Firemných bankrotov vo svete ubudlo. Na Slovensku sa dial opak

  • Svet zaznamenal pokles firemných bankrotov
  • Slovensko je ale výnimkou
peniaze
Unsplash/Mufid Majnun
  • Svet zaznamenal pokles firemných bankrotov
  • Slovensko je ale výnimkou

Väčšina krajín zaznamenala v minulom roku napriek pandémii ochorenia COVID-19 pokles v počte firemných bankrotov, na Slovensku však naopak ich počet medziročne vzrástol.

Masívne záchranné balíky pomoci

Vyplýva to z analýzy spoločnosti Dun & Bradstreet. Tá celkovo hodnotila 43 ekonomík z rôznych kútov sveta. Podľa zistení sa pritom v mnohých štátoch počet bankrotov dostal na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Najväčší pokles zaznamenali Holandsko, Kolumbia, Južná Kórea, Kanada a Čína.

„Za týmito dátami vidíme množstvo faktorov, ktoré pomohli ekonomikám a súkromným spoločnostiam na celom svete udržať hlavu nad vodou. Jedným z tých najväčších faktorov boli masívne záchranné balíky pomoci, ktoré poskytovali svojim firmám jednotlivé vlády. Aj napriek tomu, že väčšina z týchto balíkov bola oznámená v roku 2020, ich efekt sa naplno prejavoval až o rok neskôr,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Ďalšie faktory

Logo

Ďalšími faktormi, ktoré pomohli podnikom prežiť pandémiu, boli nízke úrokové sadzby ako aj istá „zhovievavosť veriteľov. Podľa Dun & Bradstreet bola v niektorých krajinách prijatá zmena v zákonoch o bankrote, aby firmám poskytli väčší priestor na pozviechanie sa, a zároveň, aby sa predišlo nepriateľským prevzatiam. Niektoré štáty dokonca pozastavili povinnosť vyhlásiť bankrot.

Aj napriek tomu sa však mnohé krajiny kolapsom podnikov nevyhli. Krajiny ako Poľsko (+16 percent na 2 752 bankrotov) a Vietnam (+10 percent na 110 878 bankrotov) dokonca vlani čelili najväčšiemu počtu bankrotov v histórii.

V podobnej situácii sa ocitlo aj Slovensko. Podľa dát Dun & Bradstreet u nás v roku 2021 vzrástol počet kolapsov firiem o 19 percent na 336 spoločností. Na prvých troch priečkach v percentuálnom náraste bankrotov sa ocitli Ukrajina, Kazachstan a Dánsko.

Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení.

Počet registrácií firiem

Téma bankrotov sa riešila už začiatkom tohto roka vo februári. V tom čase sa firmy už vracali do predpandemického obdobia. Počet registrácií nových firiem v Európskej únii (EÚ) v záverečnom kvartáli vlaňajška v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom stúpol o 1,6 percenta. Počet vyhlásených bankrotov pritom zároveň klesol o 0,7 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019, čiže pred vypuknutím pandémie ochorenia COVID-19, počet registrácií nových firiem v EÚ vo štvrtom kvartáli 2021 vzrástol o 6 percent.

Viac zaregistrovaných firiem

Počet vyhlásených bankrotov firiem v Únii počas októbra až decembra 2021 sa oproti štvrtému kvartálu 2019 znížil o 23 percent.

V závere minulého roka bolo v EÚ podstatne viac zaregistrovaných firiem v oblasti telekomunikácií a dopravy ako v období pred koronakrízou. Avšak výrazne menej ako pred pandémiou bolo zaregistrovaných spoločností v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá