Firmy musia investovať do priemerných IT-čkárov, lebo slovenskí „experti“ zavádzajú o svojich kvalitách

  • Slovenské firmy často upredňostňujú univerzálnych ľudí, ktorých sami zaškolia
  • Zdá sa, že IT sektor nie je ohrozený, ale celoživotné vzdelávanie je nutné
  • Asi 54 % všetkých zamestnancov vo výrobe bude treba rekvalifikovať v najbližších rokoch
Unsplash
unsplash.com
  • Slovenské firmy často upredňostňujú univerzálnych ľudí, ktorých sami zaškolia
  • Zdá sa, že IT sektor nie je ohrozený, ale celoživotné vzdelávanie je nutné
  • Asi 54 % všetkých zamestnancov vo výrobe bude treba rekvalifikovať v najbližších rokoch

Nie je tajomstvom, že schopnosti v IT sektore sú Slovensku a vo svete žiadané. Ak vyštuduješ IT odbor a ovládaš niekoľko programovacích jazykov, môžeme povedať, že nemáš žiadny problém zamestnať sa. Aký je však trend?

Zamestnávatelia na Slovensku či už ide o veľké firmy, alebo startupy často nevedia nájsť kvalifikovaných ľudí v IT sektore. Podľa novej správy odborníkov bude potrebné rekvalifikovať zamestnancov čím skôr.

Slovenskí IT „experti“ často zavádzajú o svojich schopnostiach. Firmy teda investujú do priemeru

Zamestnávatelia sa stretávajú s uchádzačmi, ktorí o sebe deklarujú, že majú potrebné znalosti, no v konečnom dôsledku nie sú na požadovanej úrovni.

„Zaujímavosťou v IT sektore je aj to, že na pracovné ponuky reaguje často viacero ľudí, pomerne veľa z nich však nespĺňa požiadavky. Ide o jav, ktorý spôsobili najmä informácie o vysokých platoch v tomto sektore. Často však evidujeme ponuky, kde sú požiadavky na konkrétne IT zručnosti, ktoré jednoducho drvivej väčšine uchádzačov chýbajú. Problém je najmä vtedy, keď ide o veľmi špecifické pracovné miesta, kde je požadovaná prax,“ povedala pre StartitUp hovorkyňa Profesia.sk Nikola Richterová.

Tento trend núti firmy investovať do univerzálnych ľudí a za svoje peniaze ich rekvalifikovať.

„Dnes sa už dokonca stretávame aj s takým javom, že firmy na IT oddelenia hľadajú univerzálnych ľudí, do ktorých sami investujú a naučia ich potrebné základy. Ďalšie skúsenosti už naberajú ľudia priamo počas práce. Toto samozrejme však nie je možné pri hocijakej pozícii v IT,“ uviedla Richterová.

Podľa jej slov by Slováci nemali zaspať na vavrínoch a naozaj posilniť svoje IT znalosti.  „Ak to podceníme, mohlo by sa nám to vypomstiť. Problematikou IT sektora sú však aj rôzne mýty. Celkovo technika je často označovaná za „ťažkú“, prípadne, že nie je vhodná pre ženy. Dnes sa preto naozaj stretávame s tým, že ženy v IT sektore majú naozaj nízky podiel,“ tvrdí pre StartitUp Richterová.

Toto sú najžiadanejšie oblasti v IT sektore a ich vývin od roku 2014:

zdroj: Profesia.sk

Rekvalifikácia je nutná

„V súčasnosti je tlak, aby pracovníci ovládali základné operácie v IT, prácu v rôznych systémoch, s dátami a navyše mali schopnosť a ochotu sa to naučiť,“ uviedla konateľka spoločnosti ManpowerGroup Česká republika a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová v súvislosti so zmenami vo výrobe a sfére služieb, ktoré prinášajú digitalizácia a automatizácia výroby.

„Vieme, že asi 54 % všetkých zamestnancov vo výrobe bude treba rekvalifikovať v najbližších rokoch. A zdá sa, že na Slovensku ani v Čechách na to nie sme pripravení a ochota ľudí rekvalifikovať sa je relatívne nízka,“ podotkla s tým, že asi 60 % pracovných pozícií, ktoré budú vykonávať v budúcnosti súčasní žiaci základných škôl, ešte nie je opísaných.

Za riešenie v príprave na túto situáciu považuje spojenie úsilia štátnej správy, vedy a výskumu a potrieb výroby.

zdroj: Unsplash

Najžiadanejší sú zoraďovači alebo technici

Spoločná analýza ManpowerGroup a Digital Manufactoring Institute definovala budúce pracovné pozície v digitálnej výrobe a priniesla zoznam 165 dátovo orientovaných pozícií a 20 kľúčových výrobných pozícií.

Sú v oblasti digitálnych dát, riadenia v digitálnych časoch, v zákazníckom servise, vývoji produktu a služieb, riadenia dodávateľských reťazcov, v samotnej výrobe a podobne.

Celosvetovo sú najžiadanejší v digitálnej výrobe servisní technici, zoraďovači, technici údržby a strojnej automatizácie.

„V časoch rekordného celosvetového nedostatku talentov už nemôžu byť firmy len spotrebiteľmi práce. Je potrebné, aby začali rozvíjať svojich zamestnancov, učiť a rozvíjať také zručnosti, aby ostali čo najdlhšie zamestnateľní,“ povedala generálna manažérka spoločnosti ManpowerGroup Slovakia Zuzana Rumizová.

Výrobu podľa nej za 5 až 10 rokov zmenia prelom v mobilnom pripojení, internet vecí, umelá inteligencia, robotika, 3D tlač a pokročilé materiály. „Digitálna transformácia je hnacím motorom neustálych zmien,“ zdôraznila Rumizová.

Sú IT-čkari v ohrození?

V súčasnosti sa zdá, že povolanie v IT sektore nie je ohrozené a každý sa bude môcť kedykoľvek uplatniť a zamestnať za dobré peniaze. Potreba na celoživotné vzdelávanie je však nutnosťou.

„Zaujímavosťou IT sektora je najmä v tom, že ide o miesta, ktoré nie sú označované za ohrozené. Ide jednoducho o zručnosti, ktoré nebudú v budúcnosti na škodu nikde. Čo treba zároveň zdôrazniť je však aj to, že rozhodne neplatí, že ak je dnes niekto IT pracovník, je chránený zamestnanec a už nemusí robiť nič,“  povedala pre StartitUp Richterová

Zdroj: Profesia.sk, TASR, ManpowerGroup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá