Fínsko sprístupní jedinečný vzdelávací kurz všetkým krajinám. Tešiť sa môže aj Slovensko

  • V súčasnosti už online platforma disponuje viac než 270-tisíc používateľmi
  • Celková dĺžka kurzu predstavuje približne 6 týždňov
fínska premiérka Sanna Marin, foto: TASR/pexels.com
  • V súčasnosti už online platforma disponuje viac než 270-tisíc používateľmi
  • Celková dĺžka kurzu predstavuje približne 6 týždňov

Fínsko vlani pre svojich obyvateľov spustilo špeciálny bezplatný online kurz Artificial Intelligence. Jeho cieľom bolo vzdelávať občanov v tejto oblasti čo najefektívnejšie v spolupráci s vládou, fínskou univerzitou a spoločnosťou Reaktor. Najnovšie sa však severská krajina rozhodla, že program sprístupní pre všetky európske krajiny. 

Tento darček je súčasťou fínskeho predsedníctva v Rade EÚ a okrem bezplatného sprístupnenia kurzu pre všetky členské štáty EÚ bude kurz k dispozícii aj vo všetkých jazykoch.

V súčasnosti sú kurzy dostupné vo fínskom, švédskom, estónskom, nemeckom a anglickom jazyku. Od nového roku však začnú postupne pribúdať ďalšie sľubované jazyky všetkých členských krajín EÚ. Do roku 2022 by tak mali byť lokalizované všetky členské krajiny. Pre upozornenie na sprístupnenie slovenského jazyka stačí zadať svoju mailovú adresu na tomto odkaze.

Fínsky model vzdelávania

Špeciálny online kurz s názvom The Elements of AI sa osvedčil v domácej krajine, keďže sa zaregistrovalo viac než 55-tisíc používateľov. Zaujímavosťou je, že približne 60% zo zaregistrovaných bolo ženského pohlavia. V súčasnosti už online platforma disponuje viac než 270-tisíc používateľmi.

zdroj: elementsofai.com/printscreen

Celková dĺžka kurzu predstavuje približne 6 týždňov a jednotlivé sekcie trvajú 5 až 10 hodín. Pre používateľov sú k dispozícii krátke testy, ktoré pokrývajú celý rad tém, ktoré napomáhajú lepšie pochopiť Artificial Intelligence. Okrem teórie sú však k dispozícii aj praktické príklady zo života. Po úspešnom absolvovaní kurzu bude úspešným absolventom zaslaný aj oficiálny diplom z University of Helsinki.

Univerzita patrí medzi veľmi prestížne nielen vo Fínsku, ale aj svete. Každoročne sa pritom vo svetových rebríčkoch vysokých škôl umiestňuje na popredných miestach vo viacerých oblastiach.

Práve fínsky systém školstva je príkladom pre mnohé krajiny, vrátane Slovenska. Fínsky model a konkrétne fínski žiaci dosahujú jedny z najlepších výsledkov spomedzi krajín OECD. Vo fínskom školstve je viacero zaujímavostí, najčastejšie sa však hovorí o bezplatnom štúdiu, žiadnych testoch či prijímacích skúškach. Všetky zaujímavosti si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Zdroje: The, Verge, timeshighered.com, elementsofai.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech