Drevárska firma si postavila office snov uprostred lesa. Drevená budova splýva s okolím

  • V úzkej spolupráci so skupinou Ziegler navrhol tím spoločnosti Brückner & Brückner Architekten kancelársku budovu
  • Perfektne zapadá do okolitej prírody
Oliver Heinl, mju-fotografie
  • V úzkej spolupráci so skupinou Ziegler navrhol tím spoločnosti Brückner & Brückner Architekten kancelársku budovu
  • Perfektne zapadá do okolitej prírody

Unikátnu budovu navrhol tím nemeckej spoločnosti Brückner & Brückner vo veľmi úzkej spolupráci so spoločnosťou Ziegler Group, ktorá sa venuje spracovávaniu drevu. Od toho sa odvíjali aj použité materiály. Konkrétne ide o materiály, s ktorými firma denne pracuje. 

zdroj: Oliver Heinl, mju-fotografie

Budova vysoká 19-metrov sa nachádza uprostred lesa a zaujme už na prvý pohľad, a to aj napriek tomu, že perfektne zapadá do okolia. Fasádu budovy tvorí viac druhov dreva, ktoré architekti využili aj pri tvorbe interiéru. Ide o prvý administratívny prvok tejto spoločnosti nachádzajúci sa v lese, no určite nebude posledný.

zdroj: Oliver Heinl, mju-fotografie

Budova spája, formuje identitu a vytvára dokonalú pracovnú atmosféru. Pre staviteľov bolo dôležité, aby všetci pracovali spoločne a dosiahli to, aby budova na prvý pohľad zaujala, no zároveň nevyčnievala. Ide o súhru tieňa, svetla a dreva. 

Ako podotýka ArchDaily, budova slúži asi 120 zamestnancom a jej hlavnou myšlienkou je transparentnosť, no dôležitý je aj kontakt. Nielen medzi zamestnancami, ale aj s okolitým lesom. Spoločnosť sa venuje drevárskemu priemyslu, od spracovania až po logistiku a softvérové riešenia celého biznisu. Súčasťou komplexu, ktorého fasádu tvoria kmene stromov, sú kancelárie, zasadačky, kantína, ale napríklad aj kasíno pre hostí.

zdroj: Oliver Heinl, mju-fotografie

Aj keď je budova umiestnená doslova uprostred lesa, nechýba tu infraštruktúra vrátane cesty a parkovania. To všetko je citlivo zasadené do prostredia a spoločnosť dokonca v okolí vysadila viacero stromov, aby sa ešte posilnil dojem práce v prírode.

Drevené stavby sú čoraz populárnejšie

Drevostavby sú v Nemecku veľmi obľúbené. Len pred niekoľkými mesiacmi sme ťa informovali o výstavbe najvyššieho dreveného mrakodrapu v celej Európe. Nachádzať sa bude v Berlíne. Dlhoočakávaný polyfunkčný mrakodrap, ktorý Berlín plánuje postaviť v mestskej štvrti Kreuzberg, už má svoje črty. Stavba veže vysokej 98 metrov, vyrobenej prevažne z dreva, stojí 90 miliónov eur.

Veža bude postavená z umelého laminovaného dreva, ktoré staviteľom umožňuje postaviť vysoké veže z oveľa menej ocele a betónu ako sa používa na tradičné mrakodrapy.

Táto 29-poschodová budova s ​​názvom WoHo, je dielom nórskeho štúdia Mad Arkitekter. Tí sľubujú, že po dovŕšení stavby pôjde o najvyššiu drevenú budovu Európy, ktorá pre základ používa železobetón, píše o tom Trend.

zdroj: Oliver Heinl, mju-fotografie

Drevené budovy by mali vyrásť aj v Bratislave.

Predseda predstavenstva developerskej firmy Corwin Marián Hlavačka spomenul v rozhovore pre Dennik N, že jeho firma plánuje postaviť v projekte Palma na Račianskej ulici v Bratislave kancelársku budovu z dreva, málokto tomu venoval pozornosť.

Podľa týždenníka Trend je celý projekt ešte len vo fáze prípravy. Teraz tento zámer však začal naberať reálne kontúry.

Boli by sme radi, ak by sme z dreva mohli v Palme postaviť jednu obytnú a jednu kancelársku budovu. A to aj napriek tomu, že náklady na takéto stavby vychádzajú vyššie, než v prípade klasických železobetónových konštrukcií,“ povedal Samuel Csáder, projektový manažér Corwinu pre Trend.

zdroj: Oliver Heinl, mju-fotografie

Na Slovensku sme mohli mať výškové drevostavby už dávno. Na vine je opäť raz naša legislatíva. Tá zatiaľ nedovoľuje stavať viacpodlažné drevostavby. Pritom tu máme viacero architektonických ateliérov zameraných presne na to.

Som presvedčený, že na Slovensku je potenciál takúto stavbu pripravovať so zámerom povzbudiť lokálny trh. To je možné len cez masívnu participáciu slovenských profesionálov,“ uvádza Pavol Pokorný z ateliéru Pokorny architekti pre Trend.

Zdroj: Archdaily.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK