

Po rozvode by totiž nedokázalo vyžiť 34 % žien a takmer 19 % mužov. Vyplýva to z prieskumu 365.bank, ktorý bol realizovaný agentúrou 2muse na reprezentatívnej vzorke 605 respondentov vo veku od 18 do 75 rokov od 7. do 10. júna.

horúčavy žena prechádza cez fontánu
zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber

Na tému násilia upozorňuje Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania, ktorý si pripomenieme v nedeľu 26. júna. Informovala o tom PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková v tlačovej správe.

„Ekonomická závislosť na partnerovi je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré muži a ženy zvažujú pri rozhodovaní, či zostanú v násilnom vzťahu. Problém samostatne finančne fungovať po rozvode pritom priznala viac ako tretina žien a takmer pätina mužov,“ uviedla Valko Gáliková.

Uvedomujú si, že by sa mohli ocitnúť v existenčných problémoch. Preto je dôležité vytvárať si pravidelnú finančnú rezervu, ktorá môže pomôcť vymaniť sa z násilného vzťahu,“ doplnila Gáliková.

Nezdravé správanie

Podľa dát Slovenského národného strediska pre ľudské práva zhruba 25 percent týraných žien zažíva ekonomické násilie. Ženy ho často potichu akceptujú, pretože ho nepovažujú za násilie. Domácemu násiliu čelí aj viac ako 80 percent mužov, hoci reálne mu podľa štatistík čelí 5 percent.

Zväčša ide o psychologickú agresiu, šikanu a ponižovanie zo strany partnerky. Muži ostávajú s tyrankami najmä zo strachu, že prídu o svoje deti, alebo z ekonomických dôvodov.

peniaze
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Takmer tretina Slovákov uvádza, že im partner alebo partnerka kontroluje financie a výdavky. Špecifickým problémom je, keď jeden z páru rozhoduje o tom, koľko financií a na aký účel tomu druhému vyčlení.

„Ide o nezdravé správanie, ktoré môže podnecovať práve ekonomickú závislosť. Kontrola financií pritom môže viesť až k finančnému stalkingu. Ak aj partneri chcú zdieľať časť financií rodinného rozpočtu, je vhodné, aby popritom mali aj svoje vlastné, a teda oddelené účty,“ uzavrela Valko Gáliková v tlačovej správe.

Boj proti domácemu násiliu

Európska komisia ešte počas marca 2022 navrhla celoúnijné pravidlá, ktoré by bojovali proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. Informovala o tom v tlačovej správe.

Nová navrhovaná smernica bude mať možnosť vytvoriť priestor pre trestnoprávne postihovanie za znásilnenie, ktoré sa stalo pre chýbajúci súhlas, mrzačenie ženských pohlavných orgánov a násilie na internete zahŕňajúce zdieľanie intímnych snímok bez súhlasu, kybernetické prenasledovanie, kybernetické obťažovanie a podnecovanie k násiliu alebo nenávisti na internete.

Ako informujeme v našom článku, smernica bude viesť členské štáty k zriadeniu jednotného kontaktného miesta, na ktorom by sa sústredili všetky služby na zaistenie podpory a ochrany.

Obete by podľa návrhu mali mať možnosť uplatniť si v trestnom konaní nárok na náhradu ujmy a mali byť mať náležitú a špecifickú ochranu a podporu, napríklad prostredníctvom bezplatných liniek pomoci a krízových centier pre obete znásilnenia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá