Fínska premiérka zrovnoprávňuje rodičov. Chce, aby boli otcovia na „materskej“ rovnako ako mamy

  • Fínska vláda plánuje preplatiť 14 mesiacov rodičovskej dovolenky
  • V prepočte to vychádza 164 dní na jedného rodiča
sanna marin
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR, AP
  • Fínska vláda plánuje preplatiť 14 mesiacov rodičovskej dovolenky
  • V prepočte to vychádza 164 dní na jedného rodiča

Sanna Marinová sa pravdepodobne nechala inšpirovať susedným Švédskom, kde má rodič právo po narodení dieťaťa zostať s ním až 240 dní. A to každý jeden, informuje britský denník BBC. V tejto krajine majú, čo sa rodičovských dovoleniek týka, totiž najštedrejší sociálny systém v celej Európe. Chcú tak prispieť k rodovej rovnosti v krajine.

Radikálna reforma?

Vôbec nie. Podľa slov fínskej ministerky sociálnych vecí ide o radikálne riešenie, ktoré má zlepšiť vzťahy v rodine a posilniť rodinné väzby v počiatočnej fáze. Pre reportérov sa oficiálne vyjadrila, že reforma by mala podporiť všetky tipy rodiny a zaistiť deťom rovnocennú starostlivosť od oboch rodičov. Deľba rodičovských povinností tak bude jednoduchšia, a zároveň sa posilní vzťah medzi oboma rodičmi, ale aj medzi dieťaťom a rodičom už v útlom veku. Vtedy je to aj podľa psychológov najdôležitejšie.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Život rodín, ktoré majú malé deti, sa taktiež zlepší,“ vyjadrila sa Aino-Kaisa Pekonenová, fínska ministerka sociálnych vecí a zdravia.

Dnešný koncept rodiny nie je v súlade s predstavami mladých párov. Ako skĺbiť prácu, rodinu a dôkladnú a ešte k tomu rovnocennú partnerskú starostlivosť o dieťa? Pri súčasných modeloch, ktoré sú v spoločnosti zaužívané, je to viac ako nemožné. Pri návrhu reformy, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou dostane vo fínskom parlamente zelenú, sa môže všetko napraviť a rodiny tak budú fungovať moderne a veľmi vyrovnane.

Takýto jednotný meter by teoreticky dokázal znížiť rozvodovosť mladých rodín a niekoľko percent.

Navrhovaná flexibilita prináša možnosť voľby. Rodičia si budú môcť svoju rodičovskú dovolenku vyberať v periódach podľa vzájomnej dohody a teda tak, ako im to vyhovuje.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Nevyrieši však denné povinnosti rodičov

Tie si budú musieť urobiť sami. Reforma je však jednoznačne krokom k matkám aj otcom. Family-friendy benefity sú vo firmách veľmi vítané a čím ďalej tým viac očakávané. Percento populácie sa zvyšuje a podľa štatistík Európskej únie stúpol počet narodených detí pred dvoma rokmi až v 18 členských krajinách.

Keďže work-life balance už začal fungovať takmer v celej Európskej únii vo veľkom, očakáva sa aj pozitívny prístup zamestnávateľov práve k work-family balance. Tento pojem budeme pravdepodobne počuť častejšie.

Zvýšenie počtu dní denných príspevkov by zvýšilo náklady štátu o odhadovaných 100 miliónov eur. Táto suma by mala byť upresnená hneď potom, čo sa podrobnosti reformy upresnia. Pripravuje ju rezort práce a sociálnych vecí a do platnosti by mala podľa slov fínskeho ministerstva vstúpiť na jeseň 2021.

Zdroje: bbc.com, valtioneuvosto.fi, ec.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech