Fínsko plánuje zákaz fajčenia v celej krajine

  • V roku 2010 si Fínsko vytýčilo cieľ, a to do roku 2040 byť úplne bez cigariet, avšak vynovená legislatíva presunula cieľ na rok 2030. Zakázať sa chystá nielen klasické cigarety, ale aj tie elektronické.
smokecover
  • V roku 2010 si Fínsko vytýčilo cieľ, a to do roku 2040 byť úplne bez cigariet, avšak vynovená legislatíva presunula cieľ na rok 2030. Zakázať sa chystá nielen klasické cigarety, ale aj tie elektronické.

Zvyšujú sa taktiež ročné poplatky vyberané od maloobchodníkov predávajúcich výrobky obsahujúce nikotín a ich výška môže dosiahnuť až 500 eur. Historicky je táto krajina o krok vpred, čo sa týka trendu sťažovania života fajčiarom. Reklamy týkajúce sa nikotínových výrobkov sú v tejto krajine zakázané už od roku 1978, fajčenie na pracovisku je neprípustné od roku 1995 a v baroch a reštauráciách si nezafajčíte od roku 2007.

finzdroj fotografie:handluggageonly.co.uk

V roku 2010 sa pri rozhovore o pôvodnom návrhu zákaze cigariet štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ilkka Oksala vyjadril: „Cieľom je zbaviť sa fajčenia raz a navždy. Je to cieľ na dlhú trať, napriek tomu ho ale dosiahneme. Samozrejme, znamenalo by to koniec tabakového priemyslu, keby všetky krajiny urobili podobné kroky, ako my. Vyjednávali sme s tabakovým priemyslom, avšak úprimne, náš cieľ je proti ich biznisu. Momentálne je legálne vyrábať tabakové výrobky, avšak urobíme všetky zmeny potrebné na to, aby sme pomohli ľuďom skoncovať s fajčením.

Fínsko nie je jedinou krajinou, ktorá v tejto oblasti pritvrdzuje. Nedávno Rusko vyhlásilo, že zvažuje úplný zákaz predaja tabakových výrobkov všetkým osobám, ktoré sa narodili v roku 2015 a neskôr. Ruský prezident Vladimír Putin sa vyjadril, že chce krajinu zbaviť cigariet raz a navždy, a to tak, že predaj cigariet komukoľvek narodenému po roku 2014 bude považovaný za rovnako ilegálny, ako predaj akýchkoľvek iných ilegálnych drog.

fin1zdroj fotografie:handluggageonly.co.uk

Je však možné tento zlozvyk spoločnosti úplne vytlačiť? Za pokus by to zrejme stálo aj na Slovensku.

Nefajčiari predsa musia neustále dýchať škodlivý dym z cigariet, či už na balkónoch bytov, na zastávke, alebo v kaviarňach a reštauráciách. Na druhej strane fajčiari, pokiaľ je im zdôraznený náš zákon o ochrane nefajčiarov, zase nepohodlne stoja kdesi na roku a frflú, že za svoje peniaze si ani len nemôžu slušne užiť svoj zlozvyk. Jedni nenávidia druhých, jedni druhých obviňujú z nesolidarity, pričom v konečnom dôsledku ide obom skupinám predovšetkým o zdravie.

Absolútny zákaz cigariet by so sebou priniesol nie málo benefitov, ako pre jednotlivca tak aj pre spoločnosť.

Nefajčiari budú spokojní, lebo akýkoľvek dym v ich blízkosti bude hodný preverenia políciou. Fajčiari nebudú míňať nehorázne peniaze za škatuľky zbytočností, ale podporia našu ekonomiku napr. nákupom kozmetiky, oblečenia alebo zemiakov.

sm

zdroj fotografie:nytimes.com

Taktiež by tu bol nezanedbateľný prínos pre zdravotníctvo. Veď neustále sa zdôrazňuje, koľko toho ide na liečenie fajčiarov, takže ak si odpočítame túto položku, v budúcnosti bude aj táto oblasť prekvitať, lebo po pľúcnych chorobách sa zľahne zem.

Čo sa týka čierneho obchodu, ten sa bude dať zastaviť len veľmi ťažko. Avšak nie je veľmi pravdepodobné, že všetci fajčiari budú hľadať podivných predavačov po uliciach, skôr – keďže nemajú čo – prestanú fajčiť. Úplne. Bez veľkej investície do náplastí, žuvačiek atď., s plnou úspešnosťou, lebo iné riešenie nebude.

zdroj:theladbible.com zdroj titulnej fotografie:fotolia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech