Firme Igora Bukovského sa v pandemickom roku finančne darilo, zisk sa nafúkol o desiatky percent

  • Firme Igora Bukovského stúpol zisk o 26 percent za posledný rok
  • „Doktor Oriešok“ má ambulanciu, v ktorej prijíma pacientov, ale zarába aj predajom kníh či reklamou na YouTube
MUDr. Igor Bukovský, PhD.
Igor Bukovsky, TASR/Martin Baumann, pxfuel
  • Firme Igora Bukovského stúpol zisk o 26 percent za posledný rok
  • „Doktor Oriešok“ má ambulanciu, v ktorej prijíma pacientov, ale zarába aj predajom kníh či reklamou na YouTube

Doktor Igor Bukovský je na Slovensku dlhodobo výraznou osobnosťou. Vyštudovaný lekár sa venoval primárne otázkam výživy, o ktorej vydal aj niekoľko kníh a príručiek. Počas pandémie sa jeho pozornosť upriamila na koronavírus, o ktorom natáča kontroverzné videá na YouTube. Na rast jeho ziskov upozornil Roman Hanajík vo svojom blogu na Denníku N. 

V jednom zo svojich videí sa na jar sťažoval, že kvôli koronavírusu prichádza o veľké časti svojich príjmov. Podľa najnovších štatistík dostupných na webe Finstat však nehovoril pravdu, pretože jeho firma Ambulancia klinickej výživy so sídlom v Bratislave mala v roku 2020 zisky o 26 percent vyššie ako v roku 2019.

Celková suma tržieb je 311 679 eur, čo je oproti vlaňajšku nárast o 24 %, a zisk 82 086 eur. Po zaplatení splatnej dane vychádza mesačný príjem jeho firmy (čistý zisk) na 5 018 eur.

zdroj: https://finstat.sk/35872586?fbclid=IwAR2iwg9a89dO3TJ0s0sJ7spwvIOe8GPQozQx7YA1a4FDAw-AvDYbX2h0WSE#viac-informacii

Okrem toho má vo svojich YouTube videách zakomponovanú reklamu a vzhľadom na to, že týždenne počas druhej vlny vydával príspevky aj niekoľkokrát do týždňa, narastala mu sledovanosť. 

Vo svojich videách spomína často aj knihy, ktoré vydáva aj predáva. Knihy mu však až tak dobre nezarábajú, jeho vydavateľstvo AKV znížilo v roku 2020 zisk na 2 666 eur.

Igor Bukovský však podľa verejne dostupného registra firiem figuruje v dvoch ďalších spoločnostiach.(celkovo v štyroch) Eseročka Ar Capro je finančne „mŕtva“, zaujímavejšia však je Vivid Advisory, v ktorej je Bukovský spoločníkom, no nie zakladateľom. Podľa Finstatu mala táto spoločnosť zisk v roku 2020 až 1,33 milióna eur. Spoločnosť pritom bola od svojho vzniku slabo zisková alebo rovno stratová.

Zisk má pochádzať z predaja cenných papierov. Z verejne dostupných údajov však nevieme povedať, či doktor Bukovský dostal z tohto množstva vôbec nejaké peniaze.

zdroj: https://finstat.sk/35872586?fbclid=IwAR2iwg9a89dO3TJ0s0sJ7spwvIOe8GPQozQx7YA1a4FDAw-AvDYbX2h0WSE#viac-informacii

Na webe Ambulancie klinickej výživy tiež propaguje konkrétne značky potravín a výživových doplnkov, medzi ktoré patrí aj Vitamín D3, ktorý sám Bukovský niekoľkokrát odporúčal ako prevenciu proti nákaze koronavírusom. 

Urobil chybu

Na jar napríklad šíril hoax o tom, že tehotné ženy po očkovaní prídu o dieťa. Za jeho výroky ho kritizovali aj lekári a odborníci, pretože podľa nich vytrhol informácie zo zahraničnej štúdie bez kontextu. Následne sme písali, že sa Bukovský na svojom Facebooku ospravedlnil. 

Túto rétoriku Bukovský začal používať iba nedávno, až po prepuknutí prvej vlny koronavírusu približne v lete 2020. Dovtedy sa pomerne ostro vymedzoval proti dezinformáciám.

V kritizovanej štúdii porovnávali autori dáta žien, ktoré boli zaočkované počas tehotenstva s všeobecným výskytom spontánnych potratov, mŕtvonarodených detí, predčasných pôrodov a podobne. Spontánne potraty sa vyskytli u 104 z 827, čo je približne 12,6 %.

Bukovský vo videu prezentoval, že číslo 104 potratov z 827 ukončených tehotenstiev je klamlivé, pretože, nakoľko k potratom dochádza prevažne v prvom trimestri, „táto frekvencia by mala byť založená na počte žien, ktoré mali vysoké riziko spontánneho potratu a preto by sme z tohto výpočtu mali vylúčiť 700 žien, ktoré boli zaočkované v treťom trimestri (104/127=82%)“.

Táto veta je však problematická a ani traja autori listu editorovi, ani pán Bukovský si neuvedomili zásadný problém. V tejto tabuľke sledujeme už skončené tehotenstvá. Tj. pokiaľ boli ženy očkované v krátkom časovom úseku, ukončené tehotenstvá budú prevažne reprezentovať len pôrody žien očkovaných v treťom trimestri a potraty žien očkovaných pred/počas prvého trimestra,“ vysvetľuje Genotipo Slovensko.

Napokon si šírenie poplašnej správy priznal aj sám Bukovský, otázkou ostáva, či si stačí čin priznať, alebo zaň môže byť aj trestne stíhaný. 

Nie je dnes ľahké vyhýbať sa informačnému chaosu, nástrahám a dezinformáciám. Veľmi si dávam záležať na tom, aby informácie, ktoré vám prinášame, pomáhali pravdu odkrývať, nie zahmlievať. Preto ma o to viac trápi, že som urobil chybu. Nebola prvá a nebude zrejme ani posledná, napísal Bukovský na sociálnej sieti.

Spoločnosť Startitup, s.r.o. sa za vyjadrenia v článku „Firme Igora Bukovského sa v pandemickom roku finančne darilo, zisk sa nafúkol o desiatky percent“, uverejnenom na webstránke www.startitup.sk <http://www.startitup.sk> dňa 10.9.2021 a za neoprávnené zásahy do osobnostných práv MUDr. Igora Bukovského, PhD., MUDr. Igorovi Bukovskému, PhD. ospravedlňuje.

Zdroje: Finstat, Encyklopedia AKV, ORSR, AKV, Roman Hanajík - Blog Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá