Finanční žraloci? Skôr kapry vo vani. Slovenská skupina Arca čaká na svoj ortieľ, do prvej ligy sa nikdy nedostala

  • Arca Capital sa snažila dostať medzi finančnícku elitu, no vždy zakopla na kríze
  • Skupina nikdy nedosiahla veľkosti ani slávy skupín Penta či J&T
  • Hrozba krachu už nad Arcou visela už počas krízy v roku 2008
  • Článok bol pôvodne uverejnený 25. septembra 2020
arca velič krúpa
FB/Arca Capital
  • Arca Capital sa snažila dostať medzi finančnícku elitu, no vždy zakopla na kríze
  • Skupina nikdy nedosiahla veľkosti ani slávy skupín Penta či J&T
  • Hrozba krachu už nad Arcou visela už počas krízy v roku 2008
  • Článok bol pôvodne uverejnený 25. septembra 2020

Prirovnávali ich k oligarchom, Pente, J&T, a nakoniec k nebankovkám BMG a Horizont. Finančná skupina Arca sa celý čas chcela dostať medzi finančnícku elitu, no nakoniec môže skončiť ako skrachovaná nebankovka. A nakoniec ju môže zjesť oveľa väčšia ryba. O kúpu Arcy už totiž podľa Hospodárskych novín prejavil záujem hráč zo zahraničia a zuby si na ňu brúsi aj J&T.

Dnes je jasné, že so spoločnosťou Arca Investments bude čoskoro koniec. Jeden z jej zakladateľov a bývalý spolumajiteľ Pavol Krúpa podal na spoločnosť návrh na konkurz. 

Veritelia dostanú omrvinky

Spoločnosť Arca Capital Slovakia predložila 10. septembra veriteľskému výboru svoj reštrukturalizačný plán, píše SITA. Ten nezabezpečeným veriteľom zaistí uspokojenie pohľadávok vo výške 67 % počas piatich rokov. Pokiaľ by členovia veriteľského výboru reštrukturalizáciu nepodporili a rozhodli sa pre konkurz, veritelia by získali podľa vyjadrení firmy iba zhruba 22 % svojich pohľadávok, a to v dlhšom časovom horizonte než pri reštrukturalizácii.

Ďalší krok je už na veriteľskom výbore. No člen predstavenstva Arca Capital Slovakia Henrich Kiš je presvedčený, že jeho členovia rozhodnú v prospech viac ako 6 500 veriteľov a reštrukturalizáciu podporia. Päťčlenný veriteľský výbor tvorí Slovenská sporiteľňa, Asset Management Slovenskej sporiteľne, správ. spol., Privatbanka a Vladimír Kozový a Ľudovít Olejár zastúpení firmou Advokátska kancelária Fardous Partners. O predloženom reštrukturalizačnom pláne sa má rozhodnúť do 15 dní.

Skupina Arca nikdy nebola prvoligovou finančnou skupinou, nespájala sa so žiadnymi oligarchami, ani škandálmi prepojenými na slovenskú politiku. Najväčší škandál prišiel až tento rok, kedy Arca požiadala súdy o ochranu a v bulvárnych médiách sa objavila informácia o investicíi manželky dnes už bývalého premiéra. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: HospodárskeNoviny, SITA/Webnoviny, iDNES.cz, Aktuality.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK