Fínsko môže ísť Slovensku príkladom, zaviedli tu zmeny, z ktorých sú ľudia nadšení. Ich rozhodnutie podporuje aj veda

  • Slovenské školstvo je v mnohých smeroch stále považované za skostnatelé, zastaralé a prúdi do neho málo financií
  • Mnohí by si priali, aby sa uberalo v šľapajach krajín Škandinávie
  • Fínsko zavedením novinky najnovšie opäť dokazuje, že ich školstvo ide stále s dobou
muž, žena, zima
Pexels/Danilyuk, Valthier
  • Slovenské školstvo je v mnohých smeroch stále považované za skostnatelé, zastaralé a prúdi do neho málo financií
  • Mnohí by si priali, aby sa uberalo v šľapajach krajín Škandinávie
  • Fínsko zavedením novinky najnovšie opäť dokazuje, že ich školstvo ide stále s dobou

Oslavovaný fínsky model znie pre slovenské deti ako sci-fi, o ktorom môžu len snívať. Žiadne testy, málo úloh, učiteľ ako partner a mnoho iných vychytávok. Napriek tomu, že fínske deti do noci nerobia domáce úlohy, majú jedny z najlepších výsledkov spomedzi krajín OECD.

Štúdium vo Fínsku je zadarmo, a to vrátane stravovania, dopravy, učebníc, ubytovania, zdravotnej starostlivosti či exkurzií. Rezort školstva tu zadáva základné osnovy, no školy a učitelia majú veľkú autonómiu.

Fínske deti začínajú chodiť do školy až v 7 rokoch a počas prvých 6 rokov vzdelávania nie sú hodnotené. Do 12-tich rokov dostanú hodnotenie maximálne slovne a učitelia sa snažia žiakov čo najviac chváliť.

Na vysoké školy sa dostanú len tí najlepší a všetci vysokoškoláci dostávajú podporu od štátu. Učiteľ je tu navyše vážené a atraktívne povolanie. Platy učiteľov sú v priemernej výške tamojších miezd, ale stačí to na slušný život. Všetci učitelia vo Fínsku musia mať magisterský titul, ktorý je plne dotovaný. Učitelia sú vyberaní z horných 10 % najlepších absolventov.

Fíni idú s dobou

Žiakom vo Fínsku najnovšie pribudol ďalší benefit, ktorý by bez pochýb prijali aj mnohí študenti a rodičia na Slovensku. V niekoľkých mestách v rámci Fínska po novom deti v škole o 8:00 už nenájdeš. Miestne školy po rozsiahlych diskusiách dospeli k dohode, že posunú typický čas začiatku vyučovania.

Vo väčšine prípadov to znamená prísť na hodinu aspoň o 15 alebo 30 minút neskôr. Napríklad stredoškoláci v meste Turku začínajú najskôr o 8:30. Jussi Paavola, riaditeľ mestského stredoškolského vzdelávania, uviedol, že rodičia aj študenti sa zhodli, že do školy by sa malo chodiť neskôr. Nie je to pritom len ich domnienka, výhody neskoršieho ranného prebúdzania tínedžerov podporuje aj veda.

Matti Hännikäinen, ktorý vedie stredoškolské vzdelávanie v meste Tampera, povedal, že v priebehu rokov tínedžeri čoraz viac strácajú spánok kvôli času strávenému pred obrazovkou, vrátane hier a sociálnych médií. Tento krok sa zároveň spája s odbremenením verejnej dopravy. „Nechceli sme, aby sa všetci v meste ponáhľali v rovnakom čase,“ vysvetlil.

zdroj: Pexels/fischer

V Hlavnom meste Fínska o tom, kedy začne vyučovanie, rozhodujú samotné školy. Niektoré školy v Helsinkách tak začínajú až o 9:00.

Vedenie inštitúcie aj takýmto krokom reaguje na národný výskum, ktorý ukázal, že približne jeden z piatich mladých ľudí vo Fínsku má problémy so spánkom.

Spánkové rutiny najúspešnejších ľudí sveta

Úspešní ľudia od generálneho riaditeľa Apple Tima Cooka po miliardára Warrena Buffeta tvrdia, že extrémne skoré vstávanie je kľúčom k tomu, aby ste z pracovného dňa vyťažili maximum. Ale pokiaľ ide o produktivitu, úspech a zdravie, kvalitný spánok je rovnako dôležitý.

Jack Ma

Jack Ma, s majetkom vo výške viac ako 43 miliárd dolárov, má v spánkovej rutine jasno. Podnikateľ a zakladateľ čínskej internetovej stránky Alibaba povedal, že spánok je kľúčom k zvládaniu stresu a riešeniu problémov.

Jack Ma
zdroj: TASR/AP/Jorge Silva//Pool Photo via AP

„Ak nebudem dobre spať, problémy tu budú stále. Ak spím, mám väčšiu šancu s nimi bojovať,“ povedal Ma na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v roku 2019.

Jeho tvrdenie podporujú aj viaceré štúdie, ktoré naznačujú, že nedostatok spánku negatívne ovplyvňuje naše kognitívne funkcie, ktoré zahŕňajú rozhodovanie, kreativitu a pamäť.

Jeff Bezos

Zakladateľ a generálny riaditeľ Amazonu Jeff Bezos s odhadovaným majetkom viac ako 188 miliárd povedal, že osemhodinový spánok mu pomáha robiť rozhodnutia, ktoré sú potrebné pre človeka na pozícii vyššieho manažéra. Informuje CNBC.

Amazon
zdroj: TARS/AP/Reed Saxon

Tvrdí, že osem hodín spánku pre neho naozaj veľa znamená a tvrdo sa snaží, aby to bolo vždy jeho prioritou, ktorú je odhodlaný svedomito dodržiavať. „Pre mňa je to množstvo potrebné na to, aby som sa cítil nabitý energiou a vzrušením.“

LeBron James

Práca hviezdy NBA LeBrona Jamesa vyžaduje, aby duševne aj fyzicky dosahoval špičkový výkon, a preto je spánok takou veľkou súčasťou jeho regeneračnej rutiny.

zdroj: FOTO TASR/AP

James, ktorého majetok je na úrovni 500 miliónov dolárov, v noci spí najmenej osem hodín. Prezradil to v podcaste „The Tim Ferriss Show“ . Aj keď sa nie vždy „prebudí a cíti sa 100 %“, povedal, že najlepším krokom je urobiť zo spánku konzistentný zvyk.

Bill Gates

Prečo spíme je kniha, ktorú napísal Matthew Walker, odborník na spánok a riaditeľ Centra pre vedu o ľudskom spánku na Kalifornskej univerzite v Berkeley.

Gates s odhadovaným majetkom 135 miliárd dolárov na svojom blogu napísal, že čítanie práve tejto knihy ho prinútilo prehodnotiť svoje vlastné spánkové praktiky.

„Walker ma naučil veľa o tejto základnej činnosti, ktorú potrebuje každý človek na Zemi,“ napísal Gates. Teraz, vo veku 66 rokov, musí Gates spať celých sedem hodín, aby sa na druhý deň cítil kreatívne a šťastný.

Bill Gates čítanie leto
zdroj: Gates Notes

Gates tvrdí, že ľudia takmer určite potrebujú sedem až osem hodín nočného spánku, aj keď sa možno sami presvedčili o opaku. Ako ďalej uvádza: „Spánok výrazne zlepšuje našu evolučnú zdatnosť – a to spôsobom, ktorý nevidíme.“

„Spánok tak či onak podporuje všetky aspekty nášho tela: molekulárnu, energetickú rovnováhu, ako aj intelektuálne funkcie, bdelosť a náladu,“ povedal pre National Institute of Health Merrill Mitler, neurológ a odborník na spánok.

Zdroje: yle.fi, CNBC, gatesnotes.com, weforum.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá